
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
Helena Horská
Výpis příspěvků ke štítku „Helena Horská“

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Češi včetně nemluvňat dluží v průměru 203 tisíc. Hrozí horší rating, varuje ekonom
Dluh tuzemských vládních institucí, neboli veřejný dluh, dosáhl ve třetím čtvrtletí 2,17 bilionu korun. Přesáhl tak hranici 38 procent hrubého domácího produktu a v průměru na osobu dosahuje bezmála 203 tisíc korun. V porovnání s předchozím rokem se veřejné zadlužení zvýšilo o více než 386 miliard korun.

Jak nižší daně pomohou české ekonomice? Lidé příliš utrácet nezačnou, ukazují data
Na Nový rok nabyl účinnosti takzvaný daňový balíček, díky kterému výrazně klesnou daně z příjmů fyzických osob. Jeho zastánci argumentovali podporou domácí ekonomiky, neboť domácnosti prý budou pod vlivem zvýšení svých čistých výdělků motivovány k vyšším útratám. Jenže data ze Spojených států naznačují, že taková vládní podpora se může z velké části minout účinkem.

Česká ekonomika ožije. Rizikem je státní rozpočet, varují Klaus, Hampl a Horská
Relativně brzké schválení vakcíny proti koronaviru jak ze strany amerických, tak evropských lékových agentur dává naději, že covidová epizoda by mohla v nadcházejícím roce skončit. To by znamenalo lepší vývoj globální ekonomiky, než se dosud čekalo, což by se příznivě projevilo i na tuzemském hospodářství. Odborníci ale varují před nastoleným trendem vývoje českých veřejných financí.

Ekonomka Horská: Pro vládu jsme nepřátelé, ne partneři k diskusi. Je to škoda
Koronavirová krize ukázala v plné nahotě, jaká je schopnost veřejných institucí komunikovat s veřejností. Namísto jasného plánu pro zvládání pandemie vidíme spíše chaos, což obrovsky zvyšuje nejistotu v ekonomice. „To je možná daleko horší než otázka výše schodku státního rozpočtu,“ zdůrazňuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Co říká o roli iniciativy KoroNERV-20 ve vztahu k vládě? A je vakcína světlo na konci tunelu? Co nás čeká v příštím roce? Dočtete se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Další zavření bude pro obchody a restaurace definitivní konec, varují ekonomové
Skóre PES se již druhý den v řadě drží na 64 bodech ze sta, což znamená čtvrtý nejvyšší stupeň rizika nákazy koronavirem. Pokud pondělní čísla o vývoji epidemie trend potvrdí, hrozí opětovné zpřísnění protiepidemických opatření. Tedy zavření restaurací, obchodů a dalších služeb. Jenže takový krok před Vánocemi znamená pro spoustu z nich úplný konec.

Ekonomové odmítají daňový baliček: Hazard s pověstí Česka a rozvrat veřejných financí
Zrušení superhrubé mzdy, zachování daňových sazeb z příjmů fyzických osob na 15 a 23 procentech a zvýšení daňových slev na poplatníka znamená nejen navýšení schodku rozpočtu státu, ale bude znamenat i velký „zářez“ do rozpočtů měst a obcí. Navíc prý můžeme zapomenout na komplexní daňovou reformu a k dluhové brzdě se přiblížíme už do pěti let. Tak ekonomové vidí dopady daňového balíčku, který poslanci schválili v noci na pátek.

Lidé a firmy na suchu, ekonomika spadne o desetinu. Analytici věští následky lockdownu
Vláda pokračuje ve zvyšování nejistoty. Firmy ani lidé nedostali dostatek času na to, aby se na uzavření podstatné části ekonomiky připravili. Hospodářství se může v posledním čtvrtletí propadnout stejně jako na jaře, o práci může přijít až 200 tisíc lidí. Jde o důsledek selhání a nečinnosti vlády v létě. Tak vidí ekonomové dopady lockdownu ohlášeného tuto středu.

Český vládní dluh narostl o 376 miliard. Převyšuje tak 211 tisíc korun na osobu
Vláda, samosprávy a další veřejné instituce měly ke konci druhého letošního čtvrtletí závazky ve výši 2,26 bilionu korun. To představuje bezmála 40 procent českého hrubého domácího produktu. Přitom na konci loňského roku se výše veřejného dluhu nacházela jen mírně nad 30 procenty. Před tempem růstu zadlužování varují ekonomové, podle nichž Česko se svými veřejnými financemi hazarduje.

Řítíme se do dluhové katastrofy. Ekonomové cupují rozpočtový plán ministerstva financí
Ohrožení dlouhodobé stability veřejných financí, rozmělnění rozpočtových pravidel, nezodpovědnost vůči budoucím generacím. Tak nejčastěji hodnotí ekonomové předběžný návrh státního rozpočtu na rok 2021, který představilo ministerstvo financí. Podle něj by se měl rozpočtový schodek pohybovat kolem 320 miliard korun. Skutečnost ale bude ještě horší, neboť jak přiznala šéfka rezortu financí Alena Schillerová (za ANO), návrh nezahrnuje dopady očekávaného zrušení superhrubé mzdy.

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Návrat do minulosti, trestání pracovitých lidí nebo komplikování daňového systému. Tak se k návrhu Aleny Schillerové (za ANO) na zavedení progresivního zdanění příjmů fyzických osob staví ekonomičtí experti i opoziční politici. Současný daňový systém přitom již progresivní je, přestože máme pouze jedinou patnáctiprocentní sazbu. S případným zrušením takzvané superhrubé mzdy by mohl být princip „vyšší výdělky – vyšší míra zdanění“ ještě více posílen.

Stát nám z mezd bere stále víc, aniž by hnul brvou. Daňové slevy jsou deset let stejné
Když to dobře půjde, od nového roku se změní výpočet pro daň z výdělků zaměstnanců. Namísto superhrubé mzdy se totiž základnou stane mzda hrubá. Lidé prý díky tomu ušetří pár stokorun měsíčně a erár to nezruinuje. Stát nám totiž každoročně sebere na daních stále vyšší část mzdy. Důvodem je neměnná výše slev na daních. Některé se nezvyšovaly i více než deset let.