Francouzskou poslankyni vyobrazili jako otrokyni. Podle ní jde o urážku republiky

Rozhořčení ve francouzské společnosti vyvolala ilustrace zveřejněná v pravicovém časopisu Valeurs Actuelles. Jako otrokyně je na ní vyobrazena tamní poslankyně gabonského původu a černé barvy pleti Danièle Obonová. Kresbu odsoudil i prezident Emmanuel Macron.

Článek s názvem „Danièle Obono ve věku otroctví“ je podle autorů smyšlenou zprávou o vyobrazování hrůzy otroctví organizované Afričany v 18. století. Příběh obsahuje ilustrace znázorňující levicovou členku francouzského Národního shromáždění s řetízky kolem krku.

Zástupce šéfredaktora časopisu Tugdual Denis v sobotu ve francouzské televizní stanici BFMTV uvedl, že časopis chápe „symbolický náboj“ kresby. Zároveň dodal, že se poslankyni osobně omluvil a vyjádřil smutek nad tím, že si Obonová myslela, že Valeurs Actuelles je rasistický.

Urážka předků i republiky

Denis však samotný příběh bránil tím, že se snažil ukázat odpůrcům historie, že mezi Afrikou a Evropou stále probíhá obchodování s otroky. Obonová ale v televizi MFMTV také vystoupila a pronesla: „Článek překročil všechny hranice a je urážkou mých předků i cele naší republiky.“ Na její stranu se postavila i značná část francouzské veřejnosti, prý jde o špatné zacházení s černošskými politiky.

Prezident Emmanuel Macron vyjádřil Obonové podle jejích slov podporu. Macron ale v říjnu poskytl pravicovému časopisu rozhovor na téma migrace a identita národa. Valeurs Actuelles je pro zveřejňování kontroverzních ilustrací politiků známý.

Člen levicové politické France Insoumise, Alexis Corbière, s nímž zástupci časopisu také hovořili, označil na Twitteru ilustraci jako nesnesitelnou a podotkl, že jde o šílené nenávistné útoky proti jeho kolegyni.

Tagy: