mzda

Výpis příspěvků ke štítku „mzda“

Liberty Ostrava nevyplatí mzdy, nyní hledá kupce. Potopili nás, zlobí se zaměstnanci

Ostravská huť Liberty na sebe ve středu podala návrh na insolvenci a hledá kupce. Podle odborů má podnik dluhy ve výši 18 miliard korun. Zaměstnanci se navíc dozvěděli, že společnost nemá na jejich výplaty. „Nechtěli jsme potopit firmu, ale ta teď potopila nás,“ zní od zaměstnanců. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) potvrdil, že cílem vlády je najít pro firmu vhodného investora. Údajně s někým takovým jedná.

Pojedeme na dluh, varuje ekonom. Jurečkův plán na zvýšení platů by tlačil na inflaci, říká

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce od září zvýšit platy státních zaměstnanců. Odbory požadují skokové navýšení až o 15 procent. Plošné přidání je proinflačním tlakem, který by se mohl na dalším zdražování negativně projevit, míní hlavní ekonom Roklen Pavel Peterka. Podle něj by zvýšení platů státních zaměstnanců mohlo mít dopad na snižování základních úrokových sazeb od České národní banky.

Stanjura: Stát zaměstnancům Liberty vyplatí tři měsíce mzdy. Jedná s významným investorem

Vláda je v kontaktu s významným českým investorem, který zvažuje vstup do hutní společnosti Liberty Ostrava. Na středeční tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zároveň stát bude zaměstnancům Liberty Ostrava vyplácet tři měsíce mzdy, uvedl ministr. Podle něj se potvrdily pochyby vlády o reorganizačním plánu firmy.

Prahu čeká další demonstrace. Pozdější odchod do důchodu je nepřijatelný, brojí odboráři

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) svolala na 21. května do Prahy protestní akci proti změnám, které chystá vláda v zákoníku práce a v oblasti důchodů. Vymezit se chtějí například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do důchodu. Odborový svaz o tom informoval na svých webových stránkách. O tom, že svaz chystá protestní akce, kvůli novele zákoníku práce ČMKOS informoval už v polovině dubna. Proti případnému návrhu uzákonit možnost propuštění bez udání důvodu chystá kampaň také aliance 14 odborových svazů.

Česko mělo loni nejdražší elektřinu v EU. Lidé platí i tisíce navíc, experti popsali problém

Česko mělo loni podle dat Eurostatu v přepočtu na kupní sílu obyvatel nejdražší elektřinu v Evropské unii. Podle ekonomů za to může souhra několika faktorů – vedle způsobu výroby elektřiny i silnější státní podpora v zahraničí. Poznávají to právě teď lidé, kteří mají platit vysoké nedoplatky, protože na vývoj na trhu nereagovali změnou výše odváděných záloh.

Nástupní plat až 200 tisíc korun. Po IT expertech je obří hlad. Kteří si vydělají nejvíce?

Někteří Češi se o nedostatek dobře placené práce bát nemusí. Například IT experti a programátoři si nadále mohou říkat o skutečně velké peníze – nástupní mzda může být až 200 tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Smitio z letošního března. Mezi jednotlivými obory IT je ovšem velký rozdíl, a v určité nevýhodě jsou navíc ženy.

Pražští policisté se obrací na soud kvůli mzdám. Chyba je na straně Rakušana, zní z opozice

Kauza sporu o vyplácení pohotovostí u policistů krajské pořádkové jednotky pokračuje. Redakci CNN Prima NEWS tentokrát oslovili další policisté ve výslužbě, na které byl údajně vedením vyvíjen nátlak po nárokování plné výše platu namísto 35 procent. Bývalí muži zákona se obrátili na soud a postupně vítězí. Opozice tvrdí, že chyba je především na straně ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ten na sněmovní tiskové konferenci odmítl záležitost komentovat.

Zdražování nebere konce. Ekonomové vysvětlují, proč i přes nízkou inflaci některé ceny rostou

Velké zdražování už skončilo, ale některé ceny stále stoupají. I když meziroční růst inflace činil za únor jen 2,3 procenta, Češi si stále nemohou úplně oddechnout. Viníkem jsou služby, které táhnou současnou inflaci. Kromě toho si řidiči připlatí za čerpání pohonných hmot a vyšší ceny můžeme vidět i v případě zeleniny. Jaké jsou důvody tohoto zdražování?

Čas říct si o vyšší plat je právě teď, tvrdí experti. Nesmí se to ale přehnat, upozorňují

Podle ekonoma Vladimíra Pikory nastal ideální čas na to, aby lidé řekli svým zaměstnavatelům o vyšší mzdu. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že tomuto kroku nahrává nízká nezaměstnanost i vyšší poptávka firem po zaměstnancích. Ekonom Petr Bartoň je přesvědčen, že vhodná příležitost požádat o navýšení platu trvá již 15 let. Považuje to za „chronický problém české ekonomiky“.