Zemřela ikona z filmu Mafiáni. Kromě gangsterů hrál i policistu v seriálu Zákon a pořádek

Zářil ve filmu Mafiáni, do povědomí fanoušků se dostal i rolí seržanta newyorské policie Phila Cerreta v seriálu Zákon a pořádek. V pondělí v 83 letech zemřel impozantní herec, který se specializoval na role podvodníků a policistů: Paul Sorvino.

Podle informací Sorvinova mediálního zástupce zemřel umělec v pondělí ráno na klinice Mayo v Jacksonville na Floridě přirozenou smrtí. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. Ke skonu herecké legendy se na sociální síti vyjádřila i jeho dcera a herečka Mira Sorvinová.

„Můj otec, velký Paul Sorvino, zemřel. Mé srdce je rozervané – život plný lásky, radosti a moudrosti s ním skončil. Byl to nejúžasnější otec. Posílám ti lásku ke hvězdám, tati,“ napsala zdrcená dcera. Obdobně reagovala i jeho manželka Dee Dee Sorvinová. „Naše srdce jsou zlomená, už nikdy nebude další Paul Sorvino. Byl láskou mého života a jedním z největších umělců, kteří kdy zdobili filmové plátno a jeviště,“ uvedla.

Během více než padesátiletého působení ve filmovém průmyslu ztvárnil Sorvino zejména role padouchů. Ať už italsko-amerického komunistu ve filmu Rudí nebo mafiánského bosse ve snímku Rocketeer. Právě role gangsterů jej proslavily, jeho skutečnou vášní přitom byla poezie, malířství a opera, uvádí agentura AP.

Zaujal svou velikostí

Sorvino se narodil v Brooklynu v roce 1939. Od mládí měl hudební sklony a navštěvoval Americkou hudební a dramatickou akademii v New Yorku, kde nakonec propadl divadlu. Na Broadwayi debutoval v roce 1964 ve hře „Bajour“, ve filmu pak o šest let později. Jednalo se o snímek „Kde je Poppa?“. Zapamatovatelný byl nejen díky svému hereckému umu, ale také svou velikostí – měřil dva metry.

Za svou kariéru si zahrál po boku řady hvězd. Ať už Al Pacina či Jamese Caana. Obzvlášť plodnými pro něj byla 90. léta. V legendárním filmu Mafiáni, který režíroval Martin Scorsese, ztvárnil Paula Cicera. Snímek byl natočen podle skutečného mafiána Paula Varia. Objevil se také v několika desítkách epizod seriálu Zákon a pořádek. Následovaly role ve filmech The Rocketeer, The Firm či Nixon.

Z prvního manželství měl umělec tři děti, včetně oscarové herečky Miry Sorvinové, která svému otci poděkovala při přebírání prestižní sošky za film Mocná Afrodíté z roku 1995. „Všechno, co vím o herectví, mě naučil on,“ řekla tehdy. Režíroval a hrál také ve filmu, který napsala jeho dcera Amanda Sorvinová a v němž si zahrál i jeho syn Michael Sorvino.

Tagy:
smrt rodina film Florida mafiáni herec role Jacksonville USA Al Pacino Martin Scorsese gangster Mayo Paul Sorvino The Firm