Egypt

Výpis příspěvků ke štítku „Egypt“

Hamás dodržel ultimátum. Propustil druhou skupinu rukojmích, které zadržoval sedm týdnů

Ozbrojené křídlo palestinského hnutí Hamás v sobotu předalo zástupcům Červeného kříže v Pásmu Gazy 13 izraelských rukojmích a sedm unesených cizinců, které radikálové po útoku na Izrael sedm týdnů zadržovali na palestinském území. Informovala o tom agentura Reuters. Informaci potvrdili i zástupci Egypta a Kataru, kteří fungují jako prostředníci při jednáních mezi Izraelem a Hamásem. V sobotu pomáhali oběma stranám najít společnou řeč poté, co Hamás propuštění rukojmích zdržel s odkazem na údajné nedodržování podmínek příměří ze strany Izraele.

Rozhodnuto: Příměří v Gaze začne v pátek. Budou propuštěni i první rukojmí, potvrdil Katar

Klid zbraní mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy vstoupí v platnost v pátek v 7:00 (6:00 SEČ) a první rukojmí budou propuštěni téhož dne v 16:00 (15:00 SEČ). Ve čtvrtek to oznámilo katarské ministerstvo zahraničí. Dauhá pomohlo zprostředkovat dohodu o propuštění části rukojmích unesených Hamásem výměnou za klid zbraní a propuštění skupiny palestinských vězňů. Izraelská vláda dohodu schválila v noci na středu a očekávalo se, že příměří začne platit již ve čtvrtek dopoledne, což se však nestalo.

Hotovo. Izrael se s Hamásem dohodl na příměří výměnou za propuštění rukojmích

Aktualizováno

Izraelská vláda ve středu nad ránem schválila dohodu o čtyřdenním příměří s radikálním hnutím Hamás výměnou za propuštění zhruba 50 rukojmích držených v Pásmu Gazy. V prohlášení to uvedl úřad vlády, podle něhož je země ochotna prodlužovat příměří o den za každých deset dalších propuštěných rukojmích. Hamás krátce poté dohodu přivítal s tím, že zajistí osvobození 150 vězněných Palestinců a přísun humanitární pomoci do Gazy. Izrael očekává, že první rukojmí získá zpět ve čtvrtek, řekl ministr zahraničí Eli Kohen. Podle egyptské státní televize vstoupí příměří mezi v platnost v deset hodin dopoledne místního času (9:00 SEČ).

Úspěšná evakuace Čecha z Pásma Gazy. Nyní se nachází v Egyptě, sdělil Lipavský

Z Pásma Gazy se přes přechod v Rafáhu podařilo evakuovat jednoho českého občana a jeho rodinného příslušníka, uvedl v pondělí před jednáním v Bruselu český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Vzhledem k citlivosti údajů Černínský palác nechce upřesňovat, o koho se jedná. Ministerstvo zároveň potvrdilo, že v tuto chvíli eviduje v Gaze devět osob s vazbou na Českou republiku, které mají zájem o evakuaci.

Mírový plán pro Pásmo Gazy: Rozdělí se na zóny po vzoru Německa po pádu nacismu

Jaká budoucnost čeká Pásmo Gazy, až skončí válečný konflikt, je otázka, nad kterou v současné chvíli vedení židovského státu nemá čas ani chuť přemýšlet. Mocní američtí spojenci si ji ale pokládají stále častěji, píše web týdeníku Focus. Spojené státy už připouštějí, že si Izrael pravděpodobně ponechá bezpečnostní kontrolu nad Pásmem Gazy. Objevují se i nápady na rozdělení území na čtyři zóny a jednu z nich by spravovalo Německo.

K čemu je Izraeli atomová bomba? Hamás od útoku neodradila. Odpovědí je úhlavní nepřítel

Ani veřejné tajemství o přítomnosti jaderných zbraní v Izraeli neodradilo radikální palestinské hnutí Hamás od rozpoutání ničivé války. Malému židovskému státu je atomová bomba v boji proti teroristům v Gaze k ničemu. Nabízí se pak otázka, k čemu obávaná zbraň, která kvůli odstrašující síle bývá označována také jako „zbraň míru“, vlastně je, když nedokáže zabránit krvavému konfliktu. V případě Izraele je odpovědí Írán a s ním i další velcí hráči na Středním východě či v severní Africe.

Jste zločinci, zůstaňte v tunelech. Egyptský novinář tepal Hamás v živém vysílání

Jste hanební zločinci, odstupte z vlády a zůstaňte v tunelech, zaútočil svými slovy na teroristickou organizaci Hamás egyptský moderátor a novinář Ibrahim Eissa v živém vysílání. Poprvé od útoku radikálů ze 7. října vystoupil vůdce militantního libanonského hnutí Hizballáh Hassan Nasralláh. Rozsáhlá zkáza v Gaze dokonce rozplakala ve vysílání palestinské televize nejdříve reportéra a následně i moderátorku.

Velký úspěch českých egyptologů: U pyramidového pole objevili bohatě zdobenou hrobku

Čeští egyptologové objevili v egyptském Abúsíru bohatě zdobenou šachtovou hrobku dosud neznámého hodnostáře Džehutiemhata, který působil jako královský písař. Český výzkum se oblasti pyramidového pole v Abúsíru věnuje již téměř 40 let, uvádí na svém webu egyptologický ústav Univerzity Karlovy. Oblast je podle něj jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Egyptě.