Dva Češi uvázli na nejvyšší hoře Rakouska. Záchrana zatím není kvůli větru možná

Čeští horolezci čekají na pomoc

Dva čeští horolezci uvázli v nadmořské výšce 3 200 metrů na nejvyšší rakouské hoře Grossglockner. Kvůli větru pro ně bude moci vyrazit záchranný vrtulník pravděpodobně až v úterý, informovala v pondělí agentura APA s odvoláním na policii. Muži ve věku 25 a 39 let volali na tísňovou linku v neděli večer a uvedli, že je na severní stěně hory zranil padající kámen, ale dokázali se dostat k bivaku.

Silný vítr v pondělí dopoledne ani odpoledne neumožnil nasazení vrtulníku. Výstup po zemi by trval mnoho hodin. Záchranáři od něj upustili po dohodě se zraněnými, s nimiž jsou v telefonickém spojení.

ČTĚTE TAKÉ: Tragická nehoda v Tatrách: Lyžařka přišla o život. Měla přeletět přes svah, zastavil ji strom

Češi jsou na tom dobře a uvedli, že v každém případě mohou dále přebývat v úkrytu. Podle dostupných informací jsou dobře vybaveni. V úterý ráno bude situace znovu vyhodnocena, uvedla policie.

Stálý bivak byl na Grossglockneru zřízen v roce 2020 v nadmořské výšce 3 205 metrů a nahradil starší přístřešek. Za normálních okolností poskytuje místo pro 15 osob, v nouzi i více. Tento jednoduchý „kontejner“ ale rozhodně není „cílem romantických výletů“, upozorňuje místní alpský spolek. Bivak spíše slouží jako bezpečný přístav pro horolezce, kteří se ocitli v nouzi jako nyní dvojice Čechů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Česko má novou hrdinku. Čtyřletá Zara se vypravila na Mount Everest a stanovila rekord

Tagy: