reklama
CNN Prima News Karolína Neubergerová
Karolína Neubergerová

Karolína Neubergerová

redaktorka CNN Prima NEWS

Karolína je v médiích od roku 2015. Do CNN Prima NEWS přišla z deníku Echo24. Věnuje se domácí politice. Vystudovala politologii na Masarykově univerzitě.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

Z šedé teorie do drsné reality. Jak „nudný profesor“ Fiala došel do Strakovy akademie
Politika

Z šedé teorie do drsné reality. Jak „nudný profesor“ Fiala došel do Strakovy akademie

 • Aktualizováno
 • Když byl univerzitní profesor a někdejší ministr školství Petr Fiala v lednu 2014 zvolen šéfem ODS, očekávalo se od něj de facto jediné. Že bude jiný než jeho dva předchůdci – Mirek Topolánek a Petr Nečas. To se mu podařilo. Od prvně jmenovaného se zjevně lišil mírnou povahou a od obou faktem, že kolem Fialovy osoby nekroužili lidé z lobbistického podsvětí. Ani mnozí Fialovi příznivci však moc nevěřili, že by se tichý politolog mohl jednou stát premiérem.

  Zastavená EET už se nerozjede, slibuje nová vláda. NKÚ i Ústavní soud proto vyčkávají
  Byznys

  Zastavená EET už se nerozjede, slibuje nová vláda. NKÚ i Ústavní soud proto vyčkávají

  S pokračováním elektronické evidence tržeb nepočítá kromě vznikající nové vlády, podnikatelů a živnostníků ani Ústavní soud. Na ten se loni v lednu obrátila bývalá opozice, která nyní vytváří příští kabinet. A to kvůli nesouhlasu s rozšířením EET ve třetí a čtvrté vlně na advokáty, řemeslníky a další profese. Soud nyní vzkázal, že dává bývalé opozici čas na změnu zákona.

  Další příspěvky autora

  Jak to bude s EET? Kontrolní úřad plánoval si na evidenci posvítit, akci ale zrušil

  Elektronická evidence tržeb (EET), někdejší vlajková loď premiéra Andreje Babiše (ANO), je zřejmě definitivně u ledu. Vznikající vláda Petra Fialy (ODS) ji hodlá zrušit a nebude se jí věnovat ani Nejvyšší kontrolní úřad, ačkoliv to plánoval. Loni ji zařadil do svého plánu kontrolních činností na následující rok, protože je ale kvůli covidu pozastavena, není podle NKÚ její prověření prioritou. Redakci CNN Prima NEWS to řekl mluvčí úřadu Václav Kešner.

  Vzlety a pád sociální demokracie. Ani „hustá dvojka“ její debakl neodvrátila

  Kdysi hlavní aktér českých vlád a strana, z níž pocházela řada premiérů. Nyní politická strana, která po sérii volebních debaklů ztrácí zastoupení i v Poslanecké sněmovně. Sociální demokracie, nejstarší česká politická strana, míří poprvé v dějinách samostatné České republiky pryč z dolní komory a i její další působení v dosluhující vládě je v tuto chvíli nejasné.

  Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zavedli byste nějaké nové daně?

  V případě svého volebního úspěchu slibují nějakou formu nové daně ČSSD, ANO či koalice Piráti a STAN. V případě sociálních demokratů jde o tzv. milionářskou daň, tedy daň z obřích majetků. Piráti se STAN naopak slibují digitální daň pro nadnárodní korporace a ANO chce zdanit internetové giganty. Naopak koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) vylučuje, že by po volbách prosazovala jakoukoli novou daň.

  Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zavedli byste daňové prázdniny?

  Daňové prázdniny ve svých předvolebních slibech zmiňuje SPD, Přísaha a koalice Spolu. V případě koalice jde o úlevu pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí. SPD chce daňové prázdniny pro české firmy se sídlem v zahraničí jako motivaci pro placení daní v tuzemsku. Přísaha slibuje tuto formu úlevy pro mladé lidi po ukončení školy.

  Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zrušili byste elektronickou evidenci tržeb?

  Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.

  Dopad covidu na zemědělce: Katastrofální stav, který nejsme schopni přežít

  Miliardové ztráty, potíže s odbytem zemědělských produktů či nárůst pracovních nákladů. Ačkoliv zemědělci nebyli v době pandemie nuceni „zavřít krám“ ze dne na den jako služby nebo průmysl, ani tomuto sektoru se problémy kvůli protiepidemickým opatřením nevyhnuly. Své o tom ví v Teletníku Rožná, který odchovává telata, či v zelinářské firmě Hanka Mochov. Obě firmy navíc říkají, že na pomoc od státu nedosáhly.

  reklama