Francouzi opět vytáhli do ulic. Vláda přijme důchodovou reformu bez hlasování poslanců

Francouzská vláda použila článek 49.3 ústavy a přijme důchodovou reformu bez hlasování poslanců. Premiérka Élisabeth Borneová to oznámila na začátku zasedání Národního shromáždění, které mělo ve čtvrtek o zákonu hlasovat. Blok prezidenta Emmanuela Macrona nemá totiž v dolní komoře většinu. Krok kritizuje opozice. Schválení zákona mohou poslanci zvrátit jen vyjádřením nedůvěry vládě. Opozice má ale jen malou šanci na úspěch, protože takový návrh nepodpoří pravicoví Republikáni (LR). Sporná reforma, proti které odbory pořádají od ledna masivní protesty, tak po čtvrtečním schválení Senátem směřuje k definitivnímu přijetí.

Premiérka Borneová oznámila postup vlády za hlasitého protestu z opozičních lavic. „Nemůžeme dát v sázku budoucnost našich důchodů a tato reforma je nezbytná,“ řekla premiérka, podle které kabinet nechtěl riskovat, že poslanci nakonec reformu neschválí. Vláda podle ní dlouze jednala s odbory o podobě návrhu, který byl podle ní dialogem se sociálním partnery „obohacený, zlepšený a vždy vyvážený“. Po ohlášení aktivace článku 49.3 bylo zasedání dolní komory přerušeno.

Neschválení reformy by představovalo „příliš velké finanční a ekonomické riziko“. Podle účastníka jednání v Elysejském paláci to řekl prezident Macron. „Mým politickým zájmem by bylo hlasovat o návrhu,“ citoval prezidenta pro stanici TF1 nejmenovaný účastník schůze.

Premiérka Borneová později stanici TF1 řekla, že vláda se do poslední minuty snažila získat většinu hlasů. „Konstatovali jsme ale, že součet nevychází,“ přiznala premiérka. Vládní seskupení nemá mezi poslanci většinu a při hlasování o reformě by se vláda musela spolehnout na hlasy opozičních Republikánů (LR). Mezi členy pravicového poslaneckého klubu však nepanoval na reformu jednotný názor ani po změnách schválených ve středu parlamentní komisí, která vyšla vstříc některým námitkám pravicových zákonodárců.

ČTĚTE TAKÉ: Zkraťme školní docházku, zní z SPD kvůli důchodům. Co všechno v reformě chystá vláda?

Využitím článku 49.3 může vláda přijmout zákon, aniž by o něm hlasovalo Národní shromáždění. Vystavuje se ale možnosti, že poslanci do 24 hodin od použití tohoto ustanovení vyvolají hlasování o vyjádření nedůvěry vládě. Čas na podání návrhu nyní mají do pátečních 15:20 SEČ. V případě, že návrh bude podán, dolní komora znovu zasedne.

Úmysl vyvolat hlasování o nedůvěře již oznámila předsedkyně klubu Národní sdružení (RN) Marine Le Penová, která označil krok vlády za naprostý nezdar prezidenta Macrona, a obdobný návrh pravděpodobně předloží nejméně jeden další opoziční klub. Levicoví opoziční představitelé ve čtvrtek odpoledne zdůrazňovali, že krok vlády ukazuje, že Macron nemá pro svůj návrh většinu v parlamentu ani ve francouzské společnosti. Rozhodnutí použít článek 49 ústavy však kritizovali i někteří vládní poslanci. Opozice zvažuje, že se bude snažit o reformě vyvolat referendum, nebo že ji napadne u orgánu, který má ve Francii pravomoci ústavního soudu.

Aby přijetí zákona opozice zvrátila a vládu donutila k demisi, musí pro vyslovení nedůvěry hlasovat většina, alespoň 289 z 577 poslanců. Předseda LR Éric Ciotti oznámil, že jeho klub žádný návrh nepodpoří, protože nechce zvyšovat chaos. S tímto rozhodnutím podle něj souhlasí velká většina klubu. Bez 60 poslanců za LR nemá opozice podle propočtů ČTK dostatečnou sílu, aby vyslovení nedůvěry prosadila.

Článek může vláda použít bez omezení u návrhů zákona, které se týkají rozpočtu a sociálního zabezpečení, píše Le Monde. Pokud při hlasování nedůvěru vládě vysloví většina alespoň 289 z 577 poslanců, pak se zákon považuje za zamítnutý a vláda musí podat demisi. V opačném případě se zákon považuje za schválený dolní komorou a vláda může pokračovat ve svém mandátu.

Vodní dělo i slzný plyn

Před použitím článku 49.3 varovaly vládu odborové centrály, které proti změnám důchodového systému pořádají od ledna masivní demonstrace a stávky. Po vystoupení premiérky se ve čtvrtek odpoledne shromáždilo na náměstí Svornosti nedaleko sídla dolní komory parlamentu několik tisíc odpůrců reformy, informovala stanice TF1. Během večera proti protestu zasahovala vodním dělem a slzným plynem policie.

Protestní shromáždění se uskutečnila i v dalších francouzských městech. Odborové svazy svolaly další den stávek a protestů na čtvrtek 23. března a demonstrace se uskuteční i o víkendu. „Vláda ukázala, že nemá většinu, řekl o postupu kabinetu předseda odborové konfederace CFDT, jež patří k největším v zemi, Laurent Berger. Vyzval k poklidným protestům.

Zákon, který patří mezi priority Macronova druhého prezidentského mandátu, počítá s postupným zvýšením věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let, s omezením speciálních režimů a s dalšími zásahy, které mají podle kabinetu zaručit udržitelnost penzijního systému.

Tagy: