Senát

Nejnovější příspěvky k tématu

Čína se zlobí. Ambasáda ostře odsoudila návštěvu předsedy tchajwanského parlamentu v Česku

20. července 2022 10:19

Čínské velvyslanectví v ČR silně odsoudilo návštěvu předsedy tchajwanského parlamentu Jou Si-kchuna v České republice. Senát a jednotliví politici tím prý podkopávají politický základ čínsko-českých vztahů a pošlapávají základní normy mezinárodních vztahů. Ve středečním vyjádření to uvedl mluvčí ambasády. Tchaj-wan je demokratický stát, jehož nezávislost Čína neuznává. Čínský komunistický režim ostrov považuje za svou vzbouřeneckou provincii.

Němcová: Dokud Moskva nezastaví válku a nezaplatí škody, nemají Rusové v Česku co dělat

15. července 2022 23:01

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) se vyjádřila velmi kriticky k pobytu ruských občanů na území České republiky. Mimo jiné připomněla, že zatímco Rusko bombarduje ukrajinské univerzity, roste zájem Rusů o studium na některých českých vysokých školách. Podle Němcové nemají Rusové v Česku co dělat, dokud Kreml nezastaví válku na Ukrajině a nezaplