reklama

Francouzskou poslankyni vyobrazili jako otrokyni. Podle ní jde o urážku republiky

Ilustrace z časopisu Valeurs Actuelles, na které je jako otrokyně vyobrazena poslankyně Danièle Obonová
Foto: Twitter.com

Rozhořčení ve francouzské společnosti vyvolala ilustrace zveřejněná v pravicovém časopisu Valeurs Actuelles. Jako otrokyně je na ní vyobrazena tamní poslankyně gabonského původu a černé barvy pleti Danièle Obonová. Kresbu odsoudil i prezident Emmanuel Macron.

reklama

Článek s názvem „Danièle Obono ve věku otroctví“ je podle autorů smyšlenou zprávou o vyobrazování hrůzy otroctví organizované Afričany v 18. století. Příběh obsahuje ilustrace znázorňující levicovou členku francouzského Národního shromáždění s řetízky kolem krku.

Zástupce šéfredaktora časopisu Tugdual Denis v sobotu ve francouzské televizní stanici BFMTV uvedl, že časopis chápe „symbolický náboj“ kresby. Zároveň dodal, že se poslankyni osobně omluvil a vyjádřil smutek nad tím, že si Obonová myslela, že Valeurs Actuelles je rasistický.

Urážka předků i republiky

Denis však samotný příběh bránil tím, že se snažil ukázat odpůrcům historie, že mezi Afrikou a Evropou stále probíhá obchodování s otroky. Obonová ale v televizi MFMTV také vystoupila a pronesla: „Článek překročil všechny hranice a je urážkou mých předků i cele naší republiky.“ Na její stranu se postavila i značná část francouzské veřejnosti, prý jde o špatné zacházení s černošskými politiky.

Prezident Emmanuel Macron vyjádřil Obonové podle jejích slov podporu. Macron ale v říjnu poskytl pravicovému časopisu rozhovor na téma migrace a identita národa. Valeurs Actuelles je pro zveřejňování kontroverzních ilustrací politiků známý.

Člen levicové politické France Insoumise, Alexis Corbière, s nímž zástupci časopisu také hovořili, označil na Twitteru ilustraci jako nesnesitelnou a podotkl, že jde o šílené nenávistné útoky proti jeho kolegyni.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama