Firmy se přetahují o pracovníky. Seřizovač si může vysloužit bonus i sto tisíc

Přehřátý trh práce už několik let nahrává zaměstnancům. Ti mohou bez problémů přecházet mezi zaměstnavateli a velmi často si diktují podmínky v podobě výše mzdy nebo benefitů. Společnosti požadavky akceptují a navíc i aktivně přetahují zaměstnance od konkurence. Neváhají za to platit nástupní bonusy nebo příspěvky za doporučení. Částky se pohybují i okolo hranice 100 tisíc korun.

Pracovní trh se po dvou krizových letech začíná znovu hýbat. Plánované změny práce či oborů totiž pozastavil covid. V tomto období dali pracovníci přednost jistotě. Nyní už je ale pandemie nebrzdí a k přestupu jinam navíc panují výborné podmínky.

Podle letošního průzkumu pracovní agentury Grafton Recruitment plánuje zůstat na svém místě jen 45 procent oslovených. Většina je tak přístupná přejít k jinému zaměstnavateli. Aktivně hledá novou práci 22 procent respondentů a další třetina dotázaných je otevřena dobré nabídce. Nejvíce zmiňovaný důvod ke změně práce je nedostatečné finanční ohodnocení. Na malé peníze si stěžuje 64 procent zaměstnanců. Nejvíce lidé z oblasti výroby.

K růstu mezd nejvíce přispívá vysoká zaměstnanost, která se v České republice drží již několik let. Aktuálně je na 3,3 procenta a neočekává se, že by lidí bez práce mělo být letos více než čtyři procenta.

Bonusy v dělnických profesích

Lidé si tak mohou diktovat podmínky a bez většího rizika ztráty práce žádat i různé benefity. Firmy navíc aktivně hledají další pracovníky u své konkurence, což s sebou nese přeplácení jejich dosavadních podmínek.

„Například ve výrobních podnicích v Jihočeském kraji poskytovalo nástupní bonus 26 procent výrobních firem, bonus za doporučení nového zaměstnance na dělnickou pozici však plných 78 procent. V obou případech šlo maximálně o 50 tisíc korun,“ řekla pro CNN Prima NEWS marketingová ředitelka Grafton Recruitment Jitka Součková.

Ta také zmiňuje, že v Kraji Vysočina byl v červnu vyplácen nástupní bonus u 52 procent výrobních firem a finanční odměnu za doporučení nabízelo 89 procent společností. „Nejobvyklejší částka je okolo 25 tisíc, pohybuje se ale v rozmezí od 5 do 75 tisíc na pozici dělníka, nejvyšší aktuálně zaznamenaný bonus činil 100 tisíc na pozici seřizovače,“ přiblížila Součková.

Firmy ale přiznávají, že na pracovním trhu narážejí na své limity. To je příklad společnosti RIM CZ. „Na trhu práce je všeobecný nedostatek pracovníků, kteří by chtěli fyzicky pracovat. Přitom při nabídce práce požadujeme hlavně základní kritéria, a to pozitivní postoj k práci a chtít se učit. Někdo přitom čerstvě nastoupí, má přehnané požadavky na mzdu, i když nemá praxi, zkušenosti nebo odbornost, a nemá co jiného nabídnout,“ objasnil výkonný ředitel společnosti, podle kterého už nejsou k mání například čalouníci.

Tagy:
mzda Česko Grafton Recruitment RIM CZ a.s.

Hlavní zprávy

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček
Partie

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu
Partie

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:33

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů během ruské okupace běžné, zjistila AP

17:15

Lyman byl zcela vyčištěn od Rusů. Osvobodíme i další města, předpovídá Zelenskyj

16:31

Nejlepší odpověď na anexe je podpora Ukrajině, řekl šéf NATO, Macron chce sankce

15:46

Rusové zůstávají největším dodavatel zbraní na Ukrajinu, hlásí tamní ministerstvo obrany

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Domácí zpravodajství