Fighter Martínek o nakaženém Vémolovi: Kdo chce, aby Karlos nastoupil, je pokrytec

Všechno špatně. Karlos Vémola se má do osmihranné klece vrátit v rámci večera Oktagon 17, a to 26. září v pražské hale Universum, jenže do cesty mu padají překážky. MMA zápasník si před soubojem s Václavem „Babou Jagou“ Mikuláškem nejprve poranil koleno a musel na operaci, teď se vypořádává s koronavirem, který zasáhl i jeho rodinu. „Do zápasu musí jít člověk s čistou hlavou. To aktuálně není Karlosův případ,“ uvedl pro CNN Prima NEWS elitní český fighter Michal Martínek. Sám moc dobře ví, jaké to je okusit velký duel po nemoci.

Ve vysokých horečkách se ocitl nejen sám Karlos Vémola, ale také jeho osmiměsíční dcera Lili. Pozitivní test na COVID-19 měla i partnerka „Terminátora“ Lela Ceterová. Faktorů, které ohrožují zářijový zápas pod křídly organizace Oktagon MMA, je tak vícero. Je v silách pětatřicetiletého Vémoly se za současného kontextu důstojně připravit na souboj, který je v plánu přesně za měsíc?

Michal „Blackbeard“ Martínek, jeden z nejlepších českých válečníků ve smíšených bojových uměních, který se s Vémolou dobře zná, je jiného názoru.

„Nemyslím si, že je moc reálné, aby se duel konal. Karlos absolvoval operaci kolene, teď má COVID-19, a to s vážným průběhem, dost se mu to rozjelo. A tím, že je nakažená jeho rodina, tak poslední, na co myslí, je zápas,“ tvrdí bývalý hokejista Martínek. Jeho slova ostatně sám Vémola v úterý potvrdil: „Jde hlavně o holky, neřeším nějaký souboj. To ať po mně teď nikdo nechce.“

Podle Martínka, jenž má v oktagonu bilanci 8 výher a 1 porážku, je současná situace pro známého bijce krutá. „Má horečky, do toho musí držet diety… Kdo chce, aby nastoupil, tak je pokrytec. Chtělo by to trochu pochopení a podle mého názoru je na místě se bavit o náhradním termínu,“ myslí si třicetiletý Martínek. „Do zápasu musí jít člověk s čistou hlavou. To aktuálně není Karlosův případ. Teď má myšlenky pouze na rodinu. Mě osobně by nic jiného v tomto případě nezajímalo.“

Antibiotika = postrach sportovců

I v případě, že nejbližší okolí by bylo v pořádku a nakažený byl jen Vémola, čekaly by ho stále velmi náročné týdny z hlediska přípravy. „Přišlo to v nejhorší chvíli,“ konstatuje Martínek. Na vlastní kůži totiž poznal, jaké to je, když na fightera zaklekne nemoc před blížícím se soubojem.

Loni v červnu se pral o vstupenku do královny MMA, a to UFC. V rámci Dana White's Tuesday Contender Series podlehl Brazilci Rodrigu Nascimentovi. „Tři týdny předtím mě postihla infekční nemoc, při které jsem měl teplotu přes 38 stupňů. Vím, jak se mi pak zápasilo a jak jsem byl psychicky dole už před samotným duelem. Člověka to ovlivní dost,“ vrací se k jediné prohře kariéry Martínek. Po předchozích zkušenostech odmítl v tomto případě antibiotika.

„Ta úplně rozbijí veškerou fyzičku a pro sportovce je to vůbec to nejhorší,“ dodává. Při sáhnutí po antibiotikách může dle Martínkových slov dojít ke ztrátě až 40 procent fyzických sil, což je při pětiminutových kolech obrovský zásah.

Nemůžete jít do války za každou cenu

Martínek s odstupem přiznává, že sám měl vyhodnotit situaci před bojem o UFC střízlivěji. „Já sám nikdy ze zápasu neodstoupil kvůli zranění, šel jsem i přes bolest. Zpětně bych si ale možná účast v Contenderu za daných okolností asi rozmyslel. Jasně, jsem válečník, na druhou stranu musíte jednat s rozvahou, nemůžete být za každou cenu viking, který jde do války. Může se to pak negativně podepsat na dalším průběhu kariéry.“

V tuto chvíli zbývá Vémolovi do naplánovaného souboje s „Babou Jagou“ přesně měsíc. Martínek popisuje, v jaké fázi zápasového drilu se v takovou chvíli bojovník nachází: „Je to fáze, kdy dojíždíte poslední sparingy, aby pak nedošlo ke zranění a mohli jste si odpočinout. Měli byste mít co největší fyzický fond, protože se opravdu nacházíte ve vrcholném bodě přípravy. A také je zde největší riziko úrazu.“

To, zda zápas bude v důsledku všech zmíněných faktorů odložen, by mělo být jasné 1. září, kdy se koná velká tisková konference organizace Oktagon MMA.

Tagy: