reklama

Běluhy z čínského akvária po deseti letech v zajetí ochutnávají moře

Malá šedá a Malá bílá byly téměř celé desetiletí drženy v šanghajském zábavním parku Ocean World, kde představovaly hlavní atrakci. Po dlouhých letech snah se je podařilo zachránit britské neziskové organizace Sea Life Trust. Díky tomu se nyní mohou vrátit zpět do moře. Jejich domovem se stane jedinečná rezervace v islandské zátoce.

reklama

Před osmi lety se organizace Sea Life Trust spojila se společností Merlin Entertainment, která získala mořský park spolu s dalšími zábavními parky do svého vlastnictví. Představení s běluhami mělo skončit a oba kytovci se měli dostat do přirozenějšího prostředí. Po tolika letech v zajetí však nešlo o snadnou záležitost. Proto padlo rozhodnutí vytvořit první mořský azyl na světě, a to u islandského ostrava Heimaey. Zdejší zátoka se rozléhá na třiceti tisících metrech čtverečních a okolní skály z ní činí dokonalé útočiště.

„Jsme nadšení, že se s vámi můžeme podělit o zprávu, že Malá šedá a Malá bílá se dostaly bezpečně do nádrží a jsou již jen jeden krok od vypuštění do otevřené vody, která bude jejich domovem,“ uvedl předseda Sea Life Trust Andy Bool. „Po velkém plánování a nacvičování proběhla první fáze jejich vypuštění zpět do oceánu tak hladce, jak jsme doufali a plánovali.“

V průběhu posledních měsíců se běluhy znovu naučily lovit a zvykly si na chladné teploty oceánu. Malá šedá a Malá bíla se nyní nacházejí v pobřežních nádržích, aby si zvykly na přirozené prostředí, které bude jejich domovem. Pak budou vypuštěny do širší rezervace v zátoce Klettsvik na jižním pobřeží Islandu. Pokud vše půjde dobře, stanou se živoucí nadějí pro další kytovce držené v zajetí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

Koronavirus

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Ve středu v Česku vstupují v platnost další opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Nově platí povinnost nosit roušky i venku či v autech, byť za určitých podmínek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tato opatření nebudou stačit k tomu, aby se zabránilo přesažení kapacit nemocnic, které je podle něj nevyhnutelné. Ve hře tak jsou i další opatření, o kterých bude vláda jednat již ve středu ráno.

reklama
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama