CNN Prima News živočichové

živočichové

Výpis příspěvků ke štítku „živočichové“

Světelná revoluce brněnských vědců: Žárovky by mohlo nahradit „studené světlo“ z hlubin

2. ledna 2023 19:27

Podobně revoluční změnu, jakou kdysi způsobil vynález žárovky, by mohl jednou přinést výzkum brněnských vědců z Loschmidtových laboratoří. Na molekulární úrovni popsali a objasnili mechanismus svícení renily fialové, mořského žahavce. Právě u živočichů se schopností bioluminiscence, tedy produkce „studeného světla“, by se lidstvo mohlo inspirovat při hledání cest k udržitelnějšímu a efektivnějšímu svícení. O výzkumu informoval odborný časopis Nature Catalysis.

Rybářské náčiní vylovené z moří jako materiál pro výrobu elektromobilů

25. října 2022 10:30

Oceány jsou plné odpadu. To z nezanedbatelné části tvoří i rybářské vybavení, kterého na dně oceánů každý rok končí stovky tisíc tun. Vlasce, podběráky, pasti i sítě. A v tom všem každý den nachází smrt malí i větší vodní živočichové. Rybářské sítě, kterým se také říká sítě duchů, se pak často zamotávají i do korálů. Dobrou zprávou je, že velká část rybářského vybavení se dnes dá recyklovat. A překvapivě použít například při výrobě interiérů elektromobilů.

Planeta za půl století přišla o dvě třetiny volně žijících živočichů

18. října 2022 15:00

Počty volně žijících živočichů na planetě se za poslední půlstoletí zmenšily o dvě třetiny a obrovský úbytek bude pokračovat nejen kvůli znečištění, ale i kvůli stále citelnějším dopadům globálních změn klimatu. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF), jejíž autoři v pravidelných intervalech zkoumají vývoj populací více než 5 000 druhů obratlovců.

Kdo jsou nejrychlejší živočichové planety?

20. srpna 2022 15:00

Že jsou kočkovité šelmy rychlé, vědí už i malé děti. Méně známá je ale rychlost antilop, které patří k jedněm z nejrychlejších zvířat planety. Víte, kdo se řadí k nejrychlejším živočichům pod vodou? A dokázali byste odhadnout rychlost sokola nebo orla při lovu?

Koronavirové testy nejen pro miliony lidí. V Číně na ně musí i mořští živočichové

19. srpna 2022 08:47

Úřady v pobřežním čínském městě Sia-men tento týden nařídily testování na koronavirus více než pěti milionům lidí poté, co laboratoře odhalily přibližně čtyři desítky případů nákazy. Nejsou však jediní, kdo musí testy podstoupit, napsala na svém webu stanice BBC News. V úředním oznámení se podle ní praví, že do testování se mají zapojit také některé druhy mořských živočichů.

Požáry jsou pro přírodu prospěšné, tvrdí experti. Les v Českém Švýcarsku bude kvalitnější

29. července 2022 06:47

Les se po požáru obnoví velmi rychle – za rok se už zazelení, shodli se ve Zprávách Plus Petr Čermák z Ústavu ochrany lesů a myslivosti z Mendelovy univerzity v Brně a Lukáš Čížek z Biologického centra Akademie věd ČR. Požáry jsou podle nich navíc pro přírodu prospěšné. V suchém prostředí může prosperovat například hmyz, který se vyskytuje spíše ojediněle.

Papež: Lidé musí s živočichy v moři počítat. Kvůli útoku žraloka nárok na storno nemají

3. července 2022 21:51

Útok žraloka na člověka v egyptské Hurghadě vyvolal obavy nejen u českých turistů. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže se ale i s takovým rizikem při cestě k moři musí počítat. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že není důvod k panice. Češi, kteří se v letovisku nachází, ale nemají nárok na storno či odškodnění.