Kvůli dlouhodobě vysoké inflaci zaměstnancům klesá reálná mzda, zatímco náklady na jejich život prudce stoupají. Zaměstnavatelé často chtějí zaměstnance podpořit, na druhou stranu si uvědomují, že to vzhledem k růstu vstupních nákladů může v budoucnu způsobit problémy. Čím dál víc z nich proto volí místo zvyšování mezd rozšiřování benefitních balíčků. Pojďme se podívat, jak konkrétně se jim daří šetřit díky volnočasovým benefitům.
Více než polovina zaměstnanců v ČR dostává od svého zaměstnavatele volnočasové benefity – nejčastěji ve formě benefitních karet nebo Cafeterie. Vyplývá to z průzkumu, který společnost Sodexo Benefity realizovala ve firmách s více než 100 zaměstnanci. „Třetina z nich má v Cafeterii k dispozici více než 10 tisíc korun za rok. Dalších 33 % pak pět až deset tisíc,“ říká Tereza Knířová ze společnosti Sodexo Benefity a doplňuje, že v případě karet je příspěvek zpravidla menší.
Co všechno lze pořídit s volnočasovými benefity?
Volnočasové benefity mohou zaměstnanci využívat na nákup zboží a služeb pro sebe a svou rodinu. Uhradí s nimi vitamíny, léky a zdravotní pomůcky v lékárnách, brýle a čočky v optikách, zdravotní židle, knihy či zdravé boty. Dále dovolenou a rekreaci v Čechách i zahraničí, pronájem chaty, karavanu, jazykové a kurzy osobního rozvoje, terapie, sportovní a wellness aktivity, vstupy na koncerty, do divadel, návštěvu zoo nebo kina a mnoho dalšího.
Kompletní seznam partnerských provozoven Sodexo: www.mujpass.cz
„Firmy volnočasové benefity chápou nejen jako něco na přilepšenou, ale hlavně jako motivační nástroj. Často zaměstnancům navyšují budget jako odměnu třeba za nové nápady, darování krve anebo jako součást pravidelných i mimořádných odměn. Obvyklé jsou také příspěvky k narozeninám a pracovním výročím,“ přibližuje Martina Machová, HR ředitelka společnosti Sodexo Benefity.
Volnočasové benefity jsou výhodnější než příspěvek do mzdy
Pokud se zaměstnavatel rozhodne přispět zaměstnanci formou volnočasových benefitů, je to pro něj výrazně výhodnější, než kdyby dostal stejnou částku do mzdy. „Pokud se zaměstnanci zvýší hrubá mzda o dva tisíce korun, jemu i firmě zároveň vzrostou odvody na zdravotní a sociální pojištění. V případě firmy to bude o téměř 676 Kč, zaměstnavatel tak na jednoho zaměstnance vydá 2 676 Kč. Při 100 zaměstnancích je to 267 600 tisíc za měsíc. Když se ale o dva tisíce korun navýší benefity, vzrostou náklady firmy na jednoho zaměstnance pouze o 2 380 Kč. Zaměstnavatel v tomto případě ušetří téměř 30 tisíc korun,“ říká Machová.
Jaké jsou výhody Cafeterie?
Cafeterie je vlastně taková benefitní samoobsluha, v níž firma přidělí svým zaměstnancům určitý počet bodů a zaměstnanci si pak mohou vybírat ze široké nabídky produktů a aktivit. Firma si může prostředí Cafeterie přizpůsobit na míru, například upřednostní některé partnerské provozovny, komunikuje zde benefitní balíček nebo nastaví kategorie, u kterých mohou zaměstnanci čerpat zpětný bonus.
Z výzkumu vyplývá, že se Cafeterie těší čím dál větší oblibě. „93 % personalistů ve firmách, které Cafeterii využívají, by ji doporučilo. Za její přednost považují rozsáhlou síť partnerů, z nichž si každý zaměstnanec může vybrat podle svých preferencí, což přispívá k jejich spokojenosti,“ uzavírá Knířová.
- People Management Forum je největší HR sdružení v ČR.
- Více než 30 let pomáhá měnit přítomnost i budoucnost HR.
- Vydává časopis HR forum plný inspirace, jak rozvíjet a vést druhé i sami sebe.
- Ukázkové číslo časopisu na https://hrforum.munipolis.cz/p/aktualni-cislo