CNN Prima News důchodová reforma

důchodová reforma

Výpis příspěvků ke štítku „důchodová reforma“

Penzijní novela očima celebrit: Tristní, Fiala je mimo. Mejdan končí, hodnotí herci či zpěváci

Rozporuplné reakce vyvolala mezi českými celebritami penzijní novela vlády Petra Fialy (ODS), kterou nedávno podepsal prezident Petr Pavel. Opatření má mimo jiné zpřísnit pravidla pro odchod do předčasného důchodu a zpomalit tempo valorizace penzí. Zatímco někteří herci či zpěváci tento krok vnímají jako nezbytně nutný pro budoucnost naší země, u jiných vzbudil vlnu nevole.

Petr pracoval na šachtě a zničil si zdraví. Teď už rok čeká na důchod a těžce se zadlužuje

Váhání prezidenta Petra Pavla s podpisem novely důchodového zákona umožní odejít do předčasného důchodu podle výhodnějších pravidel tisícům Čechů. Lidé, kteří se rozhodli si na poslední chvíli o předčasný důchod zažádat, teď na úřadech České správy sociálního zabezpečení čekají dlouhé hodiny. Například Peter Čaplák z Ostravy už rok marně čeká na předčasný důchod. Pracovat nemůže a tak se zadlužuje.

Balaštíková: Co udělal Pavel, je nedůstojné. V penzích jsou hrubé ekonomické nedostatky

O den odložený podpis penzijní novely zákona ze strany prezidenta Petra Pavla označila členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) za nedůstojný vůči občanům. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dále kritizovala, že v penzích jsou hrubé ekonomické nedostatky. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob ale podpis novely ocenil. Podle něj totiž řeší systémovou chybu, která nastala již minulý rok.

Pavel s podpisem penzijní novely zatím váhá. Přijde nás to hodně draho, zlobí se Kalousek

Prezident Petr Pavel má k penzijní novele výhrady. Zvažuje, že se buď rozhodne novelu vetovat, nebo ji podepíše v následujících dnech. Novela zákona o důchodovém pojištění tak nebude od 1. září, jak vláda předpokládala. Po jednání hlavy státu s premiérem Petrem Fialou (ODS) to novinářům sdělila mluvčí prezidenta Markéta Řeháková. O svém rozhodnutí má veřejnost Pavel informovat v pátek.

Vláda jedná s přídechem amatérismu, řekl Kovanda. Varoval před stářím o vodě a chlebu

Zpřísnění předčasných důchodu a zpomalení řádných lednových valorizací? Kosmetika. Vláda se zalekla, činí překotná opatření šitá horkou jehlou. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS se na tom shodli ekonom Lukáš Kovanda a bývalý výkonný guvernér České národní banky Pavel Kysilka. Kovanda navíc podotkl, že se jedná o úpravy činěné s přídechem amatérismu. Budoucím seniorům poradil, aby se na stát nespoléhali.

Na opravdovou reformu důchodů nemáme, řekla Matesová. Popsala překážky nejen v ekonomice

Plánovaná „důchodová reforma“ je spíše souhrn parametrických změn. Abychom nastavili dlouhodobě udržitelný systém, je třeba mít zdravé veřejné finance. K projednávaným změnám v důchodovém systému to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS uvedla ekonomka Jana Matesová. Podle ní je v tomto ohledu Česko spíše na řecké cestě a je nutné se oprostit od politiky „po nás potopa“.

Změny v důchodech? Vláda jedná skandálně a opomíjí klíčový pilíř, tvrdí Juchelka

Vládní koalice jedná v rozporu s jednacím řádem a ohýbá ho tak, aby mohla v šílených termínech prosadit zásadní změny v důchodech. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Uvědomuje si sice, že je s penzijním systémem potřeba něco udělat, ale vadí mu, že se Fiala a spol. nezabývají třetím pilířem, který je prý klíčový.

Třetině lidí z výplaty nezbyde nic. Představa, že si naspoří na důchod, je naivní, řekl ekonom

Lidé si budou muset na důchod odkládat, problém ale je, že třetina z nich nemá takové příjmy, aby měla co dát stranou. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to řekl finanční analytik Vladimír Pikora. Mezi občany, kteří žijí od výplaty k výplatě, ale podle ekonoma Štěpána Křečka patří i lidé s vysokými příjmy, kteří s penězi neumějí hospodařit.