Finta proti pokutám za parkování: Řidiči si přelepují značky. Zneužívají díry v zákoně

V Praze přibývá případů, kdy se řidiči snaží vyzrát nad kamerovými vozy, které kontrolují parkování v ulicích. Finta spočívá v tom, že šoféři přelepují své registrační značky izolepou. I když silniční zákon nehovoří zcela jasně, za podobné uličnictví hrozí až desetitisícová pokuta.

Jedním z největších postrachů českých řidičů je autíčko s kamerami na střeše, které kontroluje uhrazení poplatku za parkování. Pokud kolem vás dvakrát projede ve chvíli, kdy jste nezaplatili, co jste měli, můžete se těšit na neradostné psaní s pokutou.

Jenže Češi jsou vyhlášení koumáci, i na tohle tedy vymysleli svéráznou fintu.

Někteří z nich si začali přelepovat espézetky, aby je kamerové vozítko nemohlo identifikovat. Uličnický zvyk se poslední dobou rozšířil především v Praze, konkrétně v Malešicích se dá označit téměř za regulérní sport.

Má to však háček – řidiči kamerových vozů si často triku včas všimnou. Mají pak šanci uvědomit městskou policii a vše následně doputuje do správního řízení, kde se postupuje podle silničního zákona.

V něm stojí: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakrytá, nečitelná, nebo upravená tak, že je znemožněna nebo podstatně snížena její čitelnost.“

Znění zákona dává vykukům příležitost spravedlnosti vyklouznout. V uvedené stati se totiž nachází slovo „řídí“, které naznačuje, že vše zmíněné platí jen tehdy, pokud se auto hýbe. Tím je zaděláno na právní přestřelku, protože například pražský magistrát tvrdí, že situace se definitivně vyjasní až legislativní úpravou.

„V tuto chvíli je připravována novela zákona, která řeší, že zaparkované vozidlo musí mít viditelnou SPZ, nyní to tak musí být podle zákona pouze v provozu,“ řekl mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.

Za pozměnění značky každopádně už v současných podmínkách hrozí až desetitisícová pokuta.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jízdenky na vlak mohou podražit až o 17 procent, přiznává Kupka. Jasno bude v říjnu
Doprava

Jízdenky na vlak mohou podražit až o 17 procent, přiznává Kupka. Jasno bude v říjnu

Zdražování se v brzké době nevyhne ani železnici. Také dopravci se totiž potýkají s rostoucími cenami energií, které musí začít nevyhnutelně promítat do cen jízdenek. Přestože parametry prosincového navýšení cen u Českých drah ještě nejsou známé, mohlo by se zdražení kvůli inflaci pohybovat i kolem 17 procent, připustil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Od září se navíc na dráhu vrátil větší počet cestujících, proto rychleji mizí levnější jízdenky. Značná část cestujících si tak připlatí již nyní.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:49

Stoltenberg: Falešná referenda na Ukrajině jsou porušením mezinárodního práva

18:47

Gibraltar prodal jachtu zabavenou ruskému oligarchovi za skoro miliardu korun

18:29

Litva poskytne zimní oblečení pro 25 tisíc ukrajinských vojáků

17:37

Chaos, chyby, protesty. Putinovu mobilizaci provází problémy, rukovat musí hlavně menšiny

Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po ženě z Prahy trpící schizofrenií. Rodina se obává o její život

Policisté pátrají po osmadvacetileté ženě z Prahy, která v noci na úterý odešla z bydliště svých rodičů v Dolanech nad Vltavou na Mělnicku. Trpí schizofrenií a měla by užívat léky, které však bere nepravidelně. V minulých dnech už byla pohřešovaná. Naposledy ji našli lidé ve špatném zdravotním stavu, kdy několik dní nejedla a byla podchlazená. Rodina se proto obává o její život a zdraví, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.