reklama

Bouček má koronavirus. Srovnání s chřipečkou je podle něj skoro až trestný čin

„Tohle je nemoc, která opravdu s chřipečkou nemá nic moc společného, protože ve chvíli, když přijdeš o dva smysly, tedy čich a chuť, rázem to srovnání s chřipečkou mizí.“ Tak zní popis moderátora Libora Boučka z domácí karantény, kde se léčí s koronavirem. V rozhovoru informoval o svém stavu, o průběhu léčby, apeloval na osobní zodpovědnost a opřel se i do amerického prezidenta.

reklama

„Mám zvýšenou teplotu. Horečku jsem měl v pondělí a v neděli večer. Strašně mě bolí oči, bolí mě hlava, člověk je tak jako lehce malátný. Nikdy v životě jsem nezažil to, že bych byl schopný spát šestnáct hodin denně, ale činím tak. Je to věc strašně nepříjemná,“ informoval moderátor CNN Prima NEWS Libor Bouček v pořadu Nový den z domácí karantény.

„Bojím se každého zakašlání, které může přijít. Bojím se toho, že by to mohlo dorazit na plíce, což je velká komplikace.“

Jedna z nepříjemných věcí podle něj v souvislosti s onemocněním je, že člověk nikdy večer neví, co se bude dít následující den. „A dokonce ani neexistuje žádný odborný názor, který by ti naznačil, co se bude dít. To je, řekl bych, věc velmi nepříjemná.“

Srovnání s chřipečkou je skoro až trestný čin

Americký prezident Donald Trump uvedl, že COVID-19 má mnohem lehčí průběh než chřipka. Je to chřipečka, nebo je ten průběh daleko horší, zeptala se moderátorka a Boučkova kolegyně Soňa Porupková. „Dá se očekávat, že hlava Spojených států bude mít nejlepší dostupnou zdravotnickou péči a v případě, že si tenhle člověk s nádhernou přehazovačkou myslí, že takovou péči má úplně každý z těch téměř osmi miliard lidí na planetě, tak to možná může být lehčí chřipečka,“ reagoval ironicky Bouček. „Myslím si, že to chřipečka není. Ta se vyvíjí daleko příznivěji. Tohle je nemoc, která opravdu s chřipečkou nemá nic moc společného, protože ve chvíli, když přijdeš o dva smysly, čich a chuť, tak rázem srovnání s chřipečkou mizí,“ dodal Bouček s tím, že u některých případů čich mizí i na déle než několik týdnů.

„Může to tak být z pohledu čtyřicetiletého chlapa, ale ve chvíli, kdy se tohle dostane k lidem, kterým je přes padesát, lidem, kteří mají zdravotní potíže, tak si myslím, že to srovnání s chřipečkou je skoro až trestný čin,“ pokračoval.

Nejhorší je pocit, že byste mohli někoho nakazit

Následně Libor Bouček apeloval na lidi, aby byli zodpovědní a opatrní. „Ten nárůst mrtvých k osmi stovkám... Tohle kdybychom si řekli před měsícem, tak si budeme říkat: ‚No to přeci není možné.‘ Ale je to tady. Myslím, že už ta čísla ukazují, že to žádná chřipečka není.“

„Je občanská povinnost chránit lidi okolo, protože myslím, že na téhle nemoci je nejstrašnější ten pocit, že byste vy mohli někoho nakazit a způsobit mu problémy,“ uvedl mimo jiné důvody, proč se sám vydal na test poté, co si naměřil teplotu přes 38 stupňů.

Na otázku, jak se Bouček léčí, odvětil: „Je to velmi jednoduché. Člověk je odsouzený čekat. Je to pravidlo: Držte si palce a snad to prostě za deset dní odezní. Kdyby vám hodně stoupla teplota, vezměte si paralen. Udržujte se zdraví za podpory vitamínů a v případě, že by se vám hůř dýchalo, volejte 155,“ dodal mimo jiné s tím, že léčba neexistuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama