reklama

Donald Trump pověřil svůj tým předáním moci novému prezidentovi Joeu Bidenovi

Americký prezident Donald Trump pověřil svůj tým a úřady, aby zahájily předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi. Uvedl to v pondělí na Twitteru. Trump ale pokračuje v právní bitvě zpochybňující výsledky prezidentských voleb. Informuje o tom agentura AP.

reklama

Stávající prezident tak zareagoval na pondělní oznámení šéfky Správy obecných služeb (GSA) Emily Murphyové, která Bidenovi řekla, že Trumpova administrativa zpřístupňuje federální zdroje pro jeho převzetí prezidentské funkce. Trumpem jmenovaná Murphyová dříve zřejmě kvůli prezidentově neochotě uznat porážku odmítala udělit formální souhlas se zahájením příprav na převzetí úřadu nově zvoleným prezidentem. Trump vzápětí její oznámení na Twitteru potvrdil.

K tématu

Krok přichází téměř tři týdny poté, co se prezidentské volby ve Spojených státech konaly. Trump přesto dál odmítá výslovně uznat, že jej Biden 3. listopadu porazil.

Tým nově zvoleného prezidenta Bidena v pondělí „klidné předání moci“ přivítal. Uvedl, že s federálními úředníky nyní začne jednat o postupu v koronavirové pandemii a o otázkách národní bezpečnosti.

Demokrat Biden má podle projekcí amerických médií na své straně 306 volitelů a republikán Trump 232; ke zvolení prezidentem jich je potřeba nejméně 270. Hlasování volitelů, které potvrdí nového prezidenta Spojených států, se má konat 14. prosince.

Budeme pokračovat ve spravedlivém boji, ale...

„Budeme pokračovat ve spravedlivém boji a věřím, že zvítězíme!“ napsal Trump na Twitter. „V nejlepším zájmu naší země nicméně doporučuji, aby Emily a její tým udělaly, co je třeba udělat, a řekly mému týmu, aby udělal totéž,“ pokračoval prezident a dodal, že Murphyové prý bylo vyhrožováno a byla pod tlakem. Šéfka GSA nicméně v dopise Bidenovi podle agentury AP napsala, že ke svému rozhodnutí dospěla nezávisle na podkladě faktů a zákona a že nebyla pod tlakem.

Murphyová uvedla, že její rozhodnutí vycházelo z „nedávných událostí zahrnujících soudní řízení a potvrzení volebních výsledků“ některých států. V pondělí odpoledne se michiganský čtyřčlenný výbor usnesl, že výsledky prezidentského hlasování z 83 okresů státu jsou v pořádku. Výbor tím potvrdil, že Biden Trumpa v Michiganu skutečně porazil o více než 150 tisíc hlasů.

V úterý by měla potvrdit výsledky voleb i Nevada, kde Trump ztrácí na Bidena pouhých 33 596 hlasů. Arizona a Wisconsin musejí potvrdit výsledky ze svých okresů během příštího týdne. Současný prezident v pondělí zároveň utrpěl další porážku, když Nejvyšší soud v Pensylvánii zcela odmítl výzvu ze strany Trumpovy kampaně na zneplatnění tisíců hlasovacích lístků v okresu Allegheny. V Pensylvánii Biden nad Trumpem zvítězil o více než 81 tisíc hlasů.

Úřad čelil v posledních týdnech intenzivní kritice demokratů i některých republikánů. Nelíbilo se jim, že Murphyová odmítá uznat vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. Bidenův tým proto pohrozil právními kroky a obvinil Správu obecných služeb (GSA) z ohrožení národní bezpečnosti a zbrzdění příprav v boji proti pandemii koronaviru.

K tématu

Další hlavní zprávy

Donald Trump

Nechceme Trumpa za souseda. Lidé z Palm Beach se ho snaží vyštípat z jeho rezidence

Nechceme Trumpa za souseda. Lidé z Palm Beach se ho snaží vyštípat z jeho rezidence

Donald Trump se po bouřlivých čtyřech letech v čele USA přesunul do svého odpočinkového sídla Mar-a-Lago na Floridě. Jeho příjezd však narazil na odpor sousedů, kteří chtějí, aby se odstěhoval. Vytáhli proti němu dokument, který Trump podepsal na počátku 90. let. Z toho plyne, že statek přeměnil ze soukromé rezidence na soukromý klub, takže nemovitost nemůže užívat jako své bydliště. Navíc mu hrozí, že o celý resort přijde.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Prodlouží se nouzový stav a protiepidemická opatření? Vláda bude v pátek mimořádně jednat formou videokonference. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce navíc představit aktualizovanou tabulku opatření navázaných na protiepidemický systém PES. Bude navrhovat, aby platila od 1. února. Sledujte tiskovou konferenci živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 8:30.

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská
Blatný: Pokud kvůli britské mutaci všechno selže, musí přijít nestandardní zásah
Pomáháme umělcům pouze přežít, hned tak se z toho nevyhrabeme, řekl Zaorálek
Nouzový stav bude trvat déle než čtyři měsíce. Vláda ho prodloužila do 14. února
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Dám ti facku, opičáku! Čeští poslanci si rozbíjejí nosy od konce 19. století
Další články
reklama
reklama