horko

Výpis příspěvků ke štítku „horko“

Změna klimatu jako existenciální hrozba pro život na Zemi. Vědci varují před extrémy v počasí

Změna klimatu představuje „existenciální hrozbu“ pro život na Zemi. Varovala před tím tento týden skupina předních vědců ve zprávě analyzující extrémní jevy počasí a nedostatečná protiopatření. Studie, kterou publikoval časopis BioScience, zkoumala 35 globálních jevů zásadních pro život, včetně znečištění oxidem uhličitým (CO₂), spotřeby energie a masa na hlavu, vypalování lesů nebo počtu dní s extrémními vedry. Dvacet z těchto ukazatelů dosáhlo v roce 2023 rekordní úrovně, varuje mezinárodní vědecká koalice.

Extrémní vedra v USA ničí i mimořádně odolné kaktusy. Doslova hnijí zevnitř, popisuje vědkyně

S rekordně vysokými teplotami bojují nejen lidé, ale i rostliny – a to i ty, které jsou na výhně zvyklé. V pouštní botanické zahradě v americkém Phoenixu experti zaznamenávají náhlý úhyn kaktusů. Podle vědecké ředitelky Kimberlie McCueové jsou kaktusy saguaro vystaveny vysokému stresu z horka. Navzdory tomu, že mohou vypadat zdravě, hroutí se a hnijí zevnitř.

Extrémní vedra sužují Evropu. Teploty šplhají přes 40 stupňů, země aktivují krizové plány

Středomoří na meteorologických mapách dál září rudou barvou symbolizující vysoké teploty. Ty překročily již tak extrémní údaje z minulého týdne a čeká se další oteplení, vedra nově dorazila na Balkán. Nejvyšší stupeň varování před horkem v pondělí vyhlásilo Srbsko, Severní Makedonie aktivovala krizový plán na sedm nadcházejících dní. V Chorvatsku platí oranžová výstraha, nejvyšší červená bude od úterý ve Splitu. Výstrahy dál platí i ve Španělsku, kde bylo 44 stupňů Celsia. V Aténách teploty mírně klesly na 36 stupňů Celsia a Akropole se opět otevřela turistům v běžných otevíracích hodinách, uvedla agentura BBC.