Extrémní vedra mohou být nebezpečná. Experti radí, jak se zchladit a udržet tělo v chodu


I ve středu teploty v Česku na řadě míst překonaly tropickou třicítku. Někdo má takové teplo rád, pro většinu lidí je ale únavné, zvlášť když není kam se před ním schovat. Pomoci přežít horké dny nám přitom může i vhodné oblečení nebo jídlo.

Lidé vyhledávali stín nebo osvěžení u vody. Ve vedrech je běžné mít i větší žízeň než obvykle. Říká se, že denně by člověk měl vypít minimálně dva litry tekutin. V dnešních teplotách by to ale mělo být ještě víc. Důležité je také, co člověk pije. „Je vhodné pít ovocné šťávy, minerálky, můžou být slazené nebo neslazené, také slabý černý čaj. Určitě v těch vedrech není vhodný alkohol,“ uvedl pro CNN Prima NEWS praktický lékař Lubomír Nečas.

ČTĚTE TAKÉ: Počasí, které nemá obdoby. Evropu svírá tepelná kopule, všude padají rekordy

V jídle by lidé měli na chvíli zapomenout na klasickou českou kuchyni. Po svíčkové se sedmi totiž dostane tělo pořádně zabrat a začne se výrazně potit. „Doporučila bych jídla na bázi středomořské diety, to znamená zařadit do jídelníčku nějakou rybu, k tomu salátek, libovou bílkovinu, kuřecí maso, k tomu zase zeleninu, nějakou lehčí přílohu, třeba kuskus, občas rýži,“ řekla výživová poradkyně Tereza Koláříková.

Lékaři také doporučují v době největšího vedra omezit velkou fyzickou zátěž a sport. A upravit bychom měli i šatník. Příjemně se nosí vzdušné a lehké látky jako len nebo jemná bavlna. „Ještě nezapomenout na pokrývku hlavy. Také je dobrý nápad tu pokrývku hlavy něčím navlhčit,“ dodal Nečas.

Hodně rozpálená dnes byla i Praha. Lidé proto kvůli osvěžení vyhledávali nejrůznější mlžítka a fontány. „Během zítřka očekáváme ještě skoro jasnou nebo jasnou oblohu. Teploty budou stoupat na 22 až 26 stupňů, v Čechách může být až 28 stupňů. Víkend už potom bude více srážkový a oblačný,“ popsal meteorolog Josef Hanzlík.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Klimatizace zachrání před horkem, má ale svá rizika. Lékařka vyjmenovala možné nemoci