reklama

Bouček má koronavirus. Srovnání s chřipečkou je podle něj skoro až trestný čin

„Tohle je nemoc, která opravdu s chřipečkou nemá nic moc společného, protože ve chvíli, když přijdeš o dva smysly, tedy čich a chuť, rázem to srovnání s chřipečkou mizí.“ Tak zní popis moderátora Libora Boučka z domácí karantény, kde se léčí s koronavirem. V rozhovoru informoval o svém stavu, o průběhu léčby, apeloval na osobní zodpovědnost a opřel se i do amerického prezidenta.

reklama

„Mám zvýšenou teplotu. Horečku jsem měl v pondělí a v neděli večer. Strašně mě bolí oči, bolí mě hlava, člověk je tak jako lehce malátný. Nikdy v životě jsem nezažil to, že bych byl schopný spát šestnáct hodin denně, ale činím tak. Je to věc strašně nepříjemná,“ informoval moderátor CNN Prima NEWS Libor Bouček v pořadu Nový den z domácí karantény.

„Bojím se každého zakašlání, které může přijít. Bojím se toho, že by to mohlo dorazit na plíce, což je velká komplikace.“

Jedna z nepříjemných věcí podle něj v souvislosti s onemocněním je, že člověk nikdy večer neví, co se bude dít následující den. „A dokonce ani neexistuje žádný odborný názor, který by ti naznačil, co se bude dít. To je, řekl bych, věc velmi nepříjemná.“

K tématu

Srovnání s chřipečkou je skoro až trestný čin

Americký prezident Donald Trump uvedl, že COVID-19 má mnohem lehčí průběh než chřipka. Je to chřipečka, nebo je ten průběh daleko horší, zeptala se moderátorka a Boučkova kolegyně Soňa Porupková. „Dá se očekávat, že hlava Spojených států bude mít nejlepší dostupnou zdravotnickou péči a v případě, že si tenhle člověk s nádhernou přehazovačkou myslí, že takovou péči má úplně každý z těch téměř osmi miliard lidí na planetě, tak to možná může být lehčí chřipečka,“ reagoval ironicky Bouček. „Myslím si, že to chřipečka není. Ta se vyvíjí daleko příznivěji. Tohle je nemoc, která opravdu s chřipečkou nemá nic moc společného, protože ve chvíli, když přijdeš o dva smysly, čich a chuť, tak rázem srovnání s chřipečkou mizí,“ dodal Bouček s tím, že u některých případů čich mizí i na déle než několik týdnů.

„Může to tak být z pohledu čtyřicetiletého chlapa, ale ve chvíli, kdy se tohle dostane k lidem, kterým je přes padesát, lidem, kteří mají zdravotní potíže, tak si myslím, že to srovnání s chřipečkou je skoro až trestný čin,“ pokračoval.

Nejhorší je pocit, že byste mohli někoho nakazit

Následně Libor Bouček apeloval na lidi, aby byli zodpovědní a opatrní. „Ten nárůst mrtvých k osmi stovkám... Tohle kdybychom si řekli před měsícem, tak si budeme říkat: ‚No to přeci není možné.‘ Ale je to tady. Myslím, že už ta čísla ukazují, že to žádná chřipečka není.“

„Je občanská povinnost chránit lidi okolo, protože myslím, že na téhle nemoci je nejstrašnější ten pocit, že byste vy mohli někoho nakazit a způsobit mu problémy,“ uvedl mimo jiné důvody, proč se sám vydal na test poté, co si naměřil teplotu přes 38 stupňů.

Na otázku, jak se Bouček léčí, odvětil: „Je to velmi jednoduché. Člověk je odsouzený čekat. Je to pravidlo: Držte si palce a snad to prostě za deset dní odezní. Kdyby vám hodně stoupla teplota, vezměte si paralen. Udržujte se zdraví za podpory vitamínů a v případě, že by se vám hůř dýchalo, volejte 155,“ dodal mimo jiné s tím, že léčba neexistuje.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama