hora

Výpis příspěvků ke štítku „hora“

Trpí hemofilií, přesto Daniel plánuje pokořit Mont Blanc. Před cestou chce pomoci druhým

Jako první hemofilik se pokusí 23letý Daniel Šimek v červenci zdolat vrchol nejvyšší hory Alp – téměř pětitisícový Mont Blanc. Přestože trpí poruchou srážlivosti krve, rozhodl se pokořit vrchol, na nějž si netroufá ani leckterý zdravý člověk. Vrozená nemoc hemofilie přitom ještě před 30 lety běžně pacienty směrovala k invaliditě. Díky moderní léčbě se však může Daniel připojit k dalším osmi lezcům hemofilikům. Svým výstupem podpoří mezinárodní projekt Save One Life, jehož cílem je pomáhat pacientům s hemofilií v méně rozvinutých zemích světa. Účast na expedici je ale podmíněna tím, že na ni student vybere 4 000 eur (zhruba 100 tisíc korun), které poputují k lidem s hemofilií na úhradu jejich léčby.

Dva Češi uvázli na nejvyšší hoře Rakouska. Záchrana zatím není kvůli větru možná

Dva čeští horolezci uvázli v nadmořské výšce 3 200 metrů na nejvyšší rakouské hoře Grossglockner. Kvůli větru pro ně bude moci vyrazit záchranný vrtulník pravděpodobně až v úterý, informovala v pondělí agentura APA s odvoláním na policii. Muži ve věku 25 a 39 let volali na tísňovou linku v neděli večer a uvedli, že je na severní stěně hory zranil padající kámen, ale dokázali se dostat k bivaku.

Marek a Pavla zemřeli ve francouzských Alpách: Poslední slova před tragédií

Dovolená dvou Čechů ve francouzských Alpách skončila tragickou nehodou. 45letý učitel Marek a jeho o tři roky starší přítelkyně Pavla, která pracovala jako zdravotní sestra, zemřeli po pádu do zhruba 30 metrů hluboké trhliny na severní stěně hory Barre des Écrins. Tamní policie jejich těla nalezla ve čtvrtek. Sympatický pár, po kterém zůstaly dvě nezletilé dcery, si krátce před smrtí dovolenou pochvaloval. Nadace Merebit vyhlásila veřejnou sbírku.

Marka a Pavlu našli policisté přivázané k sobě. Horolezci popsali, co se mohlo stát

Dovolená dvou Čechů ve francouzských Alpách skončila tragickou nehodou. Tamní policie jejich těla nalezla ve zhruba 30 metrů hluboké trhlině na severní stěně hory Barre des Écrins. Šlo o 45letého učitele Marka a jeho o tři roky starší přítelkyni Pavlu, která pracovala jako zdravotní sestra. Podle horolezce Radka Jaroše byl pár připravený dobře. „Trhliny na ledovcích jsou ale společně s lavinami velmi nepředvídatelnou a nebezpečnou věcí,“ řekl expert ve vysílání CNN Prima NEWS.

Skandál ve Venezuele. Místní smetánka si užívala na posvátné hoře, přiletěli vrtulníkem

Venezuelský podnikatel uspořádal luxusní oslavu svých narozenin na stolové hoře v národním parku Canaima ve venezuelské části Amazonie, který je unikátním ekosystémem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Večírek z minulého týdne vyvolal v zemi, kde velká část obyvatel jen těžko shání léky i potraviny, tak širokou kritiku, že ho začala vyšetřovat místní prokuratura. Informovaly o tom ve čtvrtek agentura AFP a španělský deník El País.

Na hoře v Jeseníkách vztyčili nadšenci kříž. Neměli povolení, lidé kritizují i gramatiku

Pozdvižení v řadách turistů i místních obyvatel způsobila nečekaná instalace dřevěného kříže na skalnatý vrchol hory Vozka v Jeseníkách, kde jej v neděli bez řádného povolení úřadů vztyčila skupina zatím neznámých lidí. Případem se už zabývá správa CHKO Jeseníky. Hora se totiž tyčí v první zóně chráněné krajinné oblasti a v ochranném pásmu národní přírodní rezervace Šerák-Keprník. S nadmořskou výškou 1 377 metrů je Vozka osmým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku.