CNN Prima News gender

gender

Výpis příspěvků ke štítku „gender“

Umělá inteligence Googlu má potíže s rasismem, ChatGPT blábolil a nikdo nevěděl proč

Na poli umělé inteligence se Google snaží dohnat konkurenci. Teď ji předběhl. Jenže způsobem, jakým nečekal. U svého nástroje Gemini musel pozastavit tvorbu obrázků, protože umělá inteligence byla rasistická. Vývojáři přitom chtěli úplný opak, aby se vyhýbala předsudkům. Přineslo to však historicky nepřesné ilustrace nacistických vojáků, zakladatelů USA nebo papeže. Google se ale může uklidňovat, že s problémy bojovala i konkurenční společnost OpenAI. Její ChatGPT začal vyprávět nesmysly a nikdo neví proč.

KOMENTÁŘ: Nechtějí, aby senioři volili. Mladá generace přitom také podléhá dezinformacím

Začalo to před pár lety v Německu celkem nevinně — písní o tom, že babička je ekologická svině, protože jí maso a jezdí terénním autem. Pokračovalo to v Británii brexitem, kde byla stará generace obviněna, že právě ona sebrala mladým tu úžasnou možnost zůstat i nadále členy EU. Vida, stačilo pár let počkat a móda nasazovat seniorům psí hlavu dorazila také k nám. Jen si všimněte, jak často ve veřejném prostoru zaznívá názor, že mladý člověk může klidně volit už od 16 let, zatímco „starým“ by se toto právo mělo naopak úplně sebrat. Senioři jsou přece hloupí, už jim to nemyslí, a proto snadno podlehnou dezinformacím. Problém ovšem je, že dezinformacím podléhá celkem masivně i mladá generace. Byť se o tom z nějakého důvodu nemluví.

Další spory Šípové o pohlaví. Senátorka za Piráty narazila při prosazování „povinné otcovské“

Senátorka Adéla Šípová (za Piráty) čelí na sociálních sítích ostré kritice kvůli prosazování „povinné otcovské“. Podle političky by byl dobrý nápad, kdyby část rodičovské mohl čerpat jedině tatínek, což by prý zajistilo, že se do péče o dítě zapojí oba rodičové. Vlna nesouhlasných komentářů Šípovou viní z toho, že chce ostatním diktovat, jak mají žít. Další kritici hovoří také o salonní progresivní levici či o sociálním inženýrství.

GLOSA: Vlajky Palestiny na Pridu? Totální chucpe. Antisemitismus je ale „cool“ v každé době

No a co, že palestinská vlajka na duhových festivalech dává asi stejný smysl jako účast vegana v soutěži „Sněz tolik hovězích steaků, kolik dokážeš“. Nenávidění Židů je zkrátka „cool“ v každé době. Po německých nacistech, sovětských komunistech a neonacistech nyní převzala otěže část zástupců progresivní levice. Skoro to vypadá, jako by byl pro tuto skupinu antisemitismus společně s „rasismem naruby“ čím dál oblíbenější formou xenofobie.

Manželství pro všechny? Zástupci církví přešli do protiútoku, vydali nesouhlasné prohlášení

Velké vášně vzbuzuje v české společnosti projednávání novely občanského zákoníku, která by stejnopohlavním párům umožňovala uzavřít manželský svazek. Nyní „přešlo do protiútoku“ hned několik zástupců českých církví. V otevřeném dopise hájí manželství striktně jako svazek mezi mužem a ženou. Rovněž jsou přesvědčeni, že takové označení nelze nikdy předefinovat.

Hraba: Z Istanbulské úmluvy srší genderová ideologie. Děsíte se zbytečně, vmetla mu Hrdá

Je Istanbulská úmluva klíčem pro potírání sexuálního a domácího násilí, nebo kontraproduktivním nebezpečným ideologickým textem, jehož ratifikace by mohla dostat Česko do problémů? Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neshodli senátor Zdeněk Hraba a advokátka Lucie Hrdá. Úmluvu, která v ČR vyvolává tradičně silné emoce, ve středu přiblížila k ratifikaci vláda, když proces posunula k rozhodnutí Sněmovně.

Menstruační volno v Česku? Ženy to vítají, podle politiků by nastal problém. Nastínili řešení

Takzvané menstruační volno – kdy si ženy mohou nárokovat tři až pět dní dovolené každý měsíc v době periody – se zatím v Česku nechystá, ačkoliv by ho řada zaměstnankyň po vzoru Španělska uvítala. Političky oslovené CNN Prima NEWS se však obávají, že by podobný krok mohl nechtěně znevýhodnit ženy v zaměstnání. Náhradní variantou by však mohly být takzvané sick days, kterých by si ženy mohly vybírat více.

Menstruační volno i rozšíření práv na potrat. Španělsko schválilo nové zákony

Španělsko se ve čtvrtek stalo první evropskou zemí, která svým zaměstnankyním poskytne placenou menstruační dovolenou, a to měsíčně ve výší tří dnů s možností prodloužení až na pět. Je určena ženám, které při menstruaci trpí silnými bolestmi. Španělská vláda zároveň přijala řadu zákonů, které rozšiřují práva na potrat a práva transsexuálů.

Ženský hlas z ulic: Nekecej, ty jsi babišovka? Já volím Danuši! Ta se ale opičí po Čaputové

Reportér CNN Prima NEWS oslovil voličky různých věkových kategorií, aby zaznamenal jejich názory na jedinou ženskou kandidátku v prezidentských volbách. „Nám ženám nejde o to, jestli prezidentem bude žena nebo muž, hlavně musí mít dobré srdce,“ říká 82letá Jarmila Vežranovská. Když se v roce 1940 narodila, ženy měly volební právo teprve dvacet let. K volebním urnám ani do politiky je muži nechtěli dlouho pustit. „Žena u voleb rozeštve domácnost,“ mínili.

KOMENTÁŘ: Prsa Korejky? Šípová rozpoutává „dívčí válku“, záměr se totálně míjí účinkem

Nedělní katarské fotbalové finále rozpoutalo v řadách Pirátů nepříjemný spor. Pirátský exposlanec Mikuláš Ferjenčík totiž k těsnému vítězství fotbalistů Argentiny nad Francií napsal, že bylo „o prsa korejské ženy“. Ve sportu běžně používaná hláška však naštvala senátorku Adélu Šípovou (za Piráty), která nyní kvůli své ostré reakci čelí posměchu na sociálních sítích. Jde o útok privilegovaných mužů na ženské pohlaví, nebo hyperkorektní část společnosti znovu ukázala, že postrádá smysl pro humor a sama sebe bere příliš vážně?