Boj s dvojí kvalitou potravin jsme vyhráli, shodují se experti. Přetrvává jen u části zboží

Některé rozdíly mezi potravinami stále přetrvávají.

Dvojí kvalita potravin: U kterého zboží přetrvává?

Dvojí kvalita potravin v Česku už skoro vymizela, tvrdí experti. Stále se ale najdou sporné případy – třeba u vanilkového cukru nebo u některých limonád. Téma se řešilo zejména před eurovolbami v roce 2019.

Když v květnu 2019 vrcholila kampaň před eurovolbami, tehdejší premiér Babiš vyrazil do Německa, aby našel důkazy o takzvané dvojí kvalitě potravin. Situace se ovšem podle expertů za pět let výrazně změnila. „Podařilo se to vyřešit. Vznikly i metodiky Státní zemědělské a potravinářské inspekce, podle kterých výrobci dnes potraviny označují,“ řekl agrární analytik Petr Havel.

ČTĚTE TAKÉ: Inspektoři nařídili stažení vadných fazolí. Je v nich čtyřikrát více herbicidu, než je povoleno

Případy možné dvojí kvality je ale pořád možné najít. Třeba u vanilkového cukru od stejného výrobce. „Rozdíl mezi českým a německým vanilkovým cukrem je ten, že ten německý obsahuje desetkrát více vanilky než u nás,“ řekl redaktor časopisu dTest Jan Maryška. Dalším případem je známá limonáda. V Česku je slazena glukózo-fruktózovým sirupem, v Polsku a Německu klasickým cukrem. „V tomto případě se tak o zásadní dvojí kvalitu nejedná, protože ten způsob slazení ve výsledku tolik neovlivňuje vlastnosti limonády,“ sdělil Maryška.

Další nedostatky

I když dvojí kvalita potravin podle všeho téměř vymizela, někteří experti upozorňují, že v něčem stále Česko pokulhává třeba za Německem nebo Rakouskem. „Vydali jsme se do všech okolních států pro jeden nákupní seznam a vždy jsme nakupovali to nejlacinější z nabídky. Německé a rakouské zboží ve většině případů bylo na špici toho, co si mohl zákazník přivézt,“ dodal Maryška.

Ministr Výborný (KDU-ČSL) také tvrdí, že boj s dvojí kvalitou už Česko vyhrálo. „Daleko více teď řešíme velikost balení, protože v tom mohou prodejci v jiných státech získávat konkurenční výhodu,“ sdělil ministr Výborný.

Na to ostatně upozornil i premiér Fiala v dnes už legendárním videu o srovnávacím nákupu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Restaurace nemají důvod zlevňovat, míní Pohlreich. Úroveň gastronomie se ale zlepšila

Tagy: