reklama

Češi vychovávají skvělé archeology, pochvaluje si egyptský ministr pro památky

Egyptský ministr pro památky a cestovní ruch Chálid Ananí v posledních dnech v Česku jednal s českými politiky, které chce přesvědčit, aby umístili Egypt na seznam bezpečných zemí. Ananí navštívil také egyptskou výstavu Sluneční králové v Národním muzeu, o níž hovořil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Výstava se připravovala dlouhá léta, ovšem v posledních měsících zbrzdil její zahájení koronavirus. Vystavený soubor zahrnuje 300 exponátů včetně 80 předmětů nalezených českou expedicí v archeologické lokalitě Abúsír, kde čeští vědci působí již padesát let. Výstava také připomíná loňských sto let české egyptologie.

„Výstava se mi líbí, ukazuje velmi důležitou éru egyptské historie – Starou říši – období stavitelů velkých pyramid. Zdůrazňuje silné archeologické partnerství mezi Egyptem a Českou republikou. Výstava je velmi hezká s hezkými audiovizuálními výstupy, mnoho z vystavených předmětů nalezly české týmy,“ pronesl Ananí pro CNN Prima NEWS.

Ministr v pořadu Nový den ocenil také tuzemský vzdělávací systém. „Je tady skvělá škola, která vychovává archeology se zaměřením na Egypt,“ uvedl Ananí.

Na výstavu se lidé mohou přijít podívat až do 7. února příštího roku, otevřeno je každý den. Vstup stojí 250 korun, snížená cena je 170 korun. Koupit vstupenku si mohou lidé předem on-line, platí 30 dní od zakoupení, není tedy časově určena.

Turistické vztahy bude třeba obnovit co nejrychleji

Ananí se před návštěvou výstavy setkal s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou, s níž jednal o cestovním ruchu. „Hovořili jsme spíše o budoucnu, až se covidová situace uklidní, že Egypt je pro naše občany velmi lákavou destinací a bude třeba co nejrychleji obnovit turistické vztahy. I z české strany je na Egypt vázáno samozřejmě mnoho cestovních kanceláří,“ uvedla Dostálová pro ČTK.

V otázce zařazení země na seznam bezpečných států Ananího odkázala na ministra zdravotnictví a zahraničí. S těmi egyptský politik zatím nehovořil.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

  • Aktualizováno

Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení. Oznámil to premiér Igor Matovič, podle kterého bude zákaz následně prodloužen o dva týdny, ale se změněnými podmínkami. Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde v pátek začne úvodní fáze plošného testování obyvatel Slovenska na koronavirus. Otestování se pak v příštích dvou týdnech uskuteční po celé zemi.

Prezidentské volby v USA 2020

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Nej sestřička 2020 Marcela Prayerová: Už loni jsme věděli, že něco přijde
Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám
ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?
Ať jdou lékaři v politice do nemocnic, vyzval komunista Filip Babiše. Hřib nastoupí
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Opuštěný ropný tanker se začíná potápět. Křehký ekosystém Trinidadu je v ohrožení
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama