OBRAZEM: Svíčky, demonstrace, bučení i pejsci. 17. listopad na fotografiích 35krát jinak
Vojenská technika
Výpis příspěvků ke štítku „Vojenská technika“
Prohlédli jsme si unikátní sbírku tanků. S obnovou pomáhá i videohra, na níž se pracuje v Praze
Těžko hledat větší přehlídku tanků. Každý rok se na konci června v anglickém Bovingtonu koná Tankfest. Do pohybu se tu dají desítky ocelových monster. S úžasem je pozorují tisíce diváků z tribun. Kromě tradičních lákadel z první a druhé světové války se letos velké pozornosti dočkal unikátní prototyp FV4005, jenž se chlubí největším kanónem ráže 183 mm na světě.
Stovky kusů americké techniky v Libavé. Z USA přiletí 800 vojáků, budou cvičit s těmi českými
Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku jsou stovky kusů vojenské techniky, dovezené z předsunutých skladů americké armády v Německu. Jde o součást rozsáhlého cvičení Defender 24, které má prověřit rychlé nasazení amerických sil přes oceán v případě ohrožení některého ze spojenců. V polovině května do Česka přiletí zhruba 800 amerických gardistů, kteří budou cvičit spolu s příslušníky české armády, informoval ve čtvrtek web natoaktual.cz.
Obří skok pro českou armádu. Tank Leopard 2A8 se dočká i „izraelského štítu“, co vše dokáže?
Českou armádu čeká velký skok kupředu. Nejnovější verze německých tanků Leopard 2 patří k tomu nejlepšímu, co je na trhu těžké vojenské techniky k mání. Chystaná varianta A8 nabízí podle dostupných informací kromě ničivé palebné síly i systémy pro spolupráci s drony či ochranu proti minám a kazetové munici. Pro tuto chvíli světové armády používají verzi Leopard 2A7 v různých obměnách, jejího nástupce už si ale plánuje objednat několik zemí – včetně České republiky.
PŘEHLEDNĚ: Tanky, vrtulníky i „upíři“. Podívejte se, co vše Česko dosud poslalo Ukrajině
Ukrajina potřebuje od spojenců veškerou vojenskou techniku, která jí pomůže v boji s ruskou armádou. Česká republika se v tomto ohledu nemusí vůbec stydět – obráncům už dodala desítky tanků, bojových vozidel pěchoty, samohybných děl i raketometů. Výčet techniky se navíc neustále rozšiřuje díky nasmlouvaným nákupům, což ukazuje i nedávno zveřejněný přehled od vojenských analytiků z iniciativy Oryx. Co všechno již zamířilo z ČR na Ukrajinu?
Pryč se sovětskými plechy. Česko vyzbrojí Vietnam, ten má zájem o letadla, obrněnce i pušky
Vietnam chce nahradit svůj dosavadní arzenál českou vojenskou technikou a zbraněmi. Jihoasijská země vyjednává nejen o dodávkách lehkých bojových letounů a radarů, ale také útočných pušek. Společně s nimi by mohlo dojít na modernizaci či rovnou odkoupení obrněnců i raketometů československé výroby. Ačkoliv obě strany ještě čeká několik kol schůzek a jednání, Vietnam tím vysílá jasný signál – přišel čas se zbavit zastaralé vojenské techniky z éry Sovětského svazu a naznačit Číně, aby v regionu držela své ambice na uzdě.
Zuzana, Krab či Caesar: Houfnice jako páteř ukrajinské obrany. Jak tato děla ovlivňují válku?
Západní houfnice dnes již tvoří neodmyslitelnou součást ukrajinského vojenského arsenálu v obraně před ruskou invazí. Bez nich by dost možná válka již dávno skončila porážkou Ukrajiny a dobytím Kyjeva. Česká děla Dana, slovenské Zuzany, polští Krabi či francouzští „Císaři“ si na frontové linii připsali řadu úspěchů. Vedle neodmyslitelné podpory v obraně pozic i protiofenzivách se však Ukrajinci potýkají okolo houfnic i s problémy. S prodlužujícím se konfliktem jim dochází munice, množství různých typů strojů zároveň znesnadňuje jejich provoz i logistiku.
