Kyberbezpečnost

Nejnovější příspěvky k tématu

Češi pro kybernetickou ochranu často nedělají ani minimum. Odpovědnost očekávají od druhých
Kyberbezpečnost

Češi pro kybernetickou ochranu často nedělají ani minimum. Odpovědnost očekávají od druhých

Češi se kybernetických útoků sice bojí, ale pro efektivní ochranu často nedělají ani minimum. Jak vyplývá z nového průzkumu, který vznikl ve spolupráci EY a společnosti NMS Market Research, uvědomují si, že je kyberbezpečnost důležitá, přesto ji často zanedbávají. Šetření zároveň odhalilo nízkou míru osobní odpovědnosti – jen pětina dotázaných se domnívá, že za svou bezpečnost odpovídají pouze oni sami. Podle Jana Picha z EY tak vzniká tzv. paradox kyberbezpečnosti, kdy strach z útoků nevede k akci, ale naopak k pasivitě.

Gmail pod útokem: Hackeři zneužívají data lidí. Google chybu odmítá opravit, kritizuje expert

Gmail, jedna z nejpoužívanějších e-mailových platforem na světě, se stal terčem nebezpečného útoku. Hackeři se skrze falešné zprávy snaží z uživatelů vymámit jejich přihlašovací údaje a další citlivé informace. Společnost Google již na problémy zareagovala a svým uživatelům radí, jak se před útokem chránit, píše web Newsweek.

Bezpečnostní služby nutně potřebují změny, vyzývá Koudelka. Vysvětlil, co se má upravit

Zpravodajské služby v Česku se i přes řadu historických otřesů staly plnohodnotnou součástí západního zpravodajského světa, zaznělo na semináři Poslanecké sněmovny. „Vzhledem k rizikům, kterým čelíme, musíme najít odvahu zajistit, aby mohly bezpečnostní služby odpovídat na hrozby přímo a aby jimi získané informace mohl využívat přímo soud,“ uvedl na semináři ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

S volbami přijde více kyberútoků, říká Šedivý z Cetin. Česko má špičkovou obranu, pomáhá i AI

Vypjatá politická situace zvyšuje aktivitu hackerů a kyberzločinců. Svět se vlivem válečného konfliktu na Ukrajině opět polarizuje a boje se neodehrávají jen na frontě, ale také na internetu. S blížícími se podzimními volbami do Poslanecké sněmovny se na kyberútoky musí připravit i Češi. Pokud chce někdo škodit České republice, jsou volby to „správné období“, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Juraj Šedivý z telekomunikační společnosti Cetin, která je největším tuzemským vlastníkem a provozovatelem mobilní a internetové sítě.

4 důvody, proč zabezpečení firmy napojit na PCO

Pro spolehlivé zabezpečení firmy potřebujete zkombinovat dva faktory. Elektronické zabezpečovací systémy a profesionální fyzická ostraha objektů totiž jdou ruku v ruce. Platí to stejně dobře pro továrnu, obchod, kancelář, úřad, nemocnici i další objekty. Moc lidí si neuvědomuje, že strážný nemusí budovu nutně střežit na místě, ale stačí, když sedí v dohledovém centru a objekt je napojený na pult centrální ochrany (PCO). Proč je to dobré? Klíčová je ochrana proti újmě na životech, zdraví i majetku.

Podvodníci opět řádí, na sociálních sítích kradou účty a peníze. Experti radí, jak se bránit

Sociální sítě opět zaplavila vlna podvodů. Útočníci zkouší stále stejné metody, ale vylepšují je pomocí umělé inteligence. Zpravidla sází na nevědomost lidí a zaměřují se také na emoce. Uživatelům chodí podvržené zprávy varující před zablokováním účtu nebo se stávají oběťmi finančních podvodů. Jak poznat, že se vás někdo snaží podvést? Zeptali jsme se odborníků na kybernetickou bezpečnost. Apelují především na zdravý rozum, důkladné ověřování i správné zabezpečení svých účtů.

Uživatelé vs. Google: Firma čelí žalobě kvůli porušování soukromí. Soud zřejmě začne v létě

Federální soudce v Kalifornii odmítl vyhovět žádosti společnosti Google ze skupiny Alphabet, aby zamítl hromadnou žalobu na ochranu soukromí. Uživatelé tvrdí, že firma shromažďuje osobní údaje z mobilních telefonů lidí i poté, co souhlas se sledováním tlačítkem vypnuli. Ve středu o tom informovala agentura Reuters. Případ tak zřejmě v srpnu dospěje k projednání soudem.

Bezpečnostní strašák: Umělá inteligence zdokonalí hackerské podvody, na co se připravit?

Přes dva roky mezi technologickými novinkami dominuje generativní umělá inteligence. Nástroje na tvorbu textů, obrázků či videí se zlepšují každým dnem a roste i počet lidí, kteří je ovládají. S tím se ale pojí i zvyšující se počet kybernetických útoků, jež v pozadí pohání právě AI. Experti proto očekávají, že lidé budou stále hůře odhalovat klasické techniky hackerů. Tyto aktivity v roce 2025 budou ve velké míře pocházet ze zemí velké čtyřky: Číny, Íránu, Severní Koreje a Ruska.

Placení budoucnosti: Při sledování seriálu si budeme moci koupit outfit oblíbeného hrdiny

Představte si následující situaci: Sledujete televizi, líbí se vám, co má hlavní hrdina na sobě, tak pořad pozastavíte a jednoduše si outfit bez zbytečné ztráty času s pomocí pár kliknutí koupíte. Nejspíš si řeknete, že se jedná o sci-fi. Ovšem podle bankovních expertů ne na dlouho. Stejně jako placení s pomocí mobilů, hodinek nebo šperků, které jsme si ještě před pár lety sotva uměli představit, i tohle by se brzy mohlo stát realitou. V pořadu Nový Den to řekl Pavel Šašek, specialista na bezpečnost při placení platební kartou. On i jeho kolegové pracují na vylepšení bezpečnostních opatření, která naše finance chrání před kyberútoky.

Při odhalování kyberpodvodů pomáhají technologie: Zjistí i to, jak rychle píšete

Můžeme jim říkat Strážci peněz. Pracují pro banky a jejich denním chlebem je odhalování pochybných transakcí kyberpodvodníků, kteří využívají nejrůznějších fint k získání našich peněz. Kybernetičtí experti už spoustu z nich znají, a tak před nimi dokážou včas varovat. V neúnavné práci proti stejně neúnavným zlodějům bankovním specialistům pomáhají i moderní technologie. Díky ní dokážou zjistit nejen, z jakého počítače nebo z jaké země byla konkrétní platba zadaná, ale dokážou ověřit i to, kdo byl skutečným autorem. Třeba podle rychlosti psaní.