CNN Prima News ekologie

ekologie

Výpis příspěvků ke štítku „ekologie“

Z nepotřebného odpadu žádaný stavební materiál: PackWall, recyklát z kartonů

Odpady v Česku třídí více než 70 procent obyvatel. Je ale znovu využitelné skutečně vše, co do jednotlivých kontejnerů a popelnic vyhodíme? Mezi nejžádanější recykláty patří rozhodně nápojové kartony, o které obvykle stojí především papírny. Ty ovšem většinou nedokážou zpracovat všechen materiál v tetrapacích obsažený, především hliník a polyetylen. Výjimkou je společnost Flexibau, která díky unikátnímu know-how dokáže zpracovat kartonové obaly ze 100 procent.

Aquaponii Češi zatím neobjevili. Je to budoucnost, věří zakladatel Rybí zahrady

Moderní zemědělství, které dává dostatek potravy a zároveň je ekologické a udržitelné. Taková je jedna z největších výzev současného světa. Je vůbec reálné ji naplnit? Podle zakladatele Rybí zahrady, Jana Duška, určitě ano. Vhodným způsobem je například aquaponie, která je dnes mnohými považována za netradiční způsob chovu ryb a pěstování zeleniny a bylin, ovšem na trhu má své místo. A je o ní slyšet víc a víc.

Z protestu je ekologická havárie. Aktivisté vylili do řeky barvu a zabili ryby, tvrdí starosta

Ekologický protest, který se změnil v ekologickou havárii, popsal řádění aktivistů Éric Straumann, starosta alsaského města Colmar. Klimatičtí radikálové vylili v sobotu do řeky Lauch zelené fluorescentní barvivo na protest proti plánované výstavbě skládky nebezpečného odpadu. Ta má stát asi 30 kilometrů jižně od města. Nedlouho poté hladinu řeky zaplnily desítky uhynulých ryb, píše web deníku Le Figaro.

Aktivistka k blokádám: Lidé nám nefandí kvůli politikům a médiím. Štvete je, oponoval Sedeke

Klimatičtí aktivisté se netěší přízni veřejnosti kvůli tomu, jakým způsobem o jejich činnostech informují média a politici, věří mluvčí Poslední generace Veronika Holcnerová. Podle předsedy výboru pro dopravu na pražském magistrátu Martina Sedekeho (ODS) je ale na vině omezující forma protestů. Mezi ně patří například „blokády“ na magistrále, kterým se vedení města snaží zamezit novými pravidly.

Smrtící Himálaj: V lavinách umírá čím dál víc horolezců. Na vině je globální oteplování

Stále více horolezců umírá v posledních letech v Himálaji kvůli lavinám. Valící se sníh pro ně představuje větší nebezpečí kvůli vlivu globálního oteplování, varují experti. Asijské pohoří se totiž otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr. Odborníci předpokládají, že v budoucnu se bude tato situace zhoršovat, píše deník The Guardian.

Tučná ekologická přirážka na jídlo v Penny? Bizár, ekofanatismus a kampaň, tvrdí komentátoři

Iniciativa obchodního řetězce Penny, který ve svých německých prodejnách zavedl u některých produktů dočasnou ekologickou přirážku, se u komentátorů Lenky Zlámalové a Jana Macháčka nesetkala s pochopením. Nové ceny, jež mají reflektovat náklady spojené se zatížením planety, nejsou podle Macháčka vědecky podložené, jejich zdůvodnění vidí pouze v ideologii. Zlámalová akci označila za bizarní.