reklama

Francouzskou poslankyni vyobrazili jako otrokyni. Podle ní jde o urážku republiky

Rozhořčení ve francouzské společnosti vyvolala ilustrace zveřejněná v pravicovém časopisu Valeurs Actuelles. Jako otrokyně je na ní vyobrazena tamní poslankyně gabonského původu a černé barvy pleti Danièle Obonová. Kresbu odsoudil i prezident Emmanuel Macron.

reklama

Článek s názvem „Danièle Obono ve věku otroctví“ je podle autorů smyšlenou zprávou o vyobrazování hrůzy otroctví organizované Afričany v 18. století. Příběh obsahuje ilustrace znázorňující levicovou členku francouzského Národního shromáždění s řetízky kolem krku.

Zástupce šéfredaktora časopisu Tugdual Denis v sobotu ve francouzské televizní stanici BFMTV uvedl, že časopis chápe „symbolický náboj“ kresby. Zároveň dodal, že se poslankyni osobně omluvil a vyjádřil smutek nad tím, že si Obonová myslela, že Valeurs Actuelles je rasistický.

Urážka předků i republiky

Denis však samotný příběh bránil tím, že se snažil ukázat odpůrcům historie, že mezi Afrikou a Evropou stále probíhá obchodování s otroky. Obonová ale v televizi MFMTV také vystoupila a pronesla: „Článek překročil všechny hranice a je urážkou mých předků i cele naší republiky.“ Na její stranu se postavila i značná část francouzské veřejnosti, prý jde o špatné zacházení s černošskými politiky.

Prezident Emmanuel Macron vyjádřil Obonové podle jejích slov podporu. Macron ale v říjnu poskytl pravicovému časopisu rozhovor na téma migrace a identita národa. Valeurs Actuelles je pro zveřejňování kontroverzních ilustrací politiků známý.

Člen levicové politické France Insoumise, Alexis Corbière, s nímž zástupci časopisu také hovořili, označil na Twitteru ilustraci jako nesnesitelnou a podotkl, že jde o šílené nenávistné útoky proti jeho kolegyni.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama