CNN Prima News Národní muzeum

Národní muzeum

Výpis příspěvků ke štítku „Národní muzeum“

Vědecká senzace na Karlovarsku: Experti nalezli čelist neznámé šelmy, jde o unikátní objev

Paleontologové v okolí Valče na Karlovarsku objevili levou spodní čelist neznámého zvířete z období raných třetihor. Unikátní nález, který je nejstarším dokladem kočkotvárných šelem v Evropě, objevil při geologickém průzkumu paleontolog Národního muzea Boris Ekrt s kolegyní Lucií Kunstmülerovou z Univerzity Karlovy. Při pozdějším rozsáhlém zkoumání se ukázalo, že jde o dosud nepopsaný druh šelmy. Od června se s nálezem budou moci seznámit návštěvníci v přírodovědné expozici Národního muzea nazvané Okna do pravěku, informovala mluvčí instituce Kristina Kvapilová.

Vláda žene lidi do ulic i diverzní akce pro Ukrajinu. Podívejte se na rozhovory z demonstrace

Redaktoři CNN Prima NEWS hovořili na protivládní demonstraci, kterou svolal Jindřich Rajchl (PRO), nejen s účastníky akce, ale také s těmi, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s tím, co zaznívalo na podiu. Protestující volali po lepší zahraniční politice. Jelikož si organizátoři pronajali celé Václavské náměstí, museli podporovatelé Ukrajiny provést diverzní akci, aby mohli na místě rozložit petiční stánek. Akce se účastnili i Rusové žijící v Praze, kteří se neztotožňují s kroky prezidenta Vladimira Putina a varují před jeho vlivem. Mezi nimi a protestujícími došlo k potyčce, kterou řešila policie.

Rakušan znesvětil ministerstvo, volal Rajchl na Letné. Na protest reagoval i Fiala

Praha se v sobotu znovu stala dějištěm demonstrací. Na Václavském náměstí se opět sešli odpůrci vlády, které svolala neparlamentní strana PRO v čele s Jindřichem Rajchlem. Ten se ve své řeči pustil do Fialovy vlády, její podpory Ukrajině i válečných uprchlíků. Po skončení programu pod Národním muzeem se část demonstrantů kolem 18. hodiny přesunula na Letnou, kde Rajchl krátce promluvil. Mnoho z protestujících se vybavilo protivládními či protiukrajinskými hesly. Na Staroměstském náměstí se měli setkat podporovatelé Ukrajiny, přesunuli se však před Národní muzeum. Policisté během akce zadrželi muže, který měl na sobě triko se symbolem ruské agrese. Na akci zareagoval i sám premiér Fiala.

Hasičské auto se převrátilo u Národního muzea při cestě k zásahu. Dva lidé se zranili

V Legerově ulici poblíž budovy Národního muzea v Praze se v úterý vpodvečer převrátilo hasičské auto při cestě k zásahu. Při nehodě se lehce zranili dva lidé, uvedla mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Provoz na frekventované Legerově ulici byl po dobu odstraňování nehody omezený na jeden jízdní pruh. O plném obnovení provozu informovala Technická správa komunikací kolem 20:00.

Vyzýval ke stržení vlajky Ukrajiny z Národního muzea. Soud mu potvrdil čtyřměsíční podmínku

Za výzvu ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea na březnové protivládní demonstraci odvolací Městský soud v Praze potvrdil v pondělí aktivistovi Jaroslavu Popelkovi čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a půl. Stvrdil mu také osmnáctiměsíční zákaz pobytu na území Prahy. Verdikt je pravomocný. Popelka se jednání nezúčastnil, v červnu u soudu uvedl, že podle jeho názoru jde nanejvýš o přestupek.

Při konfliktu u muzea policisté zákon neporušili, vyhodnotila GIBS zásah na demonstraci

Policisté při zásahu po březnové demonstraci před Národním muzeem v Praze nespáchali podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) trestný čin. Poslancům to ve čtvrtek řekl náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch. Reagoval tak na požadavek místopředsedy výboru Ivana Maška (ANO), aby GIBS řádně prošetřila zásah čtyř policistů proti jednomu z demonstrantů na schodišti muzea, který koloval na sociálních sítích.

Na protivládní demonstraci měl nášivku s logem vagnerovců. Dostal podmínku a zákaz Prahy

Za veřejné schvalování válečných zločinů Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal jednatřicetiletého Jakuba Jaška půlroční podmínkou s odkladem na dva roky. Činu se muž podle obžaloby dopustil tím, že měl na sobě na březnové protivládní demonstraci v Praze nášivky s písmenem Z a logem ruské Vagnerovy skupiny. Na rok mu navíc zakázal pobyt na území Prahy, měl by také zaplatit 12 tisíc korun jako peněžitý trest. Muž s obviněním nesouhlasí, uvedl, že odsuzuje válečné zločiny, „ať jsou páchány kýmkoliv“. Rozhodnutí není pravomocné.

Pudřenka Husákové či perly Svobodové. Národní muzeum láká na výstavu šatníku prvních dam

Večerní róby, elegantní kostýmky, ale také různé módní doplňky. Národní muzeum v Praze přichystalo novou výstavu s názvem První dámy – móda a styl, která reflektuje vkus manželek českých a československých prezidentů. Pro návštěvníky je přichystáno až 130 předmětů. Nechybí inaugurační kostýmek Evy Pavlové či ojedinělé kousky jako třeba rozbitá pudřenka Viery Husákové, kterou měla u sebe při havárii vrtulníku, v němž zahynula.

Stovky lidí protestovaly proti vládě. Jako by vlála svastika, odsoudil Kalousek ruské vlajky

Aktualizováno

Několik stovek lidí se v sobotu sešlo na Václavském náměstí v Praze, aby protestovali proti vládě a válce na Ukrajině. Požadovali také odchod Česka z NATO a Evropské unie. Organizátorem akce byl Ladislav Vrabel, který už několik podobných demonstrací uspořádal. Na protestu se objevily také ruské či sovětské vlajky, což odsoudil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jednu osobu dokonce policie zadržela za schvalování genocidy. V odpověď na protest se na schodech před Národním muzeem shromáždily desítky lidí, aby naopak vyjádřily své sympatie k Ukrajině.