CNN Prima News ekonomická krize

ekonomická krize

Výpis příspěvků ke štítku „ekonomická krize“

Zdaňme říhání krav, navrhuje novozélandská vláda. Farmáři se bouří a vyrazili do ulic

26. října 2022 23:43

Socialistická vláda na Novém Zélandu přišla s „revoluční myšlenkou“. Jako první země na světě chce zdanit skleníkové plyny, které produkují hospodářská zvířata. Premiérka země Janica Ardernová daň pokládá za důležitý milník v přechodu k bezuhlíkové budoucnosti. Proti nápadu se ostře vymezili zemědělci, podle nich je daň znevýhodní a poškodí. Popularita Ardernové v posledních měsících poklesla k rekordnímu minimu.

Plyn dramaticky zlevňuje. Svítá naděje pro české firmy, nebo pokles ceny přichází pozdě?

24. října 2022 18:58

Cena zemního plynu na klíčové burze v Nizozemsku se od přelomu srpna a září snížila už o více než dvě třetiny. Zatímco před dvěma měsíci se megawatthodina obchodovala za 350 eur, aktuální cena se pohybuje kolem stovky. Přitom právě drahý plyn představoval hrozbu pro tuzemský průmysl. Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy končí letos fixace ceny osmi firmám z deseti.

Němci chudnou. Čekají nás těžké časy, řekl tamní ministr hospodářství. Může za to Putin

12. října 2022 21:09

Hospodářský růst v Německu letos kvůli energetické krizi výrazně zpomalí a dosáhne 1,4 procenta, v příštím roce pak hrubý domácí produkt (HDP) o 0,4 procenta klesne. Řekl to ministr hospodářství Robert Habeck, který představil aktualizovaný hospodářský výhled německé vlády. Německo bude podle ministra nadále bojovat s inflací, která letos podle vládního výhledu vystoupí na osm procent. V příštím roce klesne inflace pouze nepatrně a dosáhne sedmi procent.

Před 14 lety zkolabovali Lehman Brothers. Proč dopady globální krize cítíme i dnes?

15. září 2022 10:55

Chvíli po půlnoci na 15. září 2008 vyhlásila americká investiční banka Lehman Brothers bankrot. Kolaps gigantické společnosti byl vrcholem hypoteční krize v USA, která způsobila ekonomický propad nejprve ve Spojených státech a posléze po celém světě. Šok pro globální ekonomiku byl tak obrovský, že dopady krize cítíme i dnes. Všechno to přitom začalo prostě – lidskou hamižností.

Při kruté zimě hrozí energie na příděl. Platby se lidem pořádně prodraží, varují experti

8. září 2022 16:23

Letošní zima se Evropanům může pořádně prodražit. Podle analýzy investiční banky Goldman Sachs od začátku příštího roku zaplatí průměrná rodina v Evropě měsíčně okolo 500 euro (asi 12 300 korun) za energie. Dohromady by mohly evropské domácnosti v následující topné sezoně zaplatit až o 49 bilionů korun více. Kromě zdražování hrozí Evropanům i nedostatek energií. Odborníci varují, že tuhá zima by dokonce mohla vést k přídělovému systému.