reklama

Senát

Nejnovější příspěvky k tématu

Senát zamítl zmrazení platů politiků. Nikdo z ANO nebyl proti, Babiš přesto viní koalice
Senát

Senát zamítl zmrazení platů politiků. Nikdo z ANO nebyl proti, Babiš přesto viní koalice

 • Aktualizováno
 • Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že jde o další podvod nové koalice na voličích. Web Novinky.cz ovšem upozornil, že zmrazení nepodpořil ani jeden ze senátorů za ANO.

  Ministři náhradníky v Parlamentu mít nebudou, rozhodl Senát a dal zelenou korespondenční volbě

  26. října 2021 16:13

  Zavedení dobrovolného klouzavého mandátu pro ministry z řad poslanců Senát v úterý zamítl. Možnost členů vlády předat poslanecký mandát i dočasně náhradníkům tak poslaneckou ústavní novelou zatím uzákoněna nebude. Senát rozhodoval také o možnosti volit v některých případech ze zahraničí korespondenčně nebo o pravomocech NKÚ.

  Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

  26. října 2021 14:04

  Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

  Nejde o ústavní puč. Je otázka, za jakých podmínek Zeman listinu podepsal, tvrdí Hraba

  24. října 2021 16:16

  Senátoři a poslanci plánují hlasovat o aktivaci ústavního článku 66, podle kterého je možné dočasně odebrat prezidentovi některé pravomoci. Důvodem je aktuální zdravotní stav hlavy státu. Podle poslance SPD Jaroslava Foldyny jde o ústavní puč. Prohlásil to v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Senátor Zdeněk Hraba (STAN) se ale proti tvrzení razantně ohradil. K videu, na kterém Zeman podepisuje ustavující schůzi nové Sněmovny, ovšem řekl, že neví, za jakých podmínek vzniklo.

  Babiš zachránil Zemanovi život, nechali by ho umřít, myslí si senátor. Němcová nesouhlasí

  19. října 2021 20:15

  Andrej Babiš v Lánech zachránil život prezidentu Miloši Zemanovi, myslí si senátor Michael Canov (SLK). Podobný názor má i exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) ale zachránce neutíká zadním vchodem. Podle Hradu i premiéra Babiše byl prezidentův převoz do nemocnice v neděli 10. října plánovaný.

  Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají

  19. října 2021 20:03

  Jednotliví političtí lídři mají informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat úřad. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to potvrdil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu zároveň navrhuje, aby tyto důležité informace byly odhaleny i veřejnosti, ovšem za podmínky, že by byly „začerněny“ některé údaje. O aktivaci článku 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

  Sledujte ZÁZNAM Hlavních zpráv s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?

  19. října 2021 18:35

  Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Jeho předseda Miloš Vystrčil v Hlavních zprávách přiblíží, jak přesně bude dále postupovat a od koho si vyžádá další potřebné informace. Předseda vlády Andrej Babiš zároveň prozradí, jaký bude následující postup ohledně hradního kancléře Vratislava Mynáře.

  Sledujte ZÁZNAM: Šéfové sněmovních stran se sešli se Senátem. Jak rozhodnou o osudu Zemana?

  19. října 2021 15:28

  Předsedové sněmovních stran včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) se sešli v Senátu, aby s jeho vedením probrali postup při předání prezidentských pravomocí kvůli indispozici Miloše Zemana. Očekává se, že obě parlamentní komory tento krok schválí. Není ale zatím jisté, zda by to podpořili i poslanci hnutí ANO a SPD. Tiskovou konferenci po jednání sledujte živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

  19. října 2021 15:00

  Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

  Senátor Růžička: Mynářovo chování je hanebné. Lidé kolem Zemana se jen snaží získat čas

  19. října 2021 14:14

  První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) považuje chování ředitele kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře v posledních dnech za hanebné. Podle něj se akorát snaží získat čas. Uvedl to v pořadu K věci na stanici CNN Prima NEWS. Růžička zároveň připomněl, že diskutovaný článek 66 byl v minulosti použit již dvakrát.

  Hlavní zprávy

  Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
  Školství

  Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

  I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

  reklama

  Senát

  Senát je horní komora Parlamentu České republiky. Zasedá v něm 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu šesti let. Každé dva roky se volí třetina senátorů. Senátorem může být každý, kdo alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 40 let a není u něho ve dnech voleb omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva. Senát projednává návrhy zákonů, které mu postoupila Poslanecká sněmovna. Sídlem Senátu je areál Valdštejnského paláce s Valdštejnskou zahradou, Valdštejnskou jízdárnou, Kolovratským palácem a Malým Fürstenberským palácem.