reklama

Máte strach z pavouků? Nebojte se, s největší pravděpodobností arachnofobií netrpíte!

Většina veřejnosti si myslí, že má fobii z pavouků či hadů. Ale ve skutečnosti se o fobii nejedná. Ta je provázena intenzivní nepřiměřenou reakcí, která trvá dlouho. Dost z nás ale trpí klasickým strachem, který je naprosto běžný a hlavně se s ním tak trochu rodíme. Nejspíše za to může evoluce a předpřipravenost, kdy bylo pro přežití výhodné se jedovatých hadů a pavouků bát – vyhýbat se jim. Klasická fobie ale může vzniknout. Ať už nepříjemným zážitkem, nebo pozorováním. Zoo fobiemi trpí asi 6 % obyvatel a často se s nimi ani neléčí, protože je to v běžném životě nelimituje tolik, jako třeba sociální fobie. Na druhou stranu je určitě přínosné svůj odpor a strach z různých živočichů zmírnit.

reklama

Zbavte se fobií je název zoo školy pro dospělé. Mnoho z nás trpí v dospělosti iracionálním strachem z některých zvířat, ať už pavouků, hadů nebo třeba kobylek. Je vědecky dokázáno, že fobie jsou z velké části naučené a lze jejich prožívání zmírnit. Zkušení lektoři vás v Zoo Praha seznámí s obávanými tvory, vysvětlováním a postupným seznamováním se pokusí nahradit negativní pocity pozitivní zkušeností do dalšího života.

„Já sama jsem při natáčení reportáže měla možnost si Růženku (šedého pavouka) „pochovat“ a i když nejsem fanoušek pavouků, musím říct, že mi to bylo i příjemné. Díky ošetřovatelům, kteří měli živočichy na rukou přede mnou, ze mě obavy ihned opadly.“

„Máme vyzkoušené, že funguje kolektivní odvaha. Lidé když jsou tu ve skupince a vidí, že zvíře neudělalo nic ošetřovatelům ani ostatním návštěvníkům, nemají pak takový strach na živočichy sáhnout,“ popisuje průběh Lucie Dosedělová, tisková mluvčí Zoo Praha.

Celý program trvá šest hodin a je velmi pozvolný. Nejdříve se skupinka sejde a popovídá si o svém strachu, pak si zvířata ukazují na fotografiích, ve voliérách a až úplně nakonec se mohou zvířat sami dotknout. Program se těší velké oblibě a má obrovskou úspěšnost.

Zoo navíc nabízí i seminář na téma „Jak se dělá zoo“. Tento kurz umožní nahlédnout do zákulisí zoo a vyzkoušet si nejrůznější profese nutné k jejímu fungování.

Hlavní zprávy

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně
Historie

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Protest proti změnám svlékáním. Bývalé letušky překvapily turisty v centru Říma

V posledních dnech se v italském letectví odehrály velké změny. Po 75 letech skončily národní aerolinie Alitalia a část této společnosti přešla pod nově vzniklého dopravce ITA Airways. To způsobilo, že řada letušek přišla o zaměstnání. A právě bývalé stevardky vyrazily do centra Říma protestovat tak, že se začaly vysvlékat z uniforem, ve kterých léta brázdily nebe.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama