Hádka v Partii: V koalici je chaos, zuřil Juchelka. Jste ještě v kampani, opáčila Decroix
živočichové
Výpis příspěvků ke štítku „živočichové“
Světelná revoluce brněnských vědců: Žárovky by mohlo nahradit „studené světlo“ z hlubin
Podobně revoluční změnu, jakou kdysi způsobil vynález žárovky, by mohl jednou přinést výzkum brněnských vědců z Loschmidtových laboratoří. Na molekulární úrovni popsali a objasnili mechanismus svícení renily fialové, mořského žahavce. Právě u živočichů se schopností bioluminiscence, tedy produkce „studeného světla“, by se lidstvo mohlo inspirovat při hledání cest k udržitelnějšímu a efektivnějšímu svícení. O výzkumu informoval odborný časopis Nature Catalysis.
Ryba, která střílí vodu po hmyzu, nebo malý žralok. K moři nemusíte, stačí vyrazit do Plzně
Pozorovat rybu, která dokáže proudem vody neomylně sestřelit hmyz nad hladinou na dálku několika metrů. Z bezprostřední blízkosti pozorovat při krmení žralůčka a další zvířata si dokonce pochovat. Takovou šanci svým návštěvníků nabízí plzeňská expozice Akva Tera.
Nová role predátorů? Vědci připevnili kamery na žraloky a objevili obří mořskou louku
Žraloci tygří jsou pověstní svou divokostí. Tito obrovští živočichové, kteří mohou dorůstat délky až pěti metrů, jsou nelítostní predátoři a nezaleknou se ničeho. V poslední době ale získali novou roli, která by jim mohla vylepšit jejich pověst: jsou mořskými vědci, napsal britský list The Guardian.
Rybářské náčiní vylovené z moří jako materiál pro výrobu elektromobilů
Oceány jsou plné odpadu. To z nezanedbatelné části tvoří i rybářské vybavení, kterého na dně oceánů každý rok končí stovky tisíc tun. Vlasce, podběráky, pasti i sítě. A v tom všem každý den nachází smrt malí i větší vodní živočichové. Rybářské sítě, kterým se také říká sítě duchů, se pak často zamotávají i do korálů. Dobrou zprávou je, že velká část rybářského vybavení se dnes dá recyklovat. A překvapivě použít například při výrobě interiérů elektromobilů.
Planeta za půl století přišla o dvě třetiny volně žijících živočichů
Počty volně žijících živočichů na planetě se za poslední půlstoletí zmenšily o dvě třetiny a obrovský úbytek bude pokračovat nejen kvůli znečištění, ale i kvůli stále citelnějším dopadům globálních změn klimatu. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF), jejíž autoři v pravidelných intervalech zkoumají vývoj populací více než 5 000 druhů obratlovců.
Ekodukty, pomoc pro volně žijící zvěř, nebo drahá zbytečnost?
Speciální přechody pro volně žijící zvířata nebo jednoduše „zelené mosty/nadchody“, to jsou takzvané ekodutky přes frekventované silnice a dálnice. Mělo by se jednat o smysluplné investice, které mají ve světě pozitivní dopady. V České republice to však bylo v minulosti dost sporné.
Kdo jsou nejrychlejší živočichové planety?
Že jsou kočkovité šelmy rychlé, vědí už i malé děti. Méně známá je ale rychlost antilop, které patří k jedněm z nejrychlejších zvířat planety. Víte, kdo se řadí k nejrychlejším živočichům pod vodou? A dokázali byste odhadnout rychlost sokola nebo orla při lovu?
Koronavirové testy nejen pro miliony lidí. V Číně na ně musí i mořští živočichové
Úřady v pobřežním čínském městě Sia-men tento týden nařídily testování na koronavirus více než pěti milionům lidí poté, co laboratoře odhalily přibližně čtyři desítky případů nákazy. Nejsou však jediní, kdo musí testy podstoupit, napsala na svém webu stanice BBC News. V úředním oznámení se podle ní praví, že do testování se mají zapojit také některé druhy mořských živočichů.
Oblíbenou mrožici Freyu z Norska utratili. Bylo to pro její dobro, uvedly úřady
Norské úřady utratily mrožici Freyu, jejíž přítomnost ve fjordu u norského hlavního města Osla lákala mnoho lidí, aby si přišli živočicha zblízka prohlédnout. Přílišný zájem ohrožoval ploutvonožce i zvědavce.
Dokument Planeta Praha: Hlavní město jako džungle plná živočichů
Film režiséra Jana Hoška Planeta Praha, který navazuje na dokument Planeta Česko vstoupí 4. srpna do kin. Záběry nečekaných zvířecích sousedů obyvatel metropole zaznamenalo deset kameramanů díky nejmodernějším technologiím z výjimečné blízkosti. Průvodcem filmu je hlas oblíbeného herce a zpěváka Jiřího Macháčka.
Požáry jsou pro přírodu prospěšné, tvrdí experti. Les v Českém Švýcarsku bude kvalitnější
Les se po požáru obnoví velmi rychle – za rok se už zazelení, shodli se ve Zprávách Plus Petr Čermák z Ústavu ochrany lesů a myslivosti z Mendelovy univerzity v Brně a Lukáš Čížek z Biologického centra Akademie věd ČR. Požáry jsou podle nich navíc pro přírodu prospěšné. V suchém prostředí může prosperovat například hmyz, který se vyskytuje spíše ojediněle.
Papež: Lidé musí s živočichy v moři počítat. Kvůli útoku žraloka nárok na storno nemají
Útok žraloka na člověka v egyptské Hurghadě vyvolal obavy nejen u českých turistů. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže se ale i s takovým rizikem při cestě k moři musí počítat. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že není důvod k panice. Češi, kteří se v letovisku nachází, ale nemají nárok na storno či odškodnění.