Expert: Ruským raketám už nic nestojí v cestě. Kyjevu skoro došly střely protivzdušné obrany

Ukrajina už nemá skoro žádné střely k západním systémům protivzdušné obrany Patriot a Iris-T, tvrdí novinář a analytik deníku Bild Julian Röpcke, který se odvolává na svůj anonymní zdroj. Oba systémy jsou přitom pro Ukrajinu zásadní, aby mohla ochránit svůj vzdušný prostor před ruskými střelami, upozornil novinář, na jehož analýzy vývoje bojů se často odvolávají ukrajinská média.

„Ukrajině došly střely Patriot a Iris-T. Většina dalších zásob prostředků protivzdušné obrany je vyčerpána nebo zničena,“ napsal Röpcke na sociální síti X.

ČTĚTE TAKÉ: Česko jedná s Ukrajinou o bezpečnostní spolupráci. O čem dohoda bude, se jen spekuluje

Po několika hodinách svůj výrok upřesnil v dalším příspěvku: „Neřekl bych, že Ukrajina nemá vůbec žádné střely Patriot PAC-2 a PAC-3. Zdroj mi před dvěma týdny řekl údajný přesný počet. Nebudu ho samozřejmě zveřejňovat. Ten počet byl ale tak malý, že nyní se musí blížit nule.“

Na nedostatek prostředků protivzdušné obrany po čtvrtečním rozsáhlém ruském raketovém útoku na ukrajinskou energetickou infrastrukturu znovu upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň opět apeloval na spojence Kyjeva, aby mu tyto prostředky poskytli.

Ukrajinské protivzdušné obraně se v noci na čtvrtek podařilo sestřelit 18 ze 42 ruských raket, oznámilo ukrajinské letectvo.

„Vzdušným prostorem Kyjeva nyní mají (rakety) volný průchod,“ napsal Röpcke v souvislosti s ruskými nočními útoky.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kritická situace: USA mohou Ukrajině prohrát válku, míní experti. Hrozí útok na klíčové město

Tagy:
Ukrajina Česko USA Kyjev munice protivzdušná obrana Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj ruská invaze na Ukrajinu MIM-104 Patriot střely IRIS-T SLM