reklama

Běluhy z čínského akvária po deseti letech v zajetí ochutnávají moře

Malá šedá a Malá bílá byly téměř celé desetiletí drženy v šanghajském zábavním parku Ocean World, kde představovaly hlavní atrakci. Po dlouhých letech snah se je podařilo zachránit britské neziskové organizace Sea Life Trust. Díky tomu se nyní mohou vrátit zpět do moře. Jejich domovem se stane jedinečná rezervace v islandské zátoce.

reklama

Před osmi lety se organizace Sea Life Trust spojila se společností Merlin Entertainment, která získala mořský park spolu s dalšími zábavními parky do svého vlastnictví. Představení s běluhami mělo skončit a oba kytovci se měli dostat do přirozenějšího prostředí. Po tolika letech v zajetí však nešlo o snadnou záležitost. Proto padlo rozhodnutí vytvořit první mořský azyl na světě, a to u islandského ostrava Heimaey. Zdejší zátoka se rozléhá na třiceti tisících metrech čtverečních a okolní skály z ní činí dokonalé útočiště.

„Jsme nadšení, že se s vámi můžeme podělit o zprávu, že Malá šedá a Malá bílá se dostaly bezpečně do nádrží a jsou již jen jeden krok od vypuštění do otevřené vody, která bude jejich domovem,“ uvedl předseda Sea Life Trust Andy Bool. „Po velkém plánování a nacvičování proběhla první fáze jejich vypuštění zpět do oceánu tak hladce, jak jsme doufali a plánovali.“

V průběhu posledních měsíců se běluhy znovu naučily lovit a zvykly si na chladné teploty oceánu. Malá šedá a Malá bíla se nyní nacházejí v pobřežních nádržích, aby si zvykly na přirozené prostředí, které bude jejich domovem. Pak budou vypuštěny do širší rezervace v zátoce Klettsvik na jižním pobřeží Islandu. Pokud vše půjde dobře, stanou se živoucí nadějí pro další kytovce držené v zajetí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama