„Blbá nálada v Česku.“ Společnost je naštvaná, většinu lidí trápí nejistota, ukazuje průzkum
ekologie
Výpis příspěvků ke štítku „ekologie“
Z nepotřebného odpadu žádaný stavební materiál: PackWall, recyklát z kartonů
Odpady v Česku třídí více než 70 procent obyvatel. Je ale znovu využitelné skutečně vše, co do jednotlivých kontejnerů a popelnic vyhodíme? Mezi nejžádanější recykláty patří rozhodně nápojové kartony, o které obvykle stojí především papírny. Ty ovšem většinou nedokážou zpracovat všechen materiál v tetrapacích obsažený, především hliník a polyetylen. Výjimkou je společnost Flexibau, která díky unikátnímu know-how dokáže zpracovat kartonové obaly ze 100 procent.
Aquaponii Češi zatím neobjevili. Je to budoucnost, věří zakladatel Rybí zahrady
Moderní zemědělství, které dává dostatek potravy a zároveň je ekologické a udržitelné. Taková je jedna z největších výzev současného světa. Je vůbec reálné ji naplnit? Podle zakladatele Rybí zahrady, Jana Duška, určitě ano. Vhodným způsobem je například aquaponie, která je dnes mnohými považována za netradiční způsob chovu ryb a pěstování zeleniny a bylin, ovšem na trhu má své místo. A je o ní slyšet víc a víc.
Z protestu je ekologická havárie. Aktivisté vylili do řeky barvu a zabili ryby, tvrdí starosta
Ekologický protest, který se změnil v ekologickou havárii, popsal řádění aktivistů Éric Straumann, starosta alsaského města Colmar. Klimatičtí radikálové vylili v sobotu do řeky Lauch zelené fluorescentní barvivo na protest proti plánované výstavbě skládky nebezpečného odpadu. Ta má stát asi 30 kilometrů jižně od města. Nedlouho poté hladinu řeky zaplnily desítky uhynulých ryb, píše web deníku Le Figaro.
Ekologové bijí na poplach. Tenisové míčky jsou žlutá katastrofa pro planetu
Tenis má problém a netýká se některého ze skandálů na US Open, nýbrž ekologie. Tenisové míčky je extrémně těžké recyklovat a jejich rozklad trvá více než 400 let. Situaci nevylepšuje ani jejich velká spotřeba, kdy se během tenisových utkání plechovky s čerstvými míčky otevírají jedna za druhou, informovala agentura AP.
Karel III. na hraně ústavy. Na rozdíl od Alžběty II. mluvil, do čeho neměl, říká Žantovský
Král Karel III. si je dobře vědom, že neměl stejnou přízeň jako jeho zesnulá matka, myslí si Michal Žantovský, bývalý velvyslanec ve Velké Británii. V době, kdy byl Karel III. ještě princ, se pokoušel radit britským premiérům. Takové jednání je ale už na hranici ústavy.
Aktivistka k blokádám: Lidé nám nefandí kvůli politikům a médiím. Štvete je, oponoval Sedeke
Klimatičtí aktivisté se netěší přízni veřejnosti kvůli tomu, jakým způsobem o jejich činnostech informují média a politici, věří mluvčí Poslední generace Veronika Holcnerová. Podle předsedy výboru pro dopravu na pražském magistrátu Martina Sedekeho (ODS) je ale na vině omezující forma protestů. Mezi ně patří například „blokády“ na magistrále, kterým se vedení města snaží zamezit novými pravidly.
Smrtící Himálaj: V lavinách umírá čím dál víc horolezců. Na vině je globální oteplování
Stále více horolezců umírá v posledních letech v Himálaji kvůli lavinám. Valící se sníh pro ně představuje větší nebezpečí kvůli vlivu globálního oteplování, varují experti. Asijské pohoří se totiž otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr. Odborníci předpokládají, že v budoucnu se bude tato situace zhoršovat, píše deník The Guardian.
CNN: Slavné jezero Titicaca čelí rekordnímu vysychání. Ztrácí 120 milionů tun vody ročně
Největší vysokohorské jezero na světě vysychá. Titicaca, které se rozkládá na území Peru a Bolívie, ztrácí podle studií 120 milionů tun vody ročně. Místní se pro americkou CNN svěřili s obavami, že situace se může vrátit k rekordnímu suchu, které zažili v devadesátých letech minulého století.
Válka s aktivisty v Mnichově přitvrzuje. Řidiči ruply nervy, nabral je na kapotu a odvezl pryč
V bavorské metropoli Mnichov v pondělí zkolabovala doprava. Aktivisté hnutí Poslední generace totiž zablokovali jedny z nejvytíženějších komunikací ve městě. Některým řidičům došla s protestujícími trpělivost, nabrali je na kapotu a vyrazili kupředu, píše web týdeníku Focus.
Nová dopravní značka ve Francii budí údiv. Nerespektování symbolu řidiče vyjde draho
Nová dopravní značka – bílý kosočtverec na modrém pozadí – vzbuzuje ve Francii u mnohých řidičů rozpaky, ovšem její nerespektování se může prodražit, píše web týdeníku Focus. Pokuta činí 135 eur (asi 3 250 korun).
Vedro devastuje korálové útesy. Potápěči bojují o jejich přežití, z vody zachraňují vzorky
U floridských břehů se letos oceán nebývale ohřál, což způsobilo devastaci již tak křehkých korálových útesů. Odborníkům se podařilo nějaké vzorky zachránit a přemístit do nádrží na souši. Z dalšího oteplování oceánů ale mají hrůzu. Koráli jsou totiž pro člověka životně důležité.
Tučná ekologická přirážka na jídlo v Penny? Bizár, ekofanatismus a kampaň, tvrdí komentátoři
Iniciativa obchodního řetězce Penny, který ve svých německých prodejnách zavedl u některých produktů dočasnou ekologickou přirážku, se u komentátorů Lenky Zlámalové a Jana Macháčka nesetkala s pochopením. Nové ceny, jež mají reflektovat náklady spojené se zatížením planety, nejsou podle Macháčka vědecky podložené, jejich zdůvodnění vidí pouze v ideologii. Zlámalová akci označila za bizarní.