OBRAZEM: Západní technika a zbraně na frontě. Záběry CNN Prima NEWS vyvrací Bulířovy pochyby
Obrněné transportéry, protitankové zbraně, moderní dělostřelectvo a nově také tanky. Zatímco český dobrovolník Matouš Bulíř opakovaně tvrdil, že na ukrajinské frontě není žádná západní technika, záběry štábu CNN Prima NEWS ukazují pravý opak. Nechybí široká škála ručních zbraní ani těžké vojenské techniky od zemí NATO. Jaké západní „dary“ se aktivně zapojují do bojů s Rusy? Podívejte se na snímky, které pořídil přímo na Ukrajině reportér Matyáš Zrno.
Zlom ve válce? Západní tanky už jsou na Ukrajině. Ruské stroje nemají šanci, tvrdí experti
Na Ukrajině začíná „tankobraní“. Obránci se v posledních dnech konečně dočkali první dodávky těžké západní techniky, která může sehrát klíčovou roli v nadcházející jarní protiofenzívě. Německý Leopard 2 či britský Challenger 2 totiž nemají v ruském arzenálu žádnou adekvátní konkurenci. Vedle tankových elit dorazily na Ukrajinu také německá bojová vozidla pěchoty Marder či americké obrněné transportéry Stryker. Nakolik dokážou ruské armádě prohloubit vrásky a v čem vynikají na bojišti?
Exkluzivní záběry českého raketometu. Podívejte se, jak „Upír“ rozsévá zkázu mezi Rusy
Česká zbraň, která rozsévá zkázu na ruské straně. Štábu CNN Prima NEWS se podařilo natočit raketomet RM-70 Vampire přímo v akci. S ukrajinskou osádkou na Donbase se na chvíli svezl nedaleko bojové linie, sledoval vypálení několika raket na nepřátelské pozice, navštívil skrýš obránců a také vyzpovídal řidiče vozidla, který srovnal kvality podvozku české Tatry s ruským Uralem. Exkluzivní reportáž od válečného reportéra Matyáše Zrna a kameramana Petra Židka můžete zhlédnout níže.
OBRAZEM: Neviditelný letoun či „bojový robot z Bazoše“. Kde jsou Putinovy zázračné zbraně?
Letoun nové generace, který umí unikat radarům, dálkově ovládaný obrněnec či „bojový chodec“ Igorek. Ruská armáda se každý rok chlubí svými novými zbraněmi demonstrujícími to nejlepší z tamějšího zbrojního průmyslu. Mnohé z nich se ale spíše objevují na vojenských výstavách než na samotném bojišti. Nemalá část zbraní, které si vychvaluje i ruský prezident Vladimir Putin, navíc trpí technickými neduhy. S jejich stoprocentním nasazením na Ukrajině proto Kreml otálí – kdyby o své technologické chlouby přišel rukou obránců, utrpěla by tím reputace ruských zbrojařů i propaganda.
Putinův režim se zhroutí, říká ruský publicista. Ukrajincům pomůže „zbraň vítězství“
Už v květnu budou mít Ukrajinci takzvanou „zbraň vítězství“, dobydou Melitopol a obklíčí Krym. Přesně tak by se měly podle ruského publicisty Andreje Piontkovského vyvíjet události ve válkou zkoušené zemi v následujících třech měsících. Známý kritik prezidenta Vladimira Putina to uvedl v rozhovoru pro web Unian.
Nechte se zajmout, vyzývá ukrajinský projekt Rusy. Radí jim postup a slibuje i peníze
Ukrajinské ministerstvo obrany navádí ruské vojáky k dezerci. V projektu Chci žít je informuje o možnostech odchodu do zajetí, jejich právech i bezpečnostních zárukách. Přidruženou telefonní horkou linku využívají denně desítky Rusů, za první čtyři měsíce se přes kontaktní centrum pokusilo vzdát skoro sedm tisíc mužů. Ukrajinci těm, kteří již nechtějí válčit, vysvětlují postupy kapitulace. Jedním z nich je i dobrovolné zajetí dronem. Okupanty mají motivovat i odměny za odevzdání vojenské techniky, třeba za tank dostanou 100 tisíc dolarů, za stíhačku či bitevní loď milion.