Donald Trump pověřil svůj tým předáním moci novému prezidentovi Joeu Bidenovi

USA tři týdny od voleb

Americký prezident Donald Trump pověřil svůj tým a úřady, aby zahájily předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi. Uvedl to v pondělí na Twitteru. Trump ale pokračuje v právní bitvě zpochybňující výsledky prezidentských voleb. Informuje o tom agentura AP.

Stávající prezident tak zareagoval na pondělní oznámení šéfky Správy obecných služeb (GSA) Emily Murphyové, která Bidenovi řekla, že Trumpova administrativa zpřístupňuje federální zdroje pro jeho převzetí prezidentské funkce. Trumpem jmenovaná Murphyová dříve zřejmě kvůli prezidentově neochotě uznat porážku odmítala udělit formální souhlas se zahájením příprav na převzetí úřadu nově zvoleným prezidentem. Trump vzápětí její oznámení na Twitteru potvrdil.

Krok přichází téměř tři týdny poté, co se prezidentské volby ve Spojených státech konaly. Trump přesto dál odmítá výslovně uznat, že jej Biden 3. listopadu porazil.

Tým nově zvoleného prezidenta Bidena v pondělí „klidné předání moci“ přivítal. Uvedl, že s federálními úředníky nyní začne jednat o postupu v koronavirové pandemii a o otázkách národní bezpečnosti.

Demokrat Biden má podle projekcí amerických médií na své straně 306 volitelů a republikán Trump 232; ke zvolení prezidentem jich je potřeba nejméně 270. Hlasování volitelů, které potvrdí nového prezidenta Spojených států, se má konat 14. prosince.

Budeme pokračovat ve spravedlivém boji, ale...

„Budeme pokračovat ve spravedlivém boji a věřím, že zvítězíme!“ napsal Trump na Twitter. „V nejlepším zájmu naší země nicméně doporučuji, aby Emily a její tým udělaly, co je třeba udělat, a řekly mému týmu, aby udělal totéž,“ pokračoval prezident a dodal, že Murphyové prý bylo vyhrožováno a byla pod tlakem. Šéfka GSA nicméně v dopise Bidenovi podle agentury AP napsala, že ke svému rozhodnutí dospěla nezávisle na podkladě faktů a zákona a že nebyla pod tlakem.

Murphyová uvedla, že její rozhodnutí vycházelo z „nedávných událostí zahrnujících soudní řízení a potvrzení volebních výsledků“ některých států. V pondělí odpoledne se michiganský čtyřčlenný výbor usnesl, že výsledky prezidentského hlasování z 83 okresů státu jsou v pořádku. Výbor tím potvrdil, že Biden Trumpa v Michiganu skutečně porazil o více než 150 tisíc hlasů.

V úterý by měla potvrdit výsledky voleb i Nevada, kde Trump ztrácí na Bidena pouhých 33 596 hlasů. Arizona a Wisconsin musejí potvrdit výsledky ze svých okresů během příštího týdne. Současný prezident v pondělí zároveň utrpěl další porážku, když Nejvyšší soud v Pensylvánii zcela odmítl výzvu ze strany Trumpovy kampaně na zneplatnění tisíců hlasovacích lístků v okresu Allegheny. V Pensylvánii Biden nad Trumpem zvítězil o více než 81 tisíc hlasů.

Úřad čelil v posledních týdnech intenzivní kritice demokratů i některých republikánů. Nelíbilo se jim, že Murphyová odmítá uznat vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. Bidenův tým proto pohrozil právními kroky a obvinil Správu obecných služeb (GSA) z ohrožení národní bezpečnosti a zbrzdění příprav v boji proti pandemii koronaviru.

Tagy: