reklama

Nedvěd stihl před smrtí velké smíření s bratrem. Plánoval koncert a oslavil zlatou svatbu

V neděli večer zemřela na rakovinu jedna z legend českého folku a country hudby František Nedvěd. Ještě v červnu slavil 73letý zpěvák s manželkou Marií na Staroměstské radnici zlatou svatbu. Po usmíření se svým bratrem Janem dokonce plánovali společný koncert v pražské O2 areně.

reklama

František Nedvěd podlehl rakovině, se kterou se už v minulosti léčil. V předchozích dnech ho ale kvůli zhoršení stavu znovu odvezli do nemocnice. Zpěvák narozený 19. září 1947 vystupoval ve skupinách Brontosauři, Spirituál kvintet nebo se svým bratrem Janem.

Právě ve stínu svého bratra ale dlouhá léta žil. V roce 1997 se jejich cesty rozešly a František Nedvěd vystupoval sám či s jinými skupinami. Od roku 2011 hráli opět společně a vzniklo i album Souhvězdí jisker. Od roku 2013 vystupovali opět samostatně a František s kapelou Tiebreak nebo se synem Vojtou.

Poté, co Nedvědi neprorazili jako „bigbíťáci“, vrhli se oba bratři na trampskou muziku a country. Písničky Brontosaurů či Spirituál kvintetu, jehož byli Nedvědové hybnou silou, hrával u táboráků každý, kdo uměl na kytaru aspoň tři akordy. O popularitě těchto písničkářů nejlépe svědčí fakt, že v roce 1996 přišlo na jejich koncert na Strahovském stadionu kolem 60 tisíc lidí.

S manželkou Marií oslavili zlatou svatbu

Na začátku června oslavili František Nedvěd a jeho žena Marie zlatou svatbu a obnovili svůj manželský slib. Před radnici na Staroměstském náměstí zavítal nečekaně i zpěvákův bratr. Tomu, že se usmířili, nasvědčovaly i společné plány.

Jan Nedvěd totiž prozradil, že k radosti všech fanoušků se v budoucnu nejspíše opět uskuteční společný koncert bratří Nedvědů. „Vypadá to, že O2 arena bude. Zpívali bychom spolu už dávno. Ale ve chvíli, kdy jsme začali plánovat, František onemocněl. A když se uzdravil, onemocněl jsem pro změnu já. Byly to strašné pitomosti, sepse, břicho a nevím co. Pak mi vypadl zub. Normálnímu člověku, když vypadne zub, dají mu nový, mě však museli operovat,“ vysvětloval přibližně měsíc předtím, než František Nedvěd zemřel.

S rakovinou plic se Nedvěd léčil od loňského října a v posledních měsících to vypadalo, že má boj se zákeřnou nemocí za sebou. Podle syna Vojtěcha měl v těle menší nádor, který blokoval prokrvení hlasivek. Toho se zbavil díky ozařování. Nemoc se ale vrátila.

Tagy:
hudba rakovina svatba kultura smrt František Nedvěd Marie Nedvědová Jan Nedvěd usmíření

Hlavní zprávy

Třetí vlna covidové pandemie klepe v Česku na dveře. Odborníci se bojí černého scénáře
Koronavirus

Třetí vlna covidové pandemie klepe v Česku na dveře. Odborníci se bojí černého scénáře

Epidemie COVID-19 se v Česku již několik týdnů zhoršuje. V sobotu došlo k největšímu víkendovému nárůstu nakažených od 8. května. Odborníci se obávají podobného počtu nakažených a hospitalizovaných jako během loňského podzimu a mnozí z nich vidí naději v očkování, konkrétně v aplikaci třetí dávky. Situace koronavirové pandemie se znovu zhoršuje i ve světě.

Krev, pot a stehy Tomáše Součka. Ještěže nepřišel o oko, píší fanoušci po ošklivém zranění

V neděli skončila úctyhodná série českého záložníka Tomáše Součka. Poprvé od 7. března 2020 se stalo, že by v dresu West Hamu United neodehrál v Premier League kompletních 90 minut. Mohl za to ošklivý a nešťastný okamžik v závěrečné patnáctiminutovce zápasu na hřišti Evertonu. Železný muž sestavy „kladivářů“ se mohl radovat z výhry jeho týmu, ovšem tyto tři body, zanechaly na obličeji exslávisty pořádné šrámy.

Zkrachují další menší dodavatelé energií. Záleží, jak tuhá bude zima, varuje ekonom

Situace na trhu s energiemi se vyhrocuje. Po krachu společnosti Bohemia Energy ukončují činnost i další dodavatelé. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je potřeba se připravit na krach dalších menších společností. Záleží ale na tom, jak tuhá bude letošní zima. Kovanda v Novém dni na CNN Prima NEWS varoval budoucí vládu, která to podle něj bude mít z ekonomického hlediska strašně těžké.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

Škoda zastaví na 14 dní výrobu, v provozu nechá jednu linku. Může za to nedostatek čipů

Automobilka Škoda Auto od pondělí na následující dva týdny zcela zastaví výrobu ve všech třech svých tuzemských závodech, výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při této odstávce chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut, informoval vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama