CNN Prima News ekonomická krize

ekonomická krize

Výpis příspěvků ke štítku „ekonomická krize“

Jak efektivně podpořit zaměstnance v ekonomické krizi? Firmy mají jasno

Kvůli dlouhodobě vysoké inflaci zaměstnancům klesá reálná mzda, zatímco náklady na jejich život prudce stoupají. Zaměstnavatelé často chtějí zaměstnance podpořit, na druhou stranu si uvědomují, že to vzhledem k růstu vstupních nákladů může v budoucnu způsobit problémy. Čím dál víc z nich proto volí místo zvyšování mezd rozšiřování benefitních balíčků. Pojďme se podívat, jak konkrétně se jim daří šetřit díky volnočasovým benefitům.

REPORTÁŽ: V ocelárnách Liberty s rozzlobeným šéfem odborů. Z pecí po 200 letech neteče železo

Z vysokých pecí Liberty Ostrava od pondělí nevytéká surové železo. Celá huť je úctyhodným kolosem na ploše 650 hektarů. Ocelové město, paradoxně se v něm ale nyní ocel nevyrábí. Do odstávky šla poslední pec, která byla v provozu. „Vysoké pece v Ostravě se zastavily poprvé po téměř 200 letech,“ říká Petr Slanina, šéf odborové organizace OS KOVO Liberty ČR. Huť patří nadnárodní skupině Gupta Family Group (GFG Alliance). „Je to hrozná situace, ale není úplně zoufalá, protože 6 tisíc zaměstnanců pořád dostává mzdu. Protesty nebo stávky proti majitelům zatím nechystáme,“ říká Slanina.

Komunisti ukradli úspory, za Fialy živoříme, říkají devadesátníci a pamětníci měnové reformy

Na počátku června 1953 se úspory novomanželů Bartošových proměnily v hromadu bezcenných bankovek. „Vdávala jsem se v dubnu toho roku a ke svatbě jsme dostali převážně peníze v hotovosti. Nikdo tehdy netušil, že v červnu přijde měnová reforma a o všechno nás připraví,“ vzpomíná pro CNN Prima NEWS 91letá Ludmila Bartošová. „Dneska to začíná být podobné. Když zaplatím nájem, zůstane mi na měsíc asi sedm tisíc korun, to je tak na živoření,“ doplní kamarádku 88letá Alžběta Andělová.

Kolaps, který připomněl Lehman Brothers: V USA se dál třese bankovní sektor, obavy zasáhly i ČR

Svět si drží pěsti, aby nestál na prahu další globální ekonomické krize – páteční kolaps americké banky Silicon Valley Bank totiž spustil lavinu událostí, které začínají ovlivňovat ekonomiku už i v Evropě. Situace vyvolává nepříjemné vzpomínky na pád Lehman Brothers v roce 2008. Co se teď děje v bankovním světě? A proč skončila Silicon Valley Bank?

Kilo stehen za 58, čedaru za 139 a mouky za 11 Kč. V Anglii je oproti ČR dražší jen pivo

Kilogram vepřového plecka za 116 Kč a kilo mrkve či brambor za 13,60 Kč. To je malý výběr z nákupu, který minulý týden na jihu Anglie uskutečnil reportér CNN Prima NEWS. V porovnání s tuzemskem jde o mimořádně příznivé ceny, z české kotliny se totiž stává země s nejdražšími potravinami v Evropě. Ve Spojeném království je dražší snad pouze pivo.

Vydržte už jen leden a únor. Guvernér ČNB oznámil pozitivní zprávy, inflace výrazně klesne

Vysoká inflace v České republice bude výhledově razantně klesat, ubezpečil občany guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl. V pořadu Partie na CNN Prima NEWS slíbil, že on i jeho kolegové se na tento cíl zaměří a pokud nedojde k neočekávané události, už v polovině roku bude inflace pod deseti procenty. Vyjmenoval pro to i několik nezbytných podmínek.

Fiala ohodnotil rok vlády a pochválil své ministry: Následující měsíce ale nebudou snadné

Poslední rok nebyl pro nikoho jednoduchý a ani následující měsíce nebudou snadné. Vláda však dělá vše pro zvládnutí situace. Napsal to v sobotu premiér Petr Fiala (ODS) na sociálních sítích k prvnímu výročí jmenování své koaliční vlády. Ve svém stanovisku rekapituluje některé úspěchy a ujišťuje, že vláda pracuje na tom, aby dopady krizí na životy občanů byly co nejmenší.

Zdaňme říhání krav, navrhuje novozélandská vláda. Farmáři se bouří a vyrazili do ulic

Socialistická vláda na Novém Zélandu přišla s „revoluční myšlenkou“. Jako první země na světě chce zdanit skleníkové plyny, které produkují hospodářská zvířata. Premiérka země Jacinda Ardernová daň pokládá za důležitý milník v přechodu k bezuhlíkové budoucnosti. Proti nápadu se ostře vymezili zemědělci, podle nich je daň znevýhodní a poškodí. Popularita Ardernové v posledních měsících poklesla k rekordnímu minimu.