Snowboardcrossařka Eva Samková dokončuje studium, ale nejdou jí plavání a lyžování

Eva Samková, hvězda světového snowboardcrossu, dokončuje studium Fakulty tělesné výchovy a sportu na Karlově univerzitě v Praze. Pokud se jí to podaří, mohla by se stát učitelkou tělocviku nebo trenérkou. Přiznává, že problémy jí dělá povinný zápočet z plavání a trápí ji také lyžování.

Olympijská vítězka a mistryně světa ve snowboardcrossu Eva Samková vstoupila do posledního ročníku dálkového studia FTVS a blíží se k vysokoškolskému titulu, ale zda ho skutečně získá, podle ní zůstává ještě ve hvězdách.

Sama se totiž považuje za tzv. věčného studenta. „Já už jsem tam šest let. V prvním ročníku jsem studium na dva roky přerušila a pak jsem se zase vrátila, takže je to se mnou složitější,“ přiznává snowboardcrossová šampionka.

Jednou by z ní mohla být učitelka tělocviku nebo trenérka. Aby ale splnila zápočty a zkoušky musí umět od každého sportu něco. „Úplně nejslabší jsem v plavání. To je opravdu tragédie. Až teď je mi trochu líto, že mě rodiče víc netlačili do plavání. Ale snad se to dá zvládnout, i když se musím hodně nutit, abych chodila plavat. Nejsem úplně typ, že bych měla plavání v lásce,“ říká olympijská vítězka ze Soči 2014.

„Musím se hodně hlídat s rameny, protože mi vypadávají. Takže plávání a gymnastika jsou v tomto ohledu trošku komplikovanější,“ vysvětluje Samková a přiznává, že ani na sněhu to pro ni není nic snadného. Tedy nikoliv na snowboardu, ale s přezkáči a lyžemi na nohách.

„Ani ten lyžařský kurz pro mě není úplně jednoduchý, protože při něm musíte ukázat například čtyři určité oblouky. Člověk se tedy musí naučit přesně to, co po něm vyžadují přímo při té zkoušce. Mě to všechno baví. Ale také mě to dost rozčiluje, když mi to nejde. Jak jsem zvyklá, že mi to jde na snowboardu, tak to srovnávám s ostatními sporty,“ doplňuje Samková.

Přiznává, že se občas musí hodně přemáhat, aby se ke studiu přinutila. Včasná příprava na zkoušky by ji mnohdy ušetřila nervy. „Ke konci školního roku mívám většinou stresy, tak si říkám: ‚Proč já vlastně nejsem trochu šprtka.‘ Ale to bohužel skutečně nejsem,“ uzavírá s nadsázkou sobě vlastní snowboardcrossařka Eva Samková.

Ví, že zkouškové období se blíží, je tedy nutné se „prokousat“ do dalšího semestru. Pak ještě úspěšné napsat bakalářskou práci a... Složit zkoušky a snad i konečně získat vysokoškolský titul.

Tagy:
Instagram plavání Soči studium učitelka snowboarding Eva Samková snowboardcross Česko Honza Dědek Praha tělocvik Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzita K Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy Snowboardcross