Senát

Nejnovější příspěvky k tématu

Fremr by dnes už Senátem neprošel. Informace o jeho kauzách jsou závažné, říká Marvanová
Senát

Fremr by dnes už Senátem neprošel. Informace o jeho kauzách jsou závažné, říká Marvanová

Kdyby senátoři měli u sebe nové informace o kauzách soudce Roberta Fremra, neprošel by hlasováním v horní komoře, řekla redakci CNN Prima NEWS senátorka Hana Kordová Marvanová (za ODS). Za sebe má radost, že se prezident Petr Pavel rozhodl pozdržet jmenování Fremra na post ústavního soudce. Senátor Marek Hilšer z klubu Starostů podotkl, že při výběru vhodných kandidátů nejspíše pochybil prezidentův poradní panel. „Chápu, že lidé jsou obecně nepodezřívaví. Uniklo to ale pozornosti a trošku to všem zamotalo hlavu,“ sdělil redakci.

Zvolení Fremra do Ústavního soudu naštvalo ODS: Je to pomsta Zemanovi, dehonestovali Senát
Senát

Zvolení Fremra do Ústavního soudu naštvalo ODS: Je to pomsta Zemanovi, dehonestovali Senát

Někteří senátoři stále nevydýchali hlasování o kandidátovi na post ústavního soudce Roberta Fremra. Jeho osoba budí kontroverze kvůli působení v předlistopadové KSČ a také kvůli zpolitizovanému soudnímu procesu Olšanských hřbitovů. Především senátoři z klubu ODS a TOP 09 neskrývají překvapení, že Fremr získal nadpoloviční počet hlasů. Ostře se do soudce opřel dlouholetý člen horní parlamentní komory Tomáš Jirsa (ODS), který vidí za jeho zvolením pokrytectví ostatních politických stran.

Fremr přísahal na svou smrt a vymlouval se. Nepřesvědčil mě, tvrdí senátor Fischer

Otázek neubývá, spíše naopak. Od soudce Roberta Fremra jsme slyšeli selektivní vzpomínky a výmluvy, řekl v rozhovoru pro redakci CNN Prima NEWS nezařazený senátor Pavel Fischer. Nově jmenovaný předseda Ústavního soudu podle něj nepřesvědčil ani v senátních výborech, kde měl přísahat na svou smrt, že nebyl zmanipulován komunistickou tajnou policií. „Prezident Petr Pavel mohl vzít svou nominaci zpět, také pan Fremr mohl chtít nejdřív vyvrátit všechny pochybnosti. Nic z toho se, jak víme, nestalo,“ podotkl Fischer.

Velké dusno v Senátu. Pavlovi kandidáti na ústavní soudce čelili ostré kritice, i tak prošli

V Senátu bylo dusno. Horní parlamentní komora dala zelenou trojici kandidátů na ústavní soudce, hlasováním prošli všichni nominanti prezidenta Petra Pavla: Robert Fremr, Veronika Křesťanová a Kateřina Ronovská. Především první jmenovaný adept měl ale k jednoznačné podpoře daleko. Několik senátorů dalo najevo, že ho ve finálním hlasování nepodpoří, především kvůli komunistické minulosti a kauze Olšanských hřbitovů z roku 1988. Nejistotu vyjádřil i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ronovská je zase podle některých spekulací napojená na sponzory prezidenta Pavla, což udivilo senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

Fischer se ostře pustil do Pavlova kandidáta: Byl v KSČ, jako soudce pochybil. Můj hlas nemá

Buďto šlo o pochybení v roli soudce, nebo jednání na objednávku. Těmito slovy se senátor Pavel Fischer (nezařazený) ostře pustil do kandidáta na ústavního soudce Roberta Fremra, kterého navrhl prezident Petr Pavel. Kolem nominanta je podle zákonodárce příliš mnoho otazníků a kontroverzí, včetně jeho krátkého působení v řadách KSČ. Při středečním hlasování v horní komoře ho proto nehodlá podpořit. „Tímto vás zvu, abyste odmítnutí zvážili také,“ vzkázal svým senátorským kolegům. Fremr se proti kritice ohradil, zastání se dočkal také u Pavla.

Pláč Pekarové kvůli manželství pro všechny? Promyšlený tah i úpadek mravů, míní komentátoři

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) svým emotivním vystoupením řadu kritiků opět pobouřila. V Senátu se totiž rozplakala kvůli manželství pro všechny. Podle politologa Jana Kubáčka šlo o promyšlený tah, lídryně strany se podle jeho slov snaží odlišit oproti koaličním partnerům a zaujmout. V horní komoře si však získala potlesk.

Zemřel bývalý kolínský senátor a zastupitel Lebeda. Čtvrtstoletí byl primářem nemocnice

Ve věku 82 let zemřel 6. června lékař a bývalý senátor za ČSSD Pavel Lebeda. Ve čtvrtek to oznámila Kancelář Senátu. Lebeda byl členem horní parlamentní komory v letech 2008 až 2014. Po čtvrt století byl primářem anesteziologicko-resuscitačního oddělení kolínské nemocnice, poté se stal primářem výjezdového střediska Zdravotnické záchranné služby Kolín.

Baxa, Wintr i Zemanová míří na Ústavní soud. Senát vyhověl všem návrhům prezidenta Pavla

Senát nakonec vyhověl přání prezidenta Petra Pavla a odsouhlasil všechny tři kandidáty na ústavní soudce, které navrhl. Novými soudci se stanou někdejší předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a bývalá šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Senátní ústavně-právní výbor přitom již dříve odmítl, aby se ústavními soudci stali Baxa a Zemanová a podpořil pouze profesora ústavního práva Jana Wintra.

Mrazivá zpověď znásilněné: Ležela jsem tam jak kus masa. Nejhorší mě ale čekalo až potom

Probudila jsem se na zemi, na špinavé podlaze v místnosti, kde nebyla okna. Ležela jsem tam jak kus masa se staženými kalhotami. Stalo se to před necelými třemi lety. To nejhorší ale nastalo až při procesu, kterým jsem si následně musela projít. Tak začíná příběh zletilé dívky, která v rámci zachování anonymity bude v článku vystupovat pod falešným jménem Eliška. Mrazivá zpověď zazněla na semináři organizovaném Senátem, aby pomohla těm, které se stydí nebo bojí nahlásit znásilnění.

Další možnost, jak se zapojit do obrany země. Poslanci schválili dobrovolné předurčení

Obyvatelé zřejmě získají další možnost, jak se zapojit do obrany Česka. Takzvané dobrovolné předurčení zavede vládní novela branné legislativy, kterou v pátek schválila Sněmovna hlasy poslanců koalice a opozičního hnutí ANO. Další opoziční hnutí SPD neprosadilo její zamítnutí. Předloha upravuje také třeba odměňování vojáků v aktivní záloze a umožní ministerstvu obrany využívat údaje z informačních systémů veřejné správy k obrannému plánování i mimo stav ohrožení státu nebo válečný stav. Novelu nyní dostane k posouzení Senát. Sněmovna zároveň schválila každoroční vynakládání aspoň dvou procent HDP na obranu.

Senát je horní komora Parlamentu České republiky. Zasedá v něm 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu šesti let. Každé dva roky se volí třetina senátorů. Senát projednává návrhy zákonů, které mu postoupila Poslanecká sněmovna. Sídlem Senátu je areál Valdštejnského paláce s Valdštejnskou zahradou, Valdštejnskou jízdárnou, Kolovratským palácem a Malým Fürstenberským palácem.