reklama

Hlavní cenu ve Varech získal film o migrantech. Oceněni byli i Ethan Hawke a Jan Svěrák

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se pomalu chýlí ke konci. Návštěvnost diváků byla i přes nezvyklé datum konání vysoká. K sobotnímu ránu se prodalo přes sto tisíc vstupenek. Herci Johnny Depp a Ethan Hawke se v sobotu opět setkali s nadšenými fanoušky. V Hlavní soutěži pak zvítězil koprodukční film Strahinja srbského režiséra Stefana Arsenjeviče. Oceněni byli i Hawke a Jan Svěrák.

reklama

Také v sobotu Karlovy Vary žily přítomností zahraničních filmových hvězd. Dopoledne se fanoušci a milovníci filmů dočkali Ethana Hawka. Na besedě zavzpomínal na zásadní okamžiky své kariéry. Konkrétně na snímek Společnost mrtvých básníků z roku 1989, v němž zazářil spolu s hercem Robinem Williamsem, který zemřel v roce 2014.

„Vždy nějak vnitřně poznal, kdo ho nemá rád. Ať už to byl kdokoliv, tak mu adresoval všechny své vtípky a energii. Míval ve zvyku takto vtipkovat přímo na place, což mě v 18 letech opravdu iritovalo. Snažil jsem se soustředit a nevypadnout z role,“ vzpomínal Hawke. Pak se prý stalo něco, co nečekal.

„Když natáčení skončilo, zvonil mi telefon. V něm se ozvalo: ‚Robin Williams říkal, že budete dobrý. Budu vám dělat agenta.‘ Tehdy mi došlo, že není pravda, že mě nesnáší. On mi dohodil mého prvního agenta,“ pokračoval uznale herec.

Stovky, možná i tisíce fanoušků také čekaly od ranních hodin před městským divadlem na Johnnyho Deppa. V jednu hodinu odpoledne měl uvést snímek Minimata, ve kterém ztvárnil hlavní roli a zároveň ho produkoval. Herec však dorazil s hodinovým zpožděním. Přesto se fanoušci dočkali. Legendární představitel piráta opět nešetřil autogramy, dokonce od svých příznivců přebíral dárky.

Ocenění prezidenta festivalu

S hodinovým zpožděním pak Depp dorazil i na závěrečný ceremoniál. Pořadatelé měli obavu, zda si svou účast slavný herec nerozmyslel. Vrcholem dne bylo předávání cen prezidenta festivalu. Ceny obdržely dvě osobnosti – režisér Jan Svěrák a herec Ethan Hawke.

Pro Svěráka se jedná již o druhý Křišťálový glóbus, který obdržel z rukou Jiřího Bartošky ve Velkém sále hotelu Thermal. Ten první získal již v roce 1995 za nejlepší film – snímek Jízda. Svůj film letos v Karlových Varech uváděl znovu. Podle pořadatelů patří Svěrák k mezinárodně nejúspěšnějším českým režisérům současnosti.

Americký herec Hawke si cenu převzal poprvé. Kromě dvou nominací na Oscara za své herectví má další dvě nominace coby scenárista. V pátek v Karlových Varech uvedl drama Zoufalství a naděje a festivalové publikum si svou bezprostředností získal stejně jako hollywoodská celebrita Depp. Hawke má podle pořadatelů festivalu reputaci neobyčejně přizpůsobivého herce, ztvárňujícího různé typy postav ve filmech odlišných žánrů a nálad s obdivuhodnou přesvědčivostí.

V Hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu pak zvítězil koprodukční film Strahinja srbského režiséra Stefana Arsenjeviče. Za  příběh dvou afrických migrantů inspirovaný středověkou srbskou legendou taktéž převzal Křišťálový glóbus z rukou Bartošky. Velká cena hlavní soutěže je spojena s odměnou 25 tisíc dolarů (zhruba půl milionu korun) a patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu.

Film Strahinja vznikl v koprodukci Srbska, Francie, Lucemburska, Bulharska a Litvy. Humanisticky laděný snímek vypráví o muži jménem Strahinja a jeho ženě Ababuo, kteří opustili Ghanu s vidinou lepšího života v Evropě. Místo toho však skončili v Srbsku, kam byli deportováni. Strahinja začal budovat kariéru, Ababuo však takové štěstí nemá a jednoho dne zmizí. Film vypráví o potřebě najít své místo ve světě a o lásce, jejíž nejhlubší důkaz však může být zároveň ten nejbolestivější.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stát musí regulovat bydlení, šlo to i za Husáka. Maláčová a Stropnický opět v akci
Volby 2021

Stát musí regulovat bydlení, šlo to i za Husáka. Maláčová a Stropnický opět v akci

Jana Maláčová (ČSSD) a Matěj Stropnický (za ČSSD) vyrazili do boje za levnější bydlení. Cesta podle nich vede přes obnovu daně z převodu nemovitosti, zavedení progresivního zdanění i sankce za neobsazený byt. Svůj plán představili ve videu na sociální síti, kde ostře kritizovali současnou bytovou politiku a plány ostatních politických stran na řešení problému vysokých cen bytů.

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik
Ekonomika

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama