reklama

Nejlevnější elektromobil je i nejpomalejší. Dacia Spring zvládne stovku za 20 sekund

/ fotografií

Už během letošního jara by se do prodeje měl dostat první elektromobil z díly rumunské nízkonákladové automobilky Dacia. Ta na podzim zveřejnila první technická data, která nyní doplnila o oficiální hodnoty zrychlení a dynamiky.

reklama

Elektromobily jsou stále kvůli své ceně určené spíše bohatším řidičům. To chce změnit Dacia, která dlouhodobě vyrábí ta nejlevnější auta na trhu. A mělo by to platit i o jejím modelu do zásuvky, který se do prodeje dostane už během letošního jara. Dacia Spring se bude v Česku prodávat za částku okolo 400 tisíc korun a tím se stane nejdostupnějším vozem do zásuvky mezi standardními značkami.

Bohužel nízká cena bude vykoupena také nejslabšími technickými parametry. Auto požene kupředu elektromotor o výkonu pouhých 33 kW, tedy 44 koní s točivým momentem 125 Nm. Pro srovnání – aktuálně nejlevnějším elektromobilem na českém trhu je Smart EQ fortwo, který stojí 591 690 korun. Nabízí výkon 60 kW, čili 82 koní.

Pomalejší než benzinové Dacie

Výkon už byl známý od října, novinkou jsou ale oficiálně naměřené hodnoty dynamiky. Dacia Spring zrychlí z nuly na 100 km/h za 19,1 sekundy, což z ní udělá nejen nejpomalejší elektromobil, ale i celkově nejpomalejší auto na trhu. Například Dacia Sandero se spalovacím motorem 1.0 Sce o výkonu 49 kW zvládá stovku za 16,7 sekundy, a to v základu vyjde na skoro polovinu toho kolik má stát model Spring. I srovnání s elektromobily není ideální. Již zmíněný Smart EQ fortwo zvládá akceleraci za 12,7 sekundy.

Dacia předpokládá využití svého laciného elektromobilu i pro sdílené služby ve městech.
Dacia předpokládá využití svého laciného elektromobilu i pro sdílené služby ve městech.
Zdroj: Dacia

Příliš dobré nejsou ani další nově udávané hodnoty. Auto nabízí dynamické zrychlení z 80 na 120 km/h za 26,2 sekundy. Od startu ujede jeden kilometr za 40,5 sekundy. Maximální rychlost je stanovena na 125 km/h. Na druhou stranu se dá počítat hlavně s městským provozem tohoto vozu a tady je už hodnota přijatelnější. Akcelerace z nuly na 50 km/h totiž zabere 5,8 sekundy.

Hnací ústrojí potom čerpá energii z li-ion akumulátoru o kapacitě 26,8 kWh. Ten je umístěný v podlaze a poskytuje dojezd na jedno nabití 225 km, ve městě dokonce až 295 km. Aktivací režimu ECO lze dojezd ještě o 10 % navýšit. Zásadně se však omezí výkon elektromotoru a maximální rychlost ze 120 km/h spadne na 100 km/h. Baterii bude možné dobíjet z domácí 230V zásuvky (za méně než 14 hodin), domácího Wallboxu (za 5–8 hodin), ale také z rychlodobíjecí stanice DC (do 80 % za necelou hodinu).

Podrobněji jsme o Dacii Spring informovali po jejím odhalení v říjnu loňského roku. Další údaje, jako například hmotnost, kapacitu kufru nebo výbavu najdete v původním článku:

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Vyhoštění diplomatů: Žádal jsem EU o solidaritu, říká Hamáček. Borrell to popírá

Vyhoštění diplomatů: Žádal jsem EU o solidaritu, říká Hamáček. Borrell to popírá

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) tvrdí, že na pondělním jednání ministrů zahraničí Evropské unie žádal o projevení solidarity skrze evropské či národní prohlášení nebo možné vyhoštění důstojníků ruských zpravodajských služeb. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ovšem po jednání řekl, že Česko nepožádalo, aby země EU koordinovaně podpořily jeho postup.

Fotbal

Šéf UEFA: Hráči, kteří se zapojí do Superligy, nebudou moct hrát na MS ani ME

Šéf UEFA: Hráči, kteří se zapojí do Superligy, nebudou moct hrát na MS ani ME

Prezident UEFA Aleksander Čeferin v pondělí potvrdil, že hráči, kteří se zúčastní diskutované Superligy, budou mít značné komplikace na mezinárodní úrovni. Šéf fotbalového orgánu potvrdil, že pro ně bude platit zákaz startovat na mistrovství světa i mistrovství Evropy. V současné chvíli tvoří jádro nové soutěže 12 týmů z Anglie, Španělska a Itálie.

První let na cizím vesmírném tělese. NASA na Marsu vzlétla s helikoptérou Ingenuity
Hamáček: Budeme diskutovat o dalších krocích vůči Rusku. Stát měl vše pod kontrolou
Absolutní skandál, kluby by se měly stydět. Představení Superligy pobouřilo i politiky
Vláda rozhoduje, co se od 26. dubna otevře. Na řadě jsou školy a kadeřnictví
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Kdo způsobil druhý výbuch ve Vrběticích? Hledaní agenti už byli pryč, upozorňuje Šándor
Birke: Zeman může krizi prohloubit, ale i uklidnit. Česko teď sleduje celý svět
Praktická výuka na školách by se mohla obnovit koncem dubna. Vládu o to požádá Plaga
Vezu vašemu synovi mobil. Lstí okradl několik seniorů, nejstarší oběť zemřela
Další články
reklama
reklama