reklama

Dovolená v Bulharsku, Řecku či Chorvatsku je reálná od 1. července, věří Petříček

S postupným uvolňováním opatření proti šíření nového typu koronaviru se stávají letní dovolené v oblíbených destinacích čím dál reálnějšími. Češi ovšem budou muset počítat s tím, že jejich prázdniny budou provázet hygienická opatření. Do Řecka či Chorvatska bychom se ale mohli dostat už 1. července, do vzdálenějších destinací v případě dobré epidemiologické situace pak v polovině léta. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

reklama

Před dvěma měsíci hovořil hlavní epidemiolog a náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula o možnosti, že hranice budou kvůli koronaviru zavřené až dva roky. Nyní je ale situace mnohem optimističtější.

„Co se týče populárních destinací, věřím, že od 1. července budou otevřeny země, jako jsou Chorvatsko a Bulharsko,“ řekl pro CNN Prima NEWS ministr Petříček. Podle něj Česko s těmito zeměmi jedná, a pokud to epidemiologická situace dovolí, dalo by se tam vycestovat i bez nutnosti předložení negativních testů na COVID-19.

Rakousko a Slovensko ano, u Polska se teprve uvidí

Ze všeho nejdříve se ale zřejmě dostaneme na Slovensko či do Rakouska. Česko je totiž podle šéfa diplomacie připraveno se s těmito sousedy vrátit do normálu už v první polovině června. „Jsme připraveni umožnit cestování bez testů na COVID-19,“ uvedl ministr. Potvrdit přesný termín otevření hranic chtějí zástupci těchto zemí příští týden. Naopak Polsko podle Petříčka zatím své plány na otevření hranic neoznámilo.

O turistické návštěvě vzdálenějších zemí je podle Petříčka předčasné hovořit, nadějně to ale vypadá s Řeckem a španělskými ostrovy. „V případě Španělska bychom se možná mohli bavit o tom, že ostrovní části země by se mohly otevřít dříve. Řecko je jedna ze zemí, která zvládla epidemii velmi dobře, i proto jsme s Řeckem začali o letní sezoně jednat. Chce své hranice otevírat od června, myslím tedy, že bude patřit k zemím, kde Češi budou moci strávit letní dovolenou,“ řekl ministr.

K tématu

Mimoevropské destinace jsou zatím nejisté, rezignovat na dovolenou v nich ale ještě není třeba. „Nechceme uvádět termíny, co se týče mimoevropských destinací. Ale i tam bychom o tom v případě zemí s dobrou situací mohli hovořit od poloviny léta,“ doplnil Petříček. Vše podle něj ale závisí na epidemiologické situaci, která bude rozvolňování opatření v těchto zemích provázet.

S obnovením turismu se budou konat i charterové lety

Letecká doprava se postupně obnovuje, do vzdálenějších zemí se tedy bude možné dostat i vzduchem. „Podle mých informací letecké společnosti počítají s tím, že jak se začne obnovovat cestovní ruch, vrátí se k normálnímu provozu. Řecko, Bulharsko či vzdálenější destinace by měly být dostupné charterovými lety,“ ujistil ministr.

K tématu

Jakmile se ale Češi do zahraničí na dovolenou dostanou, musí počítat s přísnějšími hygienickými podmínkami, které předchozí cesty neprovázely. „Letošní sezona bude odlišná od toho, na co jsme zvyklí. Již dnes víme, že země připravují řadu podmínek pro otevření hranic turistům, například doporučení na udržení sociální vzdálenosti. V Chorvatsku budou hygienická pravidla pro restaurace, v hotelech asi nebudou bufety,“ uvedl Petříček.

Podobně hovoří i zástupci cestovních kanceláří, kterých se stanice CNN Prima NEWS ptala na nejoblíbenější cíl Čechů –⁠ Chorvatsko. Že budou v tamních hotelích a apartmánech v létě přísnější hygienické podmínky, předpokládá například mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. „Nebude to ale nic dramatického,“ řekl. „Chorvati jsou připraveni a chystají se na sezonu. Nečekáme ani to, že se výrazně změní režim na plážích. Možná budou lehátka dál od sebe, to se ale může přirozeně vyřešit tím, že bude méně lidí,“ dodal Bezděk pro CNN Prima NEWS.

Další hlavní zprávy

Partie

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Začneme s masivním vyhodnocováním vzorků odebraných pacientům, kteří jsou pozitivní na covid, abychom odhalili nové mutace koronaviru. Oznámil to ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mělo by k tomu dojít nejpozději od příštího týdne. Za posledních 14 dní bylo totiž podle ministra zachyceno 56 různých mutací.

Jeden nešťastný pohyb a malér byl na světě. Provod si poranil koleno, přijde o EURO?
Turboočkování funguje skvěle. V pondělí umožníme registraci lidí 45+, slibuje Babiš
„Lole“ Reutemann je v nemocnici. Nemilovaný exkolega Nikiho Laudy je v kritickém stavu
„Satanští vojáci“ míří na misi do země kanibalů. Mají zklidnit indonéské separatisty
reklama
reklama
Schillerová: Hamáček by měl rezignovat, pokud se prokáže, že o cestě do Moskvy lhal

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama