Odpadky zaplavily Paříž. Popeláři se připojili k důchodové stávce, která je cítit

Stávka, která je cítit. Francouzští popeláři se přidali k mobilizaci proti reformě důchodů. Právě na ně totiž těžce dopadne. Patří k takzvaným speciálním režimům, jako třeba ošetřovatelé nebo celníci, a mohou jít do důchodu i v 57 letech. Podle nové reformy na to mohou zapomenout. Proto už čtvrtý den nevyvážejí odpad. Například v Paříži je to znát.

Kromě Eiffelovky i přeplněné popelnice. To jsou pařížské symboly posledních dní. Café de Flore, Brasserie Lipp nebo oblíbený podnik Jeana-Paula Belmonda, Kavárna Les Deux Magots. Výhled z terasy teď kazí popelnice přetékající odpadem. Celkem 35 procent popelářů v Paříži totiž stávkuje. Od úterý, od poslední, šesté mobilizace proti důchodům. Ta se zatím prodloužila na čtyři dny. Ve dvou spalovnách metropole se zastavil provoz.

ČTĚTE TAKÉ: Dnešní třicátníci mohou mít důchod jen 12 tisíc. Spořte a čekejte vyšší daně, radí expert

„Stávku jsme nahlásili na celý březen. Zaměstnanci ale každý den hlasují, jestli se bude další den stávkovat dál,“ vysvětluje odborářka Natacha Pommetová. Mezi nimi i popelář Régis Viecelli, kterému je 56 let. Kdyby vše zůstalo při starém, mohl by příští rok do důchodu. „Nikdo nekončí v 57 letech. Penze jsou nízké, tak se jede dál. Ale měli jsme tu kamarády, které jsme pohřbili před důchodem, nebo onemocněli. Často je to rakovina,“ popsal.

Macronova reforma důchodů ruší speciální režimy, pod které spadají i popeláři. Nově by tak měl jít do důchodu mnohem později. Francouzi musí nově odpracovat 43 let, jinak nemají nárok na plný důchod. „Jsme připraveni jít až do konce,“ je rozhodnutý Viecelli. Naposledy popeláři stávkovali 23 dní. Ani vláda ale ustupovat nehodlá. Reforma zatím prošla sněmovnou i senátem, čekají ji další schvalovací fáze. Rozhodnuto má být do konce března.

Tagy: