reklama

Nedvěd stihl před smrtí velké smíření s bratrem. Plánoval koncert a oslavil zlatou svatbu

V neděli večer zemřela na rakovinu jedna z legend českého folku a country hudby František Nedvěd. Ještě v červnu slavil 73letý zpěvák s manželkou Marií na Staroměstské radnici zlatou svatbu. Po usmíření se svým bratrem Janem dokonce plánovali společný koncert v pražské O2 areně.

reklama

František Nedvěd podlehl rakovině, se kterou se už v minulosti léčil. V předchozích dnech ho ale kvůli zhoršení stavu znovu odvezli do nemocnice. Zpěvák narozený 19. září 1947 vystupoval ve skupinách Brontosauři, Spirituál kvintet nebo se svým bratrem Janem.

Právě ve stínu svého bratra ale dlouhá léta žil. V roce 1997 se jejich cesty rozešly a František Nedvěd vystupoval sám či s jinými skupinami. Od roku 2011 hráli opět společně a vzniklo i album Souhvězdí jisker. Od roku 2013 vystupovali opět samostatně a František s kapelou Tiebreak nebo se synem Vojtou.

Poté, co Nedvědi neprorazili jako „bigbíťáci“, vrhli se oba bratři na trampskou muziku a country. Písničky Brontosaurů či Spirituál kvintetu, jehož byli Nedvědové hybnou silou, hrával u táboráků každý, kdo uměl na kytaru aspoň tři akordy. O popularitě těchto písničkářů nejlépe svědčí fakt, že v roce 1996 přišlo na jejich koncert na Strahovském stadionu kolem 60 tisíc lidí.

S manželkou Marií oslavili zlatou svatbu

Na začátku června oslavili František Nedvěd a jeho žena Marie zlatou svatbu a obnovili svůj manželský slib. Před radnici na Staroměstském náměstí zavítal nečekaně i zpěvákův bratr. Tomu, že se usmířili, nasvědčovaly i společné plány.

Jan Nedvěd totiž prozradil, že k radosti všech fanoušků se v budoucnu nejspíše opět uskuteční společný koncert bratří Nedvědů. „Vypadá to, že O2 arena bude. Zpívali bychom spolu už dávno. Ale ve chvíli, kdy jsme začali plánovat, František onemocněl. A když se uzdravil, onemocněl jsem pro změnu já. Byly to strašné pitomosti, sepse, břicho a nevím co. Pak mi vypadl zub. Normálnímu člověku, když vypadne zub, dají mu nový, mě však museli operovat,“ vysvětloval přibližně měsíc předtím, než František Nedvěd zemřel.

S rakovinou plic se Nedvěd léčil od loňského října a v posledních měsících to vypadalo, že má boj se zákeřnou nemocí za sebou. Podle syna Vojtěcha měl v těle menší nádor, který blokoval prokrvení hlasivek. Toho se zbavil díky ozařování. Nemoc se ale vrátila.

Tagy:
hudba rakovina svatba kultura smrt František Nedvěd Marie Nedvědová Jan Nedvěd usmíření
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama