reklama

Freze Nikrob je nejlevnějším elektromobilem v Evropě. Je výkonný jako domácí mixér

Freze Nikrob (Autor: Dartz)
Zdroj: Dartz

Litevský výrobce monstrózních obrněných vozidel začal nabízet nejlevnější elektromobil v Evropě. Ne, to není sci-fi, ale realita a paradox dnešní doby. Vozík zvaný Freze Nikrob stojí na základech čínského bestselleru, poskytuje miniaturní rozměry, směšný výkon a dojezd 200 kilometrů na jedno nabití. Cena by měla startovat na částce 9 999 eur (cca 259 000 korun).

reklama

Krok učiněný společností Dartz pochopí asi málokdo. Litevská společnost zabývající se výrobou extravagantních obrněných automobilů se rozhodla vstoupit do zcela jiného segmentu. Ve spolupráci s karosárnou Nikrob začala konstruovat a prodávat nový „ultralevný“ elektromobil, který by měl být dokonce tím nejlevnějším v celé Evropě.

Takzvaný Freze Nikrob se kompletuje přímo v Litvě, odkud společnost Dartz pochází. Jednotlivé komponenty auta však pocházejí z Číny, konkrétně z tamního bestselleru Wuling Mini EV.

Freze Nikrob
Freze Nikrob
Zdroj: Dartz

Výkonný jako domácí mixér

Litevský prcek je k dispozici se dvěma velikostmi baterií 9,2 kWh nebo 13,8 kWh. Dojezd na jedno nabití by měl činit 124 mil, tedy rovných 200 kilometrů. To je o něco více, než ujede elektromobil pro čínský trh, který používá některé neefektivní technologie, včetně halogenových světlometů.

„Na trhu je opravdu spousta nabídek z B a C segmentu, nicméně trh s malými a levnými auty je dá se říci prázdný.“ uvedl pro web Autocar tiskový mluvčí Dartz.

Elektromotor umístěný vzadu produkuje výkon pouhých 13 kW a maximální točivý moment 85 Nm. Limitující je rovněž maximální rychlost udávaná výrobcem, jen 62 mph, respektive 100 km/h. Za jak dlouho se vůz na uvedenou cifru dostane, společnost raději ani neuvádí.

Levnější než Dacia

Cena základního modelu 9 999 eur (259 000 Kč) činí Nikrob přibližně o 7000 eur levnější než nová Dacia Spring Electric, o které se také tvrdilo, že je nejlevnějším elektromobilem v Evropě. V maximální výbavě „Luxury“ se Nikrob dokáže vyhoupnout až na cenu 14 999 eur, tedy 390 tisíc korun.

Společnost Dartz začala nabízet malý elektromobil na domácím trhu již během minulého měsíce a údajně hlásí vysokou poptávku od společností nabízejících carsharingové služby. Ostatně už i Dartz nabízí elektromobil ve své vlastní službě sdílené mobility. Zájemcům pak nabízí plnou IT podporu i dodávky náhradních dílů do sedmi dnů.

K tématu

Tagy: Litva Evropa elektromobil elektromobilita ekologie Nová auta Čína bezemisní pohon Dacia Spring Electric levná auta elektrická energie Freze Nikrob nejlevnější elektromobil Dartz miniauto malá auta evropský trh
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Počasí

Vydatné deště potrápí Česko i začátkem týdne. Další záplavy hrozí na východě Čech

Vydatné deště potrápí Česko i začátkem týdne. Další záplavy hrozí na východě Čech

Vydatný déšť očekávají meteorologové začátkem příštího týdne. Pršet by mělo zejména na východě území, kde může napadnout až 50 mm vody za 24 hodin. Vydatný déšť tak může opět zvednout hladiny některých řek na Moravě a severovýchodě Čech. Ke konci týdne budou srážky postupně ubývat. Nejtepleji by mělo být ve čtvrtek, kdy se teploty vyšplhají až k 20 °C.

Děláme všechno pro to, abychom nezabili více lidí, než je nutné, prohlásil lékař
Hamáček podal trestní oznámení na novináře Seznamu. Kde je svědek a důkazy, ptá se
Izraelci přitvrzují, sídlo šéfa Hamásu pod palbou. V neděli zemřelo nejméně 10 dětí
Bartoš: Měli bychom mít pátého ministra zdravotnictví. Arenberger lhal nám i lidem
Německo, Británie nebo Rakousko. „Ruský Lidl“ dobývá Západ. Dočká se řetězce i ČR?
reklama
reklama
Izrael zdemoloval výškovou budovu, kde sídlila Al-Džazíra a AP. Měla sloužit Hamásu

Izrael

Domácí zpravodajství

Hamáček podal trestní oznámení na novináře Seznamu. Kde je svědek a důkazy, ptá se
Úřední šikana. Čeští studenti se očkovali v USA, i tak je čeká test a karanténa
Další články
reklama
reklama