reklama

Ekologicky do války: Ukrajinci mají hybridní tank, který navíc umí plavat

Tank jménem Storm je osmitunový obojživelník, který dokáže jet až tři a půl hodiny čistě na elektřinu. Pohání ho kombinace elektromotoru a naftové jednotky s masivním výkonem 2 500 koní. Ochrana proti výbuchům a střelbě je samozřejmostí.

reklama

Podobně, jako se automobilky pomalu přeorientovávají na elektrické nebo hybridní vozy, míří k ekologickým pohonům i výrobci vojenské techniky. Alespoň to tak vypadá nyní, když ukrajinská společnost Highland Systems představila na výstavě vojenské techniky IREX v Abú Dhabí víceúčelový obrněný transportér nazvaný Storm, který pohání plug-in hybridní soustrojí.

Stroj, jenž se ovládá volantem stejně jako běžné auto, kupředu žene elektromotor kombinovaný s naftovou jednotkou. Systém je schopen vyprodukovat výkon 2 500 koní, což je téměř 42krát víc než Škoda Fabia. Točivý moment má rovněž impozantní hodnotu 12 tisíc Nm při 4 400 otáčkách za minutu. Pohon si totiž musí poradit s osmitunovým tankem, který lze naložit dalšími dvěma tunami zátěže, do níž se počítá šestičlenná posádka, náklad i výzbroj.

Přes tři hodiny bez emisí

Síla hybridu ale pomůže i při poměrně rychlých přesunech. Stroj dokáže uhánět rychlostí až 140 km/h dopředu a couvat 20 km/h. Protože jde o obojživelník, uvádí firma i údaj pro pohyb ve vodě, kde vyvine rychlost až 30 km/h, tedy něco málo přes 16 uzlů. V hybridním režimu může jet až 36 hodin bez tankování nebo dobíjení, na vodě zhruba čtyři hodiny. Provoz čistě na elektřinu pak trvá maximálně tři a půl hodiny. Poslouží samozřejmě i jako generátor elektrické energie.

Storm je dlouhý 5 884, široký 2 873 a vysoký 2 360 mm. Překoná dva metry širokou rýhu a dokáže stoupat až 75 procent. Otočí se na místě, přejede přes překážku vysokou až 1,5 metru a chlubí se i 50centimetrovou světlou výškou, což zaručí snadné cestování v náročném terénu. Je vybaven brněním s ochranou podle certifikace STANAG 4 569 úrovně dva, což znamená, že vydrží výbuch granátu, miny, šesti kilogramů trhaviny nebo ostřelování ze 155mm děl.

Stroj, který ukrajinská společnost představila, je zatím prototyp. Firma nyní sbírá zájemce a první objednávky. Pokud se Storm dočká ohlasu, spustí výrobu. Kromě obojživelného modelu je pro blízkou budoucnost v plánu také verze, která se dokáže zcela potopit pod hladinu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama