Vlaková nehoda a požár benzenu v Hustopečích: Na vině může být technika i lidé, říká inspekce

Stomilionová škoda v Hustopečích

Drážní inspekce (DI) se při vyšetřování páteční havárie cisteren převážejících toxický benzen bude zabývat možnou technickou závadou na trati a na vlaku, ale i možností selhání člověka. V pondělí to řekl mluvčí DI Martin Drápal. Nehodu z Hustopečí nad Bečvou policie podle mluvčí Miluše Zajícové stále prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, právní kvalifikace zůstává stejná. Souprava převážela v 17 vagónech přes tisíc tun jedovatého benzenu, 15 vagónů po vykolejení zachvátil požár. Celková škoda včetně ekologických škod je odhadována na 225 milionů korun.

„V rámci šetření se budeme zabývat jak možnou technickou závadou na svršku a na vlaku, tak samozřejmě i možností selhání člověka,“ řekl mluvčí Drážní inspekce. Hospodářské noviny v pondělí na svém webu uvedly, že za nehodou může stát vysoká rychlost, kterou vjel vlak na výhybky. „V tuto chvíli nedovedeme spekulovat nad tím, zda byla či nebyla překročena rychlost,“ doplnil k tomu Drápal.

ČTĚTE TAKÉ: Na Chebsku se zřítilo ultralehké letadlo. Pilotovi bylo téměř 80 let, pád nepřežil

Objasnit situaci by měl inspektorům rychloměr v lokomotivě. Data inspektoři podle Drápala zatím nevyhodnocovali. „Během víkendu neprováděli vyhodnocení dat z rychloměru, i kdyby ta data měli, protože prováděli šetření na místě,“ doplnil mluvčí inspekce.

Vyšetřování potrvá několik měsíců

Pracovníci DI jsou podle něj u nehody od začátku a jsou tam i v pondělí. „Průběžně se dostávají k vozům a tam, kam potřebují. Zajišťují maximum možného, co na místě mimořádné události zůstalo. Zajišťují data ze zabezpečovacího zařízení, která byla možná stáhnout, a pokračují v šetření,“ dodal Drápal. Inspektoři budou na místě pracovat ještě několik dní. Záleží na tom, jak se bude dařit odklízet následky nehody. Samotné vyšetřování inspekcí potrvá podle něj několik měsíců.

Nehoda se stala v pátek, vlaková souprava projížděla železniční stanicí Hustopeče nad Bečvou na Přerovsku ve směru od Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Při průjezdu návěstidlem a kolejovou výhybkou poblíž budovy železniční stanice Hustopeče nad Bečvou se dosud z nezjištěných příčin odpojila lokomotiva od zbytku soupravy sestávající ze 17 vagónů, ve kterých bylo 1 024 550 kilogramů vysoce toxického benzenu. Část vlaku následně vykolejila, část přepravované chemikálie se vznítila. Lokomotivu požár nezasáhl, dojela na nástupiště na třetí kolej od budovy železniční stanice.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dům jim zničila povodeň, opravit ho nesmí. Manželé z Olomoucka se děsí jara, brzdí je statici

Tagy:
dopravní nehoda havárie Olomoucký kraj Drážní inspekce Hustopeče okres Přerov železniční stanice železniční nehoda Hustopeče nad Bečvou katastrofy, nehody a mimořádné události nehody a mimořádné události