
Chaos kolem televizních poplatků: Registrace drhly, podmínky a povinnosti jsou nejasné
Na zahájení 12. schůze Senátu panovala dusná atmosféra. Předsedkyni senátorů ANO Janě Mračkové Vildumetzové se nelíbilo, že horní komora Parlamentu se nebude věnovat bitcoinové kauze. Bezpečnostní výbor se tím totiž bude zabývat až za týden. „Je to nestandardní,“ prohlásila šéfka senátorů. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ale namítl, že ona sama nejedná podle jednacího řádu. Na konci jejího vystoupení zdůraznil, že tak porušuje zákon.
Neshoda mezi Sněmovnou a Senátem může vyvolat problémy kvůli zásadní novele energetického zákona známé jako „Lex plyn“. Horní komora Parlamentu totiž vrátila zákon ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) do Sněmovny na základě pozměňovacího návrhu. Pokud poslanci nestihnou schválit úpravu do konce června, hrozí státu problémy spojené s digitalizací stavebního řízení pro územní celky, informoval web E15. Ekonom Petr Bartoň pro CNN Prima NEWS uvedl, že se spíše bude rozhodovat o původní a senátní podobě novely. Varoval ale vládu před politicky drahou chybou.
Nepřijatelné a netransparentní. Tak senátorka a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová hodnotí postup ministerstva spravedlnosti v případě objasňování bitcoinové kauzy. Nestranička zvolená za Spolu tvrdí, že šéfka resortu Eva Decroix (ODS) zřejmě nechce senátorům umožnit přístup k příslušným dokumentům. Nová členka vlády se proti tomuto tvrzení ohradila. Podle Decroix ministerstvo spravedlnosti všechny materiály poskytne, jakmile bude mít potvrzeno, že svým jednáním nebude mařit úkony orgánů činných v trestním řízení.
Okolnosti bitcoinové kauzy jsou velice podezřelé, ministrovi v demisi Pavlu Blažkovi nevěřím. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS to řekla senátorka a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová, která před 11 lety také půl roku zastávala post první náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti. Nestranička zvolená za Spolu kromě jiného naznačila, že by s kauzou mohlo souviset setkání Blažka s bývalým poradcem prezidenta Miloše Zemana a kontroverzním lobbistou Martinem Nejedlým z léta 2023. Poslanec Karel Haas (ODS) upozornil, že jeho spolustraník rozhodně nijak nevstupoval do živé kauzy týkající se sporu o vrácení elektroniky Tomáši Jiřikovskému.
Celá bitcoinová kauza je naprosto likvidační pro důvěru lidí v politiku i právní stát. Ve velmi ostrém sdělení na sociálních sítích to řekl senátor Václav Láska (SEN 21). Člen horní komory Parlamentu přesto požádal veřejnost, aby se kauzou nenechala znechutit a aby na podzim přišla ke sněmovním volbám.
Rekreační a sportovní střelci si zřejmě nadále budou moci legálně pořizovat tlumiče pro pistole a revolvery pro běžné užití. Sněmovna v úterý odmítla požadavek Senátu, aby bylo pořizování tlumičů pro krátké palné zbraně od příštího roku zakázáno. Zákaz kromě Senátu prosazoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v souboru novel navazujících na nový zbraňový zákon, který poslanci schválili. Předlohu, která má mimo jiné uložit lékařům do budoucna povinně ověřovat to, zda jejich pacienti mají zbrojní průkaz, nyní dostane k podpisu prezident.
Šéfka KSČM Kateřina Konečná v předvolební kampani navrhla zrušení horní komory Parlamentu. Opřela se také do předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Jeho podpora Tchaj-wanu podle ní škodí českým zájmům. Na příspěvek reagovala senátorka Miroslava Němcová (ODS), jež se svého spolustraníka zastala. „Zastánci svobody a demokracie komoušům vždy vadili,“ napsala.
Výborně! Potenciální masoví střelci se určitě klepou strachy. Proč? Senát totiž chce od příštího roku zakázat lidem pořizování tlumičů pro pistole a revolvery k běžnému užití. Návrh Václava Lásky (SEN 21) podpořilo 44 senátorů. K omezení se veřejně hlásí také ministr vnitra Vít Rakušan i jeho hnutí STAN. A co kdybychom, drazí soudruzi, šli ještě dál? Pojďme – po vzoru britského zákazu větších nožů – zakázat i masové střelce.
Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, více se bude zohledňovat jejich majetek. Studenti a studentky vyšších odborných a vysokých škol s malými dětmi pravděpodobně budou moci získat od státu novou dávku na jejich hlídání ve výši třetiny minimální mzdy. Vysokoškoláci z chudších rodin budou mít nárok na další novou státní podporu v podobě příspěvku na studium. Změny ve středu schválil Senát.
Senát chce od příštího roku zakázat rekreačním a sportovním střelcům, aby si pořizovali tlumiče pro pistole a revolvery k běžnému užití. Zároveň navrhl umožnit, aby si tito střelci mohli tlumiče půjčovat na střelnicích od jejich provozovatelů kvůli omezení hluku. Vyhověl tak nejčastější námitce odpůrců zákazu. Změnu nyní posoudí Sněmovna, která před měsícem přísnější zákaz tlumičů odmítla.
Bude až na příští vládě, jak naloží s financováním veřejnoprávních médií, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS šéfredaktor webu Deník.to Marek Stoniš s tím, že současné navyšování z pera vládních poslanců považuje za skandální. Komentátor Thomas Kulidakis se divil tomu, proč představitelé kabinetu „tlačí“ toto téma v době, kdy by měli řešit jiné zákony. Zvyšování poplatků, které je součástí velké mediální novely, ve středu schválil Senát.
Zvyšování poplatků za veřejnoprávní média by měla předcházet diskuse o jejich fungování, zhodnotil mediální expert Aleš Borovan ve vysílání CNN Prima NEWS. Vládní koalice podle něj v této věci postupuje opačně. O tom, zda si Češi do budoucna za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) připlatí, má ve středu rozhodnout Senát.
Senát by měl ve středu rozhodnout o navýšení poplatků pro veřejnoprávní média, které je součástí velké mediální novely. Někteří senátoři jsou proti této úpravě – například senátor Zdeněk Hraba (za ODS) kritizuje nejen rozšíření plátců, ale i netransparentnost financování České televize. Francouzský právník Benoît Le Bret mimo jiné upozornil, že nové poplatky mohou být v rozporu s evropským právem. Senátorka Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu) však apeluje na potřebu veřejnoprávních médií.
Senát je horní komora Parlamentu České republiky. Zasedá v něm 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu šesti let. Každé dva roky se volí třetina senátorů. Senát projednává návrhy zákonů, které mu postoupila Poslanecká sněmovna. Sídlem Senátu je areál Valdštejnského paláce s Valdštejnskou zahradou, Valdštejnskou jízdárnou, Kolovratským palácem a Malým Fürstenberským palácem.