CNN Prima News živočichové

živočichové

Výpis příspěvků ke štítku „živočichové“

Extrémně vzácné zvíře zachytili fotografové v Austrálii. Vakokrta člověk spatřil jen párkrát

V australském vnitrozemí ochránci přírody spatřili a vyfotografovali mimořádně vzácného vačnatého savce – vakokrta neboli kakarratula. Jde o zvíře, které svým vzhledem a způsobem života připomíná našeho krtka. Kakarratul žije v jedné z nejodlehlejších částí země a je tak nepolapitelný, že biologové přesně netuší, kolik jich na světě existuje. Informoval o tom web BBC.

OBRAZEM: Temné hlubiny oceánu odkryly svá tajemství. Některé tvory vědci spatřili poprvé

O dechberoucí podívanou se se světem podělila expedice britské výzkumné lodi James Cook. Za pomoci dálkově ovládaného vozítka pořídila snímky mořských živočichů v plánované těžební zóně Tichého oceánu – tisíce metrů pod hladinou. Někteří z nich byli pořádně spatřeni vůbec poprvé. Vědci se domnívají, že se jedná jen o malý zlomek tvorů, kteří v zóně čekají na své objevení. Některé druhy mohou žít až 15 tisíc let.

Ráj nese jméno Maledivy aneb Čas na ostrovech pohody plyne sladce a pomalu

Pro jedny ráj, kam se s láskou pravidelně vracejí, pro druhé vysněná dovolená, na kterou se těší dlouhé roky. Ať už patříte ke kterékoli ze zmíněných skupin, je pochopitelné, že vám Maledivy učarovaly. Tyrkysově průzračné laguny v Indickém oceánu plné živočichů na dosah ruky, o pár odstínů tmavší a snad věčně vymetená obloha a bílé písčité pláže s palmami sklánějícími se k zemi. Kýč jak bič, napadne někoho možná. Ale je to kýč, který rozhodně stojí za poznání. Abyste o nic nepřišli, se postará Exclusive Tours.

Mořský život v ohrožení: Proti lovu kyanidem či dynamitem bojují i čeští ochranáři

Filipíny mají z hlediska biodiverzity klíčové postavení. Nacházejí se totiž v ekoregionu Korálový trojúhelník, který je také nazýván „mořská Amazonie“, a vyznačují se vysokou mírou endemismu (výskyt rostlin a živočichů pouze na určitém území). Kvůli klimatické změně, nárůstu populace a destruktivním rybolovným metodám je jejich biodiverzita v kritickém ohrožení. Vědci predikovali, že celosvětově může dojít k vyhubení volně žijících mořských živočichů v roce 2048, ale čeští ochranáři Příbrský a Ouhel s jejich týmy, kteří se problematice intenzivně věnují, upozorňují, že tato katastrofa může na Filipínách nastat mnohem dříve.

Janovský mokřad vznikl teprve nedávno díky bobrům, stal se domovem vzácných ptáků

Místo, kde původně žili ryby a další vodní živočichové, se výrazně proměnilo. Dnes je Janovský mokřad nedaleko Plzně domovem mnoha vzácných ptáků a divokých zvířat, nechybějí ani rozmanité druhy lučních květin. Vznikl dílem přírody i činností člověka, místní biotop pomáhají udržovat také divocí koně a pratuři. A díky vycházkovým stezkám je možné ho navštívit, kdykoli se vám zachce.

Životně důležitý ekosystém a útočiště podmořského života v ohrožení

Korálové útesy tvoří jeden z nejrozmanitějších ekosystémů na planetě. Pro spoustu Evropanů symbolizují exotickou podívanou v turisticky atraktivních oblastech, v nichž se kocháme pohledem na křišťálově čisté a pestrobarevné moře. Korálové útesy však mají mnohem důležitější úlohu. Slouží jako útočiště obrovského množství mořských živočichů a hrají zásadní roli v prosperování života jak v moři, tak na zemi. Jaké kroky můžeme podniknout, abychom zamezili jejich úplnému vyhynutí?

Neodstraňujme odpad z oceánů. Mohlo by to způsobit katastrofu, tvrdí nový výzkum

Odstraňování odpadků z oceánů nemusí být tak neškodné a bohulibé, jak se zdá. K tomuto závěru dospěl nový výzkum, který zjistil, že obří skvrny plastového odpadu, které se rozprostírají na celé stovky čtverečních kilometrů po hladinách, se staly základem pro unikátní ekosystémy živočichů, kteří by jinak nepřežili. Kdyby lidé odpadky z moře vylovili, tyto ekosystémy by se rozpadly.

Zvířat ubývá mnohem rychleji, ukazuje studie. K vyhynutí směřuje až polovina druhů

Víc než polovina zvířecích druhů v současné době zažívá prudký pokles populace. Živočichů ve volné přírodě podle nového výzkumu ubývá mnohem rychleji, než ukazovaly dosavadní výzkumy. V dějinách Země proběhlo už pět masových vymírání, vždy s jinou příčinou. Teď podle řady přírodovědců zažíváme šesté, jehož důvodem není pád asteroidu ani výbuch sopky, ale člověk.