Zákaz spalovacích motorů už za pět let? Eurokomisař chce konec dodávek na benzin a naftu

V rozruchu okolo středečního schválení zákazu prodeje spalovacích motorů v osobních autech od roku 2035 trochu zanikl návrh na stejný krok u dodávek, jenž by měl nastat ještě o osm let dříve. V první fázi by se opatření mělo týkat jen velkých firem. Na ty menší evropská regulace dolehne v roce 2030.

Nizozemský eurokomisař Frans Timmermans, známý svou radikální podporou elektromobility, není spokojen s ukončením prodeje aut se spalovacími motory od roku 2035 a povinnou elektromobilitu se snaží přetavit do nové, ještě přísnější legislativy. Velkou šanci na rychlejší „zezelenání“ dopravy vidí mezi lehkými užitkovými vozy, které dnes v drtivé míře stále jezdí na naftu. Jeho záměrem je zavedení zákazu prodeje LUV s benzinovými či naftovými motory ještě dříve než u osobních vozů.

Elektrifikaci nahrávají problémy s ruskou ropou

Timmermans oznámil, že pracuje na návrhu, podle něhož by měly všechny větší společnosti působící v členských státech EU používat výlučně elektrická užitková vozidla od roku 2027. Dle předlohy by se norma měla týkat vozidel s hmotností do 3 500 kg. Od roku 2030 by se tato povinnost měla rozšířit i na menší firmy. Zatím sice nevíme, co je velká a co malá firma, rozhodně však víme, že pro prosperitu každého podniku jsou klíčové náklady. A přestože elektrická auta umí ušetřit na straně provozu, zvláště v dobách rekordních cen paliv, ostatní náklady jen zvyšují.

Už jejich cena je pro firmy často nepřijatelná – stojí přinejmenším dvakrát tolik co konvenčně poháněné vozy. Kromě toho méně uvezou a mají menší dojezd. V praxi jsou zatím využitelné takřka výlučně ve městech s dostatkem dobíjecí infrastruktury. Představa, že budou mít věčně spěchající řidiči kurýrních služeb čas své vozy dobíjet, je však utopická.

Některé společnosti nicméně používají elektrické dodávky již dnes, a to i dobrovolně, protože jim z nějakého důvodu vyhovují.

Eurokomisař opírá svůj návrh o vysoké ceny benzinu a nafty a o plánovanou „rozlučku“ s ruskou ropou, do budoucna podle jeho kritiků ale nelze garantovat ani ceny elektrické energie a trakčních baterií, protože ceny surovin se sílící poptávkou rostou. Navíc se elektrické dodávky pro některé účely nehodí. Například pro řidiče, kteří mají denně najet stovky kilometrů. A jak je známo, dodávka vydělává jen tehdy, když jezdí, a ne tehdy, když stojí na nabíječce. I proto například koncern Stellantis elektrifikuje nejprve osobní verze svých dodávek a u těch užitkových nechává zákazníkům stále na výběr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců
Ukrajina

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

07:50

Ruské ozbrojené síly se podle Ukrajiny dále soustředí na obklíčení Lysyčansku

07:33

Ruská federace se snaží získat zpět ztracené pozice u Charkova, píše agentura Unian

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.