reklama

Sicilská Etna se znovu probudila k životu. Lávu chrlí ze tří kráterů

K činnosti se znovu probudila nejaktivnější evropská sopka Etna, a to jen týden po předchozí explozi. Výbuchy se v pondělí ráno objevily hned ve třech kráterech a oblohu nad Sicílií zbarvily doruda. Podle italských úřadů obyvatelům ostrova nebezpečí nehrozí.

reklama

Naposledy byla sopka aktivní před dvěma lety, shodou okolností také v období vánočních svátků. Tehdy začala chrlit popel přesně na Štědrý den. O dva dny později zasáhlo nedaleké město Katánii zemětřesení.

K tématu

Etna sice vyslala k obloze lávu, větší výlev však podle vulkanologů nehrozí. Je jednou z trojice nejaktivnějších sopek v Itálii, následují ji Stromboli, která se nachází na stejnojmenném ostrově, a Vesuv poblíž Neapole.

Sopka má pět hlavních kráterů a rozkládá se na ploše 1190 kilometrů čtverečních. V jejím okolí žije asi půl milionu lidí a je oblíbeným turistickým cílem, zejména pro mimořádné výhledy na proudy magmatu. Od roku 2013 se nachází na seznamu přírodních památek Světového dědictví UNESCO.

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Kdo převezme PPF? Těžko říct, Kellner asi závěť neměl, myslí si jeho spolupracovník
Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
reklama
reklama
Ukrajina hrozí útokem na „provokující“ lodě ruské rozvědky. V Donbasu se střílí

Rusko

Domácí zpravodajství

Smejkal: Středoškoláci se vrátí v květnu. V červnu povolíme zahrádky a venkovní koncerty
Kultura se řítí do propasti. Zaorálek svými výroky připomíná Jakeše, říká houslista Šporcl
Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek
Další články
reklama
reklama