mzda

Výpis příspěvků ke štítku „mzda“

Důstojnou mzdu by měla dostávat většina lidí. Stát se o to musí postarat, tvrdí Hraba

18. dubna 2023 21:47

Stát by se měl postarat, aby na důstojnou mzdu dosáhla většina populace. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl senátor Zdeněk Hraba. Reagoval tak na zveřejněný výpočet minimální důstojné mzdy, kterou experti za minulý rok vyčíslili na 40 912 korun hrubého. Senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) s ním souhlasil, osobně volá zejména po minimalizaci byrokracie vůči podnikání.

Minimální důstojná mzda je 40 912 Kč, vypočetli experti. Dvě třetiny lidí na ni nedosáhnou

18. dubna 2023 11:41

Minimální důstojná mzda za práci na plný úvazek tak, aby pokryla potřeby dospělého s dítětem, volný čas i menší spoření, loni v Česku dosáhla 40 912 korun. V Praze činila 42 776 korun, zejména kvůli vyšším nákladům na bydlení v hlavním městě. Na tiskové konferenci to v úterý uvedli zástupci platformy pro minimální důstojnou mzdu. Upozornili, že na takovou mzdu, která podle platformy představuje odměnu za práci za běžnou pracovní dobu, nedosáhne 63 procent pracovních úvazků.

Mám problém zaplatit nájem, po 10 letech končím. Akademici demonstrovali kvůli nízkým mzdám

28. března 2023 23:51

I po deseti letech praxe mzda jako pokladní v supermarketu. To je plat odborných asistentů vyučujících filosofii, právo nebo některé cizí jazyky. A to byl taky důvod úterního masivního protestu vysokoškolských učitelů a studentů nazvaný Hodina pravdy. Nelíbí se jim podfinancování jejich oborů. Plat jim nepokrývá bydlení ani rodinné výdaje. Proto někteří oznámili i odchod z vysokého školství.

Inflace opět vzala Čechům peníze, reálná mzda klesla už popáté. Hororový rok, řekl analytik

7. března 2023 08:17

Průměrná mzda v Česku se v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšila meziročně o 7,9 procenta na 43 412 korun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla 15,7 procenta, se ale mzda reálně snížila o 6,7 procenta. Klesla tak páté čtvrtletí za sebou. Analytici navíc předpovídají další propad.

Velká změna v důchodech: Jurečka chce napravit rozdíly u níže a vysoce příjmových seniorů

5. února 2023 09:19

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. Řekl to ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

Šéf Nexen Tire na Lounsku přislíbil zvýšení mezd. Firmu tlačí do kouta stávka pracovníků

31. ledna 2023 22:07

Nexen Tire na Lounsku zvýší mzdy zaměstnanců. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS to přislíbil ředitel podniku Kim Soo Cheol. Vedení původem jihokorejského producenta pneumatik tím reaguje na stávku pracovníků zahájenou v úterý ráno. Zaměstnanci už několik let požadovali vyšší mzdy i příplatky za přesčasy. Ředitel jim nyní zřejmě vyhoví, zároveň ale uvedl, že škoda, kterou stávka způsobí, bude podle jeho názoru veliká. Firma v regionu zaměstnává 1 100 lidí.

Začala stávka ve firmě Nexen Tire u Žatce. Zaměstnanci požadují vyšší mzdy

31. ledna 2023 08:48

Zaměstnanci jihokorejské továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku zahájili v úterý ráno neomezenou stávku. Jejím cílem je uzavření kolektivní smlouvy, v níž odbory žádají pro zaměstnance například zvýšení mezd. Stávka podle odborářů zcela zastaví provoz továrny na pneumatiky. Protest podpoří většina z celkového počtu 1 100 zaměstnanců, aktivně se do ní zatím zapojilo přes 190 z nich.

Chudnout budeme i letos. Reálné mzdy se budou propadat, životní úroveň se zhorší

14. ledna 2023 05:52

Češi mohou letos očekávat další propad reálných mezd a s tím spojené snížení životní úrovně. Firmy totiž budou letos přidávat méně, než bude podle očekávání průměrná inflace. Domácnosti přitom v roce 2022 zchudly nejvíce v historii a pokles mezd se zastavil až na deseti procentech. Lidé si tak i letos koupí méně zboží a služeb, než byli zvyklí v minulosti.

KOMENTÁŘ: Česko v roce 2023? Čeká nás období zakryté hustou mlhou, ale i rok naděje

1. ledna 2023 07:15

Pro mnoho z nás končí rok, kterých zažijeme skutečně jen několik málo za život. Energetická krize, ruská agresivní válka vůči Ukrajině, nejvyšší inflace od vzniku samostatného Česka. Kdyby kdokoli něco podobného předpovídal v prosinci 2021, považovali bychom ho za blázna. To jen ilustruje, v jak nejisté době žijeme. V tomto ohledu nás nečeká o nic lepší rok 2023.

Minimální mzda vzroste na 17 300 korun. Návrh zvýšení tarifů pro pedagogy vláda nevyslyšela

21. prosince 2022 16:16

Minimální mzda se od ledna v Česku zvedne o 1 100 korun na 17 300 korun. Z osmi stupňů zaručených mezd, které se vyplácejí podle náročnosti, odbornosti a odpovědnosti práce, se upraví jen dva. Nejnižší, který odpovídá minimální mzdě, se tak zvedne na 17 300 korun. Nejvyšší, který je na dvojnásobku minimálního výdělku, se dostane z 32 400 na 34 600 korun. Nařízení schválila ve středu vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) také uvedl, že peníze, o které se od ledna 2023 zvýší platy pedagogických pracovníků, půjdou jen na odměny.