reklama

Nejsme antivaxeři, ale nenuťte nám povinné očkování: Dobrovolní hasiči varují před následky

Dobrovolní hasiči by se podle aktualizované vyhlášky ministerstva zdravotnictví měli povinně očkovat proti nemoci COVID-19. To se ale sdružení dobrovolných hasičů nelíbí, podle nich by jim to stát neměl nařizovat. Navíc by bez neočkovaných hasičů přestaly být mnohé dobrovolné jednotky akceschopné.

reklama

„Vedení SH ČMS podporuje očkování. Vyslovujeme však jednoznačný nesouhlas se zněním vyhlášky (…) k očkování proti nemoci COVID-19 u členů jednotek sborů dobrovolných hasičů,“ stojí mimo jiné v prohlášení Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska vydaném tento týden.

Většina hasičů se neřadí mezi antivaxery, ale vadí jim princip povinného očkování. „Jsem očkovaný, nicméně jsem přesvědčen, že očkování by mělo být dobrovolné a speciálně u dobrovolných jednotek, jak z toho názvu vyplývá,“ vysvětlil starosta Chrasti u Chrudimi a člen místní jednotky dobrovolných hasičů Vojtěch Krňanský.

Jeho jednotka má přes dvě desítky členů, z nichž neočkovaných je šest. Jde ale právě o tzv. páteřní členy, jako jsou například strojníci, bez kterých jednotka nemůže fungovat. „Nebudeme zřejmě moci zajistit akceschopnost jednotky, vzhledem k tomu, že nám budou chybět kolegové, kteří zajišťují výjezd,“ dodal Krňanský.

Místní jednotka vyjíždí i osmdesátkrát do roka a je vycvičená stejně jako profesionální hasiči. V případě, že by byli nuceni odejít neočkovaní, museli by práci jednotky zastat profesionálové. A to se podle Krňanského projeví. „Například při vichřicích by nemohly být odklizeny veškeré popadané stromy. Vše by bylo pouze na jednotkách HZS,“ řekl Krňanský.

V Brandýse jsou očkovaní všichni

Naproti tomu v dobrovolné jednotce ve středočeském Brandýse nad Labem jsou vakcinovaní proti koronaviru všichni. „Nejsme naočkovaní jenom čistě proti covidu, ale například i proti žloutence A i B, proti klíšťové encefalitidě,“ řekl velitel místního sboru Jaroslav Dušek s tím, že toho dosáhli jednoduchým způsobem: Nikoho nenutili a pomohl vysoký smysl pro zodpovědnost jejích členů.

„V první vlně očkování jsme byli zařazeni do kritické infrastruktury a i bylo na výběr, jestli ano, nebo ne. Nikdo z našich lidí prostě neprotestoval,“ upřesnil Dušek s tím, že je rád, že nemusí dilema o povinném očkování řešit. Nyní je otázkou, zda nová vláda ještě toto rozhodnutí u dobrovolných hasičů nepřehodnotí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama