Tónování autoskel je sice legální, úpravci ale musí dodržovat předepsané parametry fólií – jinak jim hrozí nemalý postih. Zatmavená okna byla dříve výsadou tunerů, dnes jsou ale běžnou součástí seznamů příplatkových položek v cenících nových modelů aut. Technologie šly výrazně kupředu, takže kromě estetické funkce nabízí tato úprava i řadu výhod.
Spousta řidičů se mylně domnívá, že tónování oken slouží pouze k jediné věci – většímu soukromí za volantem. Je pravda, že pohled na kompletně zatmavené auto, z jehož interiéru vidíme pouze ruku řidiče na vrchu volantu, je těžko odpáratelným archetypem používání fólií. Zatmavená okna ale plní i mnohem důležitější funkce. Ty kvalitní dokáží při slunečných dnech zpomalit nahřívání interiéru až o 80 procent nebo zabraňují vysypání skleněných střepů do vnitřku auta při rozbití okna při nehodě.
Vysoké pokuty a zákaz řízení
Tónování automobilových oken má ze zákona několik jasně daných pravidel, která musí řidiči striktně dodržovat. Nejdůležitějším parametrem pro policii a stanice STK je vcelku logicky prostupnost světla danou fólií. Vyhláška ministerstva dopravy o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel hovoří jasně – na předních bočních sklech sloužících k výhledu řidiče musí celková propustnost dosahovat nejméně 70 procent. Čelní okno nesmí mít menší prostupnost světla než 75 procent. Okénka za řidičem (zadní a zadní boční) limitována nejsou, pouze nesmí být žádným způsobem zakrytá třetí brzdová svítilna.
Pokud policie chytí řidiče auta s příliš tmavými fóliemi na předních oknech, může po něm vyžadovat opravení závady přímo na místě. To v praxi znamená, že šofér musí před zraky policistů fólie z oken vlastnoručně sundat. Pokud to neudělá, což je vzhledem k obtížnosti úkonu dost pravděpodobné, mohou policisté auto nechat i odstavit na místě zjištění přestupku, a to do doby odstranění závady.
Pokuty jsou velmi přísné. Ve správním řízení můžete za propustnost nižší než 20 procent vyfasovat peněžní trest od pěti do deseti tisíc korun, hrozí ale i zákaz řízení na šest až dvanáct měsíců.