reklama

Ekonomka Horská: Smartwings nejsou systémově významné, ekonomika se vrátí o 6 let zpět

Zachraňovat aerolinky Smartwings, či nikoli? Jak hluboký ekonomický pokles nás letos čeká? Proč vázne státní pomoc podnikatelům? To byla tři hlavní témata diskusního pořadu K věci, kam si Marie Bastlová pozvala hlavní ekonomku Raiffeisenbank Helenu Horskou.

reklama

Stát by měl podle Heleny Horské do soukromých společností vstupovat jen ve zcela výjimečných situacích. Musí být přitom jasně definované, co je strategicky významná firma a co ne. „Za takovou lze považovat tu, která má velký podíl na zaměstnanosti, velkou provázanost se zbytkem ekonomiky a její případný zánik by měl způsobit znatelné ekonomické ztráty,“ řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank v pondělním vydání pořadu K věci. V případě aerolinií Smartwings však prý není splněná ani jedna část této „definice“.

Společnost Smartwings zaměstnává na tři tisíce lidí, což podle Heleny Horské není velké číslo. „Podobně, jako máme v bankovnictví definici systémově významné firmy, mělo by být něco podobného i zde. Nechť si tuto definici stát prodiskutuje i na půdě Poslanecké sněmovny,“ uvedla Horská. Pokud už by stát měl do Smartwings skutečně vstoupit, musel by tak učinit za jasných předem daných podmínek. „Stát by měl v takovém případě například zakázat výplatu dividendy, měl by mít kontrolu nad majetkem, měl by také jasně definovat, kdy a za jakých podmínek z dané společnosti vystoupí a kolik peněz se vrátí daňovým poplatníkům,“ dodala Horská. Všechny uvedené podmínky by také výrazně přispěly k vyvrácení spekulací, že stát pomáhá Smartwings mimo jiné proto, že premiér Babiš má úzké osobní vazby na jednoho z majitelů aerolinií Jiřího Šimáněho.

K tématu

Stát pomáhá pomalu a nedostatečně

Bastlová s Horskou také probíraly státní pomoc podnikatelům v době koronavirové krize. Helena Horská spočítala, že dosud stát vyplatil na přímé pomoci kolem 27 miliard, což představuje asi půl procenta HDP, a tedy zhruba desetinu toho, co vláda slíbila. „Program Covid I byla ostuda. Je šance, že Covid III, který má být schválen dnes, by mohl uspět a firmám skutečně pomoci,“ poznamenal analytička.

Horská se zároveň ohradila proti nařčení ministryně financí Aleny Schillerové, podle níž má ekonomka nesprávná čísla. „Budu moc ráda, když mi paní ministryně pošle přehlednou tabulku s objemem vyplacené pomoci. Současný stav je takový, že každý večer ve svém volném čase prohledávám weby ministerstev, twitterové účty členů vlády a data o vyplacené pomoci doslova doluji,“ popsala Helena Horská.

Podle ní by bylo daleko efektivnější, kdyby stát zrušil nebo aspoň odložil firmám povinnost platit daně. „Je to plošné a rychlé. Nyní je stav takový, že firmy musí několik dní vyplňovat formuláře se žádostmi o podporu, což nese obrovské náklady nejen na jejich straně, ale i na straně státu, který musí vše kontrolovat a vyhodnocovat,“ dodala ekonomka.

Helena Horská také uvedla, že česká ekonomika se letos propadne o osm procent, což čekává Česká národní banka. „Nejhorší bude druhé čtvrtletí, ve kterém může být pokles i dvouciferný. Připravme se na to, že ekonomicky umažeme posledních pět až šest let a nejméně dva roky bude trvat, než se dostaneme na předkrizovou úroveň,“ uzavřela hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Další hlavní zprávy

Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Biatlonistka Wiererová exkluzivně: Snad mi poslední olympiádu nezruší kvůli koronaviru
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Český youtuber chce fight s Vémolou, Štáfek mu je málo. Pohrdá i promotérem
Ruské aktivity podkopávají demokracii, shodly se na jednání země G7
Trump se na Facebook nevrátí, rozhodla rada. Našel si jiný způsob, jak komunikovat
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama