CNN Prima News výstava

výstava

Výpis příspěvků ke štítku „výstava“

Velvyslanec Nagaoka: Oblíbil jsem si zeleň i vepřové koleno. S Pavlem přiletí i kus Česka

Japonci milují českou hudbu, znají klasiky od Smetany i Dvořáka. Nyní si ovšem na světové výstavě Expo 2025 oblíbili i bizarního českého maskota Reného, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS japonský velvyslanec Kansuke Nagaoka. Očekává, že plánovaná návštěva prezidenta Petra Pavla v Ósace i Tokiu nadále prohloubí vztahy mezi Českou republikou a Japonskem – jak na poli byznysu a diplomatických vztahů, tak v obranném průmyslu. Také odhalil, které české aspekty si oblíbil za rok a půl svého působení v Praze. „Co se týče chuti, některá česká jídla si opravdu užívám. Třeba vepřové koleno,“ přiznal v rozhovoru velvyslanec Nagaoka.

Kaple Památníku Mohyla míru se znovu otevře veřejnosti. Připomíná tragickou bitvu u Slavkova

Po deseti měsících se na začátku srpna pro návštěvníky otevře kaple Památníku Mohyla míru u Prace na Brněnsku. Odborníci kapli odvlhčili a obnovili omítky. V památníku také pokračují práce na obnově hlavní multimediální expozice, ta ale bude hotová až na přelomu listopadu a prosince kvůli připomínkovým akcím bitvy u Slavkova, řekl kastelán památníku Ondřej Buček.

Vltava slavná i splavná: Projekt usiluje o zápis české řeky na celoevropský seznam

Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze. To vše má směřovat k budoucímu zapsání Vltavy mezi evropské kulturní stezky, které vyhlašuje Rada Evropy, řekla v úterý novinářům generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková. Letos je to také 150 let od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava.

EXPO 2025: Česká republika se světu ukazuje jako země sebevědomí a nápadů. Čím láká náš pavilon?

Česká republika se na světové výstavě Expo 2025 v Ósace představuje ve velkém stylu. Návštěvníci stojí fronty na originální český pavilon ze skla a dřeva, kde se snoubí kreativita, věda i kulinářský zážitek. Jak proběhly první měsíce, co návštěvníky ještě čeká a jaký význam může mít rukopis Gregora Mendela? O tom mluvil v pořadu Interview PLUS Jakub Carda, partnership manažer české účasti na Expu.

Dětská radost, která pomáhá. Central Most zdobí jedinečná výstava „Wall of Joy“

Nadace Terezy Maxové dětem ve spolupráci se společností EPG Property Group a nákupním centrem Central v Mostě slavnostně představila jedinečnou výstavu – „Zeď radosti / Wall of Joy“. Umělecká instalace vznikla u příležitosti Mezinárodního dne dětí a veřejnosti je nastálo přístupná v OC Central. Projekt má i silný filantropický rozměr. Za každý věnovaný obrázek získala nadace finanční dar, dohromady 240 tisíc korun, které budou transparentně vráceny zpět do regionu Mostecka na podporu vzdělávání a rozvoje znevýhodněných dětí.

Zemřel malíř Bedřich Dlouhý. Používal netradiční materiály, jeho obraz zdobí desku Petra Hapky

Ve věku 92 let zemřel v pátek v pražské Ústřední vojenské nemocnici malíř Bedřich Dlouhý. Informoval o tom jeho asistent Petr Piskáček. Emeritní profesor Akademie výtvarných umění v Praze tvořil kromě jiného rozměrná díla kombinovanou technikou z netradičních materiálů nebo obrazy přetvářející díla starých mistrů. Některé z jeho obrazů se objevily na obalech hudebních alb, třeba dvojice Petr Hapka a Michal Horáček.

Dojemný příběh americké vlajky od Jičína. Ručně šitá památka se po 80 letech vrátila z USA

K výročí 80 let od konce druhé světové války nepatří jen zmínky o velkých bitvách, ale i dojemný příběh nevšední vlajky s hvězdami a pruhy. Americkým vojákům ji v květnu 1945 z vděčnosti ručně ušily ženy z Ostroměře, po desetiletí pak ležela za oceánem zapomenuta v malém vesnickém muzeu. Aby se teď mohla vrátit do Prahy kvůli připomenutí vítězství nad nacisty, vybrali mezi sebou Američané pět tisíc dolarů na její renovaci.

Život na ježka: Proč ubývají a jak jim (ne)vědomě škodíme

V České republice neexistují přesná data o počtech ježků, ale experti se shodují – jejich populace klesá. Tito užiteční savci jsou závislí na dostatku potravy, především hmyzu, a na bezpečných úkrytech, kde mohou přečkat zimu. Jejich úbytek je však z velké části důsledkem lidské činnosti – zejména kvůli ztrátě přirozeného prostředí, rozdělení krajiny, intenzivnímu hospodaření a častým střetům s dopravou.