CNN Prima News Vojenská technika

Vojenská technika

Výpis příspěvků ke štítku „Vojenská technika“

OBRAZEM: Louskači pancířů, kterých se Rusové bojí. Co umí elitní západní tanky pro Ukrajinu?

24. ledna 2023 05:43

Challenger 2 a Leopard 2. To jsou první tanky západní výroby, které brzy prolomí tabu a zamíří na Ukrajinu. Pro obránce může jít o zásadní obrat – doposud dostávali od svých západních spojenců především starší, ale stále bojeschopné tanky sovětské výroby. Jak britský Challenger 2, tak německý Leopard 2 nicméně patří ve své kategorii ke špičkám. Disponují nejen silným pancířem a moderní výbavou, ale také efektivní výzbrojí, která si umí hravě poradit se současnými ruskými tanky na Ukrajině.

Čečenci plánují výrobu speciálního bojového vozidla „Džihádista“. Má zamířit na Ukrajinu

23. ledna 2023 18:23

Čečenské úřady podle agentury TASS oznámily, že jednají o zahájení výroby lehkého vojenského vozidla v závodě Čečenavto. Vozidlo označované jako „stroj na džihád“ nebo „džihádista“ má být primárně zařazeno do vybavení čečenských jednotek bojujících na Ukrajině. Novinka ve výzbroji má být testována také na ruské univerzitě speciálních sil.

Severský bijec CV90 míří na Ukrajinu. Co umí švédský obrněnec, který kupuje i česká armáda?

22. ledna 2023 21:03

Ukrajinci brzy dostanou jeden z nejmodernějších válečných strojů Západu. Švédské obrněné vozidlo pěchoty CV90 vypadá jako menší tank, oproti svým ruským protějškům disponuje výrazně modernější výzbrojí a vybavením. O stejné obrněnce mají zájem také česká a slovenská armáda, které za ně zaplatí desítky miliard korun. Čím vším se může chlubit švédský CV90 na bojišti?

Švédští „lukostřelci“ zamíří na Ukrajinu. Pomůžou nám vyhnat nájezdníky, raduje se Kyjev

20. ledna 2023 16:01

Švédsko pošle Ukrajině samohybné dělostřelectvo Archer, bojová vozidla pěchoty a protitankové střely, uvedl premiér Ulf Kristersson. Ukrajinci žádali Švédy o dělové systémy dlouhodobě, za dodávku zbraní jim poděkovali prezident Volodymyr Zelenskyj i ministr obrany Oleksij Reznikov. Ten v souvislosti s anglickým názvem systému zavtipkoval o „lukostřelcích“ ve válce. Dodávky zbraní pro Ukrajinu posilují i další západní země.

USA jsou připravené materiálně rozdrtit ruskou armádu. Visingr popsal, co poslaly na Ukrajinu

9. ledna 2023 13:58

Nejnovější a zároveň dosud největší balíček americké vojenské pomoci Ukrajině bude mít na bojišti velký dopad, věří bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. Z charakteru podpory USA v poslední době lze podle něj zároveň usuzovat, že supervelmoc je odhodlaná při napadené zemi stát tak dlouho, jak bude potřeba. Američané jsou prý připraveni ruskou armádu rozdrtit materiální převahou podobně jako tu německou za druhé světové války.

Vylepšená Dana jde potrápit ruské okupanty. Co vše umí modernizovaná česká houfnice?

7. ledna 2023 18:59

Ukrajinští obránci se mohou radovat z další české zbraně. Tentokrát jim v bojích poslouží nejmodernější varianta samohybné houfnice Dana M2 – ze všech světových armád ji dostanou jako první. Oproti předchozí verzi, kterou Ukrajinci hojně používají při ostřelování ruských pozic, se dočkala celé řady významných vylepšení. Největší změnou prošel systém zaměřování a řízení palby využívající GPS souřadnice. Dana M2 doplňuje už tak pestrou škálu vojenské techniky, která zamířila z České republiky na Ukrajinu.

Problémy Rusů. Přišli o další sklady, partyzáni zničili důležitou zásobovací trasu

7. ledna 2023 07:30

Spojené státy poskytnou další vojenskou pomoc ve výši 3,75 miliardy dolarů (přibližně 84 miliard korun) Ukrajině a jejím sousedům na východním křídle Severoatlantické aliance. Ruský prezident Vladimir Putin nařídil armádě po dobu pravoslavných Vánoc zastavit palbu na frontové linii, Ukrajinci přesto reportovali jeden ruský raketový útok a 20 útoků z raketových systémů s vícenásobným startem. Ukrajinci kontrovali zničením muničních skladů. Běloruskému autoritářskému vůdci Alexandru Lukašenkovi stačí už jen stisknout na příkaz z Kremlu tlačítko, aby mohl začít mobilizovat.

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, hlásí ruská média. Auto řídil sám

5. prosince 2022 06:45

Ruský prezident Vladimir Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most. Na ruské vojenské letiště Engels měl zaútočit dron a poškodit dva strategické bombardéry. Na dalším letišti asi 200 kilometrů od Moskvy došlo k výbuchu cisterny s palivem, při kterém zemřeli tři lidé. Mohlo jít o ukrajinskou odvetu za bombardování Záporoží. Ve většině oblastí Ukrajiny byl poté v pondělí kolem poledne vyhlášen letecký poplach.

Záběry bleskového útoku kamikaze dronu: Stroj v mžiku zdemoloval ruského obrněnce

19. listopadu 2022 18:22

Bleskově rychlý zásah ukrajinských sil vyřadil ruské obrněné vozidlo z provozu. Tentokrát obránci použili municí naložený sebevražedný dron, s nímž ve vysoké rychlosti narazili do nepřátelského obrněnce. Se záběry přímo z „kamikaze zbraně“ se na sociálních sítích pochlubila speciální ukrajinská jednotka Omega, která před ruskou invazí sloužila především jako protiteroristický útvar.

Zbraň, která nás skoro vtáhla do světové války. Co je protiletadlový systém S-300 zač?

17. listopadu 2022 05:54

Stačilo málo a svět se mohl překlenout nad prahem třetí světové války. Takto mnozí referují o ukrajinské raketě z protiletadlového systému S-300, která v úterý nedopatřením dopadla na polské území a usmrtila dva lidi. Starší, ale stále relativně účinná zbraň ještě z dob sovětské éry oficiálně využívá necelá dvacítka zemí, Ruska nevyjímaje. Část svých zásob S-300 věnovala Ukrajině slovenská vláda. Systém zvládne likvidovat jak rakety s plochou dráhou letu, tak letadla či vrtulníky.