mzda

Výpis příspěvků ke štítku „mzda“

Reálné mzdy Čechů padají. Pokud by si řekli o přidání, ČNB ještě více zatáhne za brzdu

30. listopadu 2022 07:44

Čechům klesají reálné mzdy nejvíce ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Smutná statistika odráží zejména vysokou inflaci, která požírá úspory na spořících účtech a znehodnocuje příjmy. Pokud by si však zaměstnanci začali hromadně říkat o přidání, vystoupí proti tomu Česká národní banka (ČNB) a zvýší základní úrokové sazby. A to kvůli obavě z roztočení mzdově-inflační spirály. Podle hlavního ekonoma společnosti Roklen Pavla Peterky je ovšem zvláštní, že ČNB se nyní nesnaží zkrotit inflaci standardními nástroji a místo toho volá po solidaritě zaměstnanců.

Tlak na zvýšení mezd roste. Požadavek na další peníze hodlá vznést třetina zaměstnanců

6. listopadu 2022 09:43

Žádat zvýšení mzdy chce v následujících měsících podle průzkumu společnosti Up Česká republika 32 procent zaměstnanců. Plánují si říci také o navýšení benefitů nebo podpory stravování. Jen pět procent lidí ale očekává, že jim zaměstnavatel vyjde vstříc v plném rozsahu. Kolem 29 procent předpokládá, že jim vyhoví částečně. Většina lidí požadavky na zaměstnavatele v nadcházející době nechystá. Vyplývá to z průzkumu Barometr zaměstnanců mezi tisícovkou respondentů z českých firem.

Knap zvažuje znovu kandidovat na šéfa České pošty. Jak bude podnik šetřit?

12. října 2022 21:48

V následujících letech se bude muset Česká pošta vyrovnat s řadou velkých výzev a zatím není jasné, zda se tak stane za vedení současného generálního ředitele Romana Knapa. Ten před blížícím se výběrovým řízením v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS uvedl, že zvažuje opětovnou kandidaturu. „Byla by to manažerská výzva,“ řekl. Prozradil také, jak podnik bojuje s vysokými cenami energií.

Krize je ozdravná, říká poradce premiéra. Zastropování cen jídla pokládá za socialismus

12. října 2022 15:12

Energie, nájmy i potraviny. V Česku zdražuje takřka vše. Vláda proto přichází s opatřeními, kterými se snaží občanům pomoci. Přesto se někteří ptají, proč kromě zastropování cen elektřiny a plynu kabinet Petra Fialy (ODS) nepřistoupí i k zastropování cen potravin. Hlavní důvod v pořadu K věci uvedl vládní ekonomický poradce Štěpán Křeček – nic by v obchodech nezbylo.

GLOSA: A kdo bude makat u našich pásů? Kapitáni průmyslu vyhlásili válku gymnáziím

17. září 2022 14:14

Gymnazista je vlastně takový nedovzdělaný půlčlověk, který nezapadá do plánů tuzemských podniků na maximalizaci zisku prostřednictvím zaměstnávání levné pracovní síly ideálně s úzkým vzdělanostním zaměřením. Tak lze číst volání šéfa olomoucké pobočky Hospodářské komory ČR Bohuslava Švamberka po omezení počtu gymnázií v Česku. Někdo by mu měl vysvětlit, že úkolem státu ve vzdělávací politice není připravovat levný kanónenfutr pro výrobní linky zdejších kapitánů průmyslu.

Potřebujeme více pracovníků ze zahraničí, říká expert. Zmínil obory, kde mzdy doženou inflaci

12. září 2022 12:56

I když se zaměstnavatelé napříč obory snaží zvyšovat mzdy svým pracovníkům, míru inflace to nepokryje. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který mapuje aktuální finanční ohodnocení 300 pracovních pozic v osmi hlavních oborech ekonomiky. Očekávat se dá pokles životní úrovně českých zaměstnanců a s tím související nižší apetit utrácet za zboží a služby.

Zákaz mluvit o svém platu. Má zaměstnavatel právo nařídit vám mlčení?

11. září 2022 00:23

Mezi většinou českých zaměstnanců je tohle pravidlo hluboce zažité: O výši mzdy se nemluví. Alespoň ne s ostatními kolegy. A pokud dotaz přece jen padne, málokomu se chce odpovídat. Obvykle kvůli obavám, že taková informace ve firmě vyvolá nepříjemnou atmosféru. Co kdyby někdo zjistil, že bere méně než vy? Řada firem navíc svým zaměstnancům dává k podpisu dohodu o mlčenlivosti, čímž si chce pojistit, že se o výši odměny i dalších benefitech v pracovním prostředí nebudou šířit. Tím se ale obvykle pracovníci řídit nemusí, a to i za předpokladu, že ho podepíšou.

Sestřička v Praze si vydělá až dvakrát více než v Brně. Průzkum porovnal i další pozice

10. září 2022 20:43

Ačkoliv se mnozí zaměstnavatelé snaží zvyšovat mzdy, vyšší plat lidem inflaci nepokryje, ukazuje průzkum agentury Grafton Recruitment. Finanční ohodnocení se pak napříč republikou liší. Zatímco zdravotní sestřička v Praze si může vydělat až 55 tisíc, v Ostravě nebo Brně to může být i o 20 tisíc méně. Jak jsou na tom další profese? A po jakých profesích je poptávka?