reklama

Dovolená v Bulharsku, Řecku či Chorvatsku je reálná od 1. července, věří Petříček

S postupným uvolňováním opatření proti šíření nového typu koronaviru se stávají letní dovolené v oblíbených destinacích čím dál reálnějšími. Češi ovšem budou muset počítat s tím, že jejich prázdniny budou provázet hygienická opatření. Do Řecka či Chorvatska bychom se ale mohli dostat už 1. července, do vzdálenějších destinací v případě dobré epidemiologické situace pak v polovině léta. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

reklama

Před dvěma měsíci hovořil hlavní epidemiolog a náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula o možnosti, že hranice budou kvůli koronaviru zavřené až dva roky. Nyní je ale situace mnohem optimističtější.

„Co se týče populárních destinací, věřím, že od 1. července budou otevřeny země, jako jsou Chorvatsko a Bulharsko,“ řekl pro CNN Prima NEWS ministr Petříček. Podle něj Česko s těmito zeměmi jedná, a pokud to epidemiologická situace dovolí, dalo by se tam vycestovat i bez nutnosti předložení negativních testů na COVID-19.

Rakousko a Slovensko ano, u Polska se teprve uvidí

Ze všeho nejdříve se ale zřejmě dostaneme na Slovensko či do Rakouska. Česko je totiž podle šéfa diplomacie připraveno se s těmito sousedy vrátit do normálu už v první polovině června. „Jsme připraveni umožnit cestování bez testů na COVID-19,“ uvedl ministr. Potvrdit přesný termín otevření hranic chtějí zástupci těchto zemí příští týden. Naopak Polsko podle Petříčka zatím své plány na otevření hranic neoznámilo.

O turistické návštěvě vzdálenějších zemí je podle Petříčka předčasné hovořit, nadějně to ale vypadá s Řeckem a španělskými ostrovy. „V případě Španělska bychom se možná mohli bavit o tom, že ostrovní části země by se mohly otevřít dříve. Řecko je jedna ze zemí, která zvládla epidemii velmi dobře, i proto jsme s Řeckem začali o letní sezoně jednat. Chce své hranice otevírat od června, myslím tedy, že bude patřit k zemím, kde Češi budou moci strávit letní dovolenou,“ řekl ministr.

Mimoevropské destinace jsou zatím nejisté, rezignovat na dovolenou v nich ale ještě není třeba. „Nechceme uvádět termíny, co se týče mimoevropských destinací. Ale i tam bychom o tom v případě zemí s dobrou situací mohli hovořit od poloviny léta,“ doplnil Petříček. Vše podle něj ale závisí na epidemiologické situaci, která bude rozvolňování opatření v těchto zemích provázet.

S obnovením turismu se budou konat i charterové lety

Letecká doprava se postupně obnovuje, do vzdálenějších zemí se tedy bude možné dostat i vzduchem. „Podle mých informací letecké společnosti počítají s tím, že jak se začne obnovovat cestovní ruch, vrátí se k normálnímu provozu. Řecko, Bulharsko či vzdálenější destinace by měly být dostupné charterovými lety,“ ujistil ministr.

Jakmile se ale Češi do zahraničí na dovolenou dostanou, musí počítat s přísnějšími hygienickými podmínkami, které předchozí cesty neprovázely. „Letošní sezona bude odlišná od toho, na co jsme zvyklí. Již dnes víme, že země připravují řadu podmínek pro otevření hranic turistům, například doporučení na udržení sociální vzdálenosti. V Chorvatsku budou hygienická pravidla pro restaurace, v hotelech asi nebudou bufety,“ uvedl Petříček.

Podobně hovoří i zástupci cestovních kanceláří, kterých se stanice CNN Prima NEWS ptala na nejoblíbenější cíl Čechů –⁠ Chorvatsko. Že budou v tamních hotelích a apartmánech v létě přísnější hygienické podmínky, předpokládá například mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. „Nebude to ale nic dramatického,“ řekl. „Chorvati jsou připraveni a chystají se na sezonu. Nečekáme ani to, že se výrazně změní režim na plážích. Možná budou lehátka dál od sebe, to se ale může přirozeně vyřešit tím, že bude méně lidí,“ dodal Bezděk pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

Láva se valí do moře a hrozí sesuvy půdy. Kvůli erupci sopky na Kanárech uzavřeli pobřeží

Aktualizováno

Úřady na španělském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja i nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se blíží k pobřeží. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal v úterý list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama