reklama

Češi vychovávají skvělé archeology, pochvaluje si egyptský ministr pro památky

Egyptský ministr pro památky a cestovní ruch Chálid Ananí v posledních dnech v Česku jednal s českými politiky, které chce přesvědčit, aby umístili Egypt na seznam bezpečných zemí. Ananí navštívil také egyptskou výstavu Sluneční králové v Národním muzeu, o níž hovořil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Výstava se připravovala dlouhá léta, ovšem v posledních měsících zbrzdil její zahájení koronavirus. Vystavený soubor zahrnuje 300 exponátů včetně 80 předmětů nalezených českou expedicí v archeologické lokalitě Abúsír, kde čeští vědci působí již padesát let. Výstava také připomíná loňských sto let české egyptologie.

„Výstava se mi líbí, ukazuje velmi důležitou éru egyptské historie – Starou říši – období stavitelů velkých pyramid. Zdůrazňuje silné archeologické partnerství mezi Egyptem a Českou republikou. Výstava je velmi hezká s hezkými audiovizuálními výstupy, mnoho z vystavených předmětů nalezly české týmy,“ pronesl Ananí pro CNN Prima NEWS.

Ministr v pořadu Nový den ocenil také tuzemský vzdělávací systém. „Je tady skvělá škola, která vychovává archeology se zaměřením na Egypt,“ uvedl Ananí.

Na výstavu se lidé mohou přijít podívat až do 7. února příštího roku, otevřeno je každý den. Vstup stojí 250 korun, snížená cena je 170 korun. Koupit vstupenku si mohou lidé předem on-line, platí 30 dní od zakoupení, není tedy časově určena.

Turistické vztahy bude třeba obnovit co nejrychleji

Ananí se před návštěvou výstavy setkal s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou, s níž jednal o cestovním ruchu. „Hovořili jsme spíše o budoucnu, až se covidová situace uklidní, že Egypt je pro naše občany velmi lákavou destinací a bude třeba co nejrychleji obnovit turistické vztahy. I z české strany je na Egypt vázáno samozřejmě mnoho cestovních kanceláří,“ uvedla Dostálová pro ČTK.

V otázce zařazení země na seznam bezpečných států Ananího odkázala na ministra zdravotnictví a zahraničí. S těmi egyptský politik zatím nehovořil.

K tématu

Další hlavní zprávy

Ekologie

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Prezident USA Joe Biden ve středu jen několik hodin po vstupu do funkce nařídil návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Biden přijal první den ve funkci také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy.

Byznys

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Velké obchody budou zřejmě muset povinně prodávat české potraviny. Už příští rok by měly tvořit 55 procent jejich zboží. V roce 2028 by pak mělo být na pultech až 73 procent domácích potravin. Ve středu o tom rozhodli poslanci. Zákon ale budí řadu nesouhlasných reakcí. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy některé potraviny výrazně podraží. Kvóty navíc nejde reálně splnit.

Lidé se vyhýbají karanténě. Dejte jim jednorázový peněžní příspěvek, radí státu vědci
Vystoupí ABBA na italském festivalu? Šlo by o návrat skoro po 40 letech
reklama
reklama
ON-LINE: Biden se stal 46. prezidentem USA. Už začal úřadovat v Bílém domě

USA

Domácí zpravodajství

Roušku, která se sama sterilizuje, pomohla vyvinout česká laborantka Lucie Filipová
Zabarikádoval se v bytě a držel rukojmí. Chtěl mluvit s reportérem CNN Prima NEWS
Respirátory místo roušek? Nemáme je pro všechny, varuje Prymula před Babišovým nápadem
KOMENTÁŘ: Česko na talíři. Když národní socialisté diktují, čím smíme plnit žaludky
Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí
Další články
reklama
reklama