CNN Prima News ekologie

ekologie

Výpis příspěvků ke štítku „ekologie“

Po temnu přijde renesance, věří inženýrka z Černihivu. Město má přes tisíc civilních obětí

Ostřelování města Černihiv, které leží jen 80 kilometrů od ruských hranic, si za více než tříletou válku vyžádalo na tisíc civilních obětí. Hrozivá bilance, metropole stejnojmenné oblasti je přitom stejně velká jako Ostrava. „Historie se cyklicky opakuje, ale po každé katastrofě nakonec přijde obnova, nová renesance. Musíme se dívat dopředu,“ přemítá inženýrka Anna Černenková z Černihivu, která se specializuje na rekonstrukce Ruskem zničených škol. Narodila se v roce 1998 v mezinárodně uznávané zemi, jejíž hranice tehdy nezpochybňoval ani Kreml. Otázka ale zní, kdy se renesance do Ruskem zpustošené země reálně vrátí. Putin totiž odmítá invazi ukončit, což naposledy ukázala ruská diplomacie v Istanbulu.

Hřib: STAN a Spolu blokují ekologické dotace v Praze. Chce to řešit s Rakušanem, ten nereaguje

Pražští radní Starostů a koalice Spolu zablokovali granty na projekty zaměřené na životní prostředí, opřel se do kolegů z magistrátu náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Zvláště se pustil do STAN, kteří podle něj zájem o ekologii jen předstírají. Hřib v této souvislosti požádal o schůzku s předsedy stran Petrem Fialou (ODS) a Vítem Rakušanem (STAN). Ministr vnitra prý ale na tyto výzvy nijak nereagoval. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) své rozhodnutí odůvodnil tím, že panovaly nejasnosti ohledně využití prostředků a že zájemci o dotace nesplnili zákonnou povinnost.

Na populárním chorvatském ostrově vyteklo do moře 17 tun nafty. Starosta zkritizoval úřady

Na chorvatském ostrově Hvar došlo v pátek k vážné ekologické havárii. Ze staré čerpací stanice v přístavu Križna Luka uniklo do moře 17 tun nafty. Starosta ostrova Rikard Novak sice uvedl, že situace není tak katastrofální, jak se zpočátku zdálo, zároveň ale upozornil na dlouhodobé problémy, které úřady před nehodou ignorovaly, informoval web 24UR.

Ekologové upravili pískovnu na Táborsku. Poslouží jako domov mnoha živočišným druhům

Obnova písčin a písčitých stěn v pískovně Lžín u Soběslavi na Táborsku podpořila samotářské včely a další pískomilné druhy živočichů. Pískovnu upravilo ekologické sdružení Calla pomocí těžké techniky. Sdružení se o místo začalo starat před 16 lety kvůli hnízdišti ohrožených břehulí říčních, které zde ale už nehnízdí, protože se zhoršila kvalita písku ve stěnách. Místo nich našly v pískovně útočiště další druhy zvířat vázané především na písčiny, suché trávníky a tůně. V tiskové zprávě to uvedl Jiří Řehounek ze sdružení Calla.

Na pražské linky do Roztok a Úval se vydaly nové vlaky. Fólie je ochrání i před sprejery

Dopravce RegioJet v úterý nasadil sedm nových elektrických vlaků polského výrobce PESA na stávající linku S49 spojující Roztoky u Prahy, Libeň a Hostivař a novou linku S61 z pražského hlavního nádraží do Úval. Novinářům to sdělili zástupci RegioJetu a hlavního města. Kvůli zpožděné dodávce nových nízkopodlažních bezbariérových vlaků dočasně s novým jízdním řádem linku S49 provozoval se svými vlaky dopravce Arriva pod licencí RegioJetu.

Nehoda u Hustopečí je světového formátu, připustil Hladík. Hrozí stav nebezpečí

Aktualizováno

V případě nehody cisteren u Hustopečí nad Bečvou jde o největší únik benzenu na světě, zdůraznil na tiskové konferenci k havárii ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Situaci označil za velmi vážnou. Krizový štáb ministerstva doporučil kraji vyhlásit stav nebezpečí, hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) však tuto možnost odmítl s tím, že z pohledu legislativy a kompetencí jde nehoda v tomto případě za státem. Hladík jeho postoj nechápe a hodlá proto s hejtmanem ještě jednat. Pokud ke shodě nedospějí ve čtvrtek, stát zřejmě připraví jiný model, řekl Hladík.

Podivná žlutá pěna na plážích vyděsila jih Austrálie. Onemocněla stovka surfařů

Návštěvníky pláží na jihu Austrálie vyděsil podivný úkaz. Kvůli podivné žluté pěně tamní úřady uzavřely dvě pláže, Waitpinga a Parsons. Zdravotníci se rovněž obávají, že tato pěna stojí za onemocněním stovky surfařů a smrtí mnoha podmořských tvorů. Za původce tohoto jevu označili odborníci rozkvět mikrořas způsobený vlnou veder, píše web The Guardian.

Před 30 lety tragicky zemřel Josef Vavroušek. Vizionář, jeho odkaz platí dodnes, říká Hladík

Stál za rozvojem ministerstva životního prostředí po sametové revoluci, zasloužil se o rozvoj ekologických myšlenek v nové politické realitě, dodnes se na jeho počest uděluje cena. Cesta Josefa Vavrouška za udržitelnou budoucností podle mnohých začala již expedicí Lambaréné v 60. letech, kdy parta studentů dovezla do afrického Gabonu potřebnou pomoc. Současný ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) pro CNN Prima NEWS uvedl, že šlo o vizionáře, z jehož práce čerpá úřad dosud. Před 30 lety Vavroušek přišel společně s dcerou o život při výpravě v horách, které po celý život miloval.

Tápete ve stavebnictví? Inspirovat se můžete zdarma na unikátním veletrhu Veleton

Na další ročník online stavebního veletrhu Veleton 2025 se mohou lidé těšit od 24. ledna do 2. února 2025. Akce přináší jedinečnou příležitost získat inspiraci, cenné informace a řešení pro moderní a udržitelné stavebnictví. Účastníci navíc získají nové a unikátní informace. Díky online prostředí se lidé nemusí tlačit ve frontách a navíc přispějí k šetrnému využití zdrojů.

Kam s vánočním stromkem? Průvodce ekologickou likvidací

Vánoční svátky skončily a většina z nás teď řeší otázku, co s vánočním stromkem. Nejčastěji na Tři krále se lidé rozhodnou vánoční výzdobu uklidit zase na rok do krabic. U popelnic tak můžeme od dnešního rána vídat právě vánoční stromečky. Zatímco umělé stromky jednoduše uložíme zpět do skříně, ty živé vyžadují specifický přístup, abychom je zlikvidovali ekologicky a šetrně k přírodě. Možnosti likvidace se navíc liší podle regionu. Přinášíme vám proto přehled způsobů, jak správně naložit se stromky, doplněný o konkrétní informace z Prahy, Brna, Ostravy a také inspiraci z Bratislavy.

Zemi čeká temná éra „megahurikánů“, varují vědci. Předpověděli zkázu a desetitisíce obětí

Spalování fosilních paliv závažně ovlivnilo systém Země a předznamenalo tak temnou éru „megahurikánů“, předpověděl mezinárodní tým 60 vědců. V budoucnosti by tento stav mohl dát vzniknout ultraintenzivním bouřím kategorie 6, které by mohly v nárazech větru dosáhnout rychlosti až 192 mil za hodinu, tedy zhruba 308 km/h. Vědci rovněž nastínili děsivý scénář, pokud by hurikán zamířil nad pevninu Spojených států. Píše o tom web Daily Mail.

Radikální řez do nabídky středních škol. Návrh chce snížit počet oborů o více než polovinu

Množství středoškolských oborů by se mohlo snížit na méně než polovinu, místo stávajících asi 280 by jich mohlo být podle aktuálního návrhu 127. Vyplývá to z materiálů na webu Národního pedagogického institutu, který na změnách oborové soustavy středních škol spolupracuje s ministerstvem školství. Podle úřadu je potřeba nabídku středních škol zjednodušit. K návrhu se mohou zájemci vyjádřit ve veřejné konzultaci, odpovědi v dotazníku mohou posílat do konce ledna. O potřebě zjednodušit nabídku středoškolských oborů mluví zástupci ministerstva dlouhodobě.