
Rada ČT odvolala generálního ředitele Jana Součka. Několikrát měl porušit zákon
Správa národního parku Podyjí u hranic parku obnovila zaniklý mokřad. Soustava tří tůní vznikla u Hnanic, v ochranném pásmu parku. Cílem je podpora biodiverzity a udržení vody v krajině, řekl náměstek ředitele správy Zdeněk Mačát.
V České republice neexistují přesná data o počtech ježků, ale experti se shodují – jejich populace klesá. Tito užiteční savci jsou závislí na dostatku potravy, především hmyzu, a na bezpečných úkrytech, kde mohou přečkat zimu. Jejich úbytek je však z velké části důsledkem lidské činnosti – zejména kvůli ztrátě přirozeného prostředí, rozdělení krajiny, intenzivnímu hospodaření a častým střetům s dopravou.
Málem jako paní Columbová! O bobrovi z CHKO Brdy slyšel snad každý Čech, ale skoro nikdo ho neviděl. Až doteď — další díl pořadu Prima Česko přinesl divákům nejen jedinečnou šanci vidět mokřad, který tento chráněný a u nás dokonce opakovaně vyhubený živočich vybudoval, ale také ukázal jeho polohrad a dokonce samotného bobra. Toho se podařilo zachytit fotografovi Pavlu Hajerovi.
Ochránci zvířat evidují v Olomouckém kraji dva zastřelené čápy – jeden uhynul v pátek na Šumpersku, druhého museli v sobotu kvůli závažným zraněním utratit v Prostějově.
Obnova písčin a písčitých stěn v pískovně Lžín u Soběslavi na Táborsku podpořila samotářské včely a další pískomilné druhy živočichů. Pískovnu upravilo ekologické sdružení Calla pomocí těžké techniky. Sdružení se o místo začalo starat před 16 lety kvůli hnízdišti ohrožených břehulí říčních, které zde ale už nehnízdí, protože se zhoršila kvalita písku ve stěnách. Místo nich našly v pískovně útočiště další druhy zvířat vázané především na písčiny, suché trávníky a tůně. V tiskové zprávě to uvedl Jiří Řehounek ze sdružení Calla.
Policie stíhá bývalého ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka, podezřívá ho z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Informoval o tom web týdeníku Respekt. Balák své stíhání týdeníku potvrdil, považuje ho za věcně nepodložené. Stíhání podle Respektu souvisí s odvozem vycpané zvěře z Lán do skladů u Kladna.
Obří mrtvola žraloka bílého, kterého moře vyplavilo na místní pláž, překvapila tento týden policii v americkém státě Massachusetts. Jak se zvíře na pláž dostalo a co zapříčinilo jeho skon, není známo. Britský deník Mirror popsal pobavené reakce mužů zákona.
Proč chobotnice tlučou do ryb? Vědci předložili překvapivou teorii, která by mohla vysvětlit komické chování hlavonožců na mořském dně. Chobotnice podle expertů mnohdy spolupracují s některými druhy ryb při lovu potravy. V momentě, kdy ale ryba „nekooperuje“, jí tvor naštvaně uštědří ránu chapadlem. Svá tvrzení badatel Eduardo Sampaio z National Geographic podpořil i záběry, ve kterých chobotnice tluče své neposedné „rybí kolegy“.
Žraloci žijící u brazilského pobřeží byli pozitivně testováni na kokain, zjistila nová studie publikovaná v časopise Science of the Total Environment. Drogy ve vodách i v živočiších odhalily dříve i jiné studie, tentokrát šlo ale o nezvykle vysokou koncentraci. Jak se kokain do těl žraloků dostal, není jasné.
Kvůli vysokým letním teplotám pracovníci pražské záchranné stanice pro volně žijící živočichy přijímají více zvířat, nejčastěji jsou vyčerpaná a dehydrovaná. V posledních dnech se do stanice dostalo například více rorýsích mláďat, která kvůli horku vyskakují z rozpálených hnízd. ČTK to řekla vedoucí ošetřovatelka stanice Zuzana Pokorná. Lidem pracovníci doporučují pokládat na zahrady mělké misky s vodou, aby se zvířata mohla napít a osvěžit.
Na pobřeží Černé Hory se objevili jedovatí mořští živočichové známí jako „ohniví červi“. Setkání s nimi může člověku přivodit zdravotní komplikace, uvedla stanice N1. Experti dávají šíření tohoto druhu do souvislosti s oteplováním Jaderského moře.
Světové oceány čelí podle deníku The Guardian hned trojité hrozbě: Extrémnímu oteplování, úbytku kyslíku a okyselování. Klimatologové varují, že změny v oceánech mohou způsobit vymírání mořských živočichů či zhoršit dopady hurikánů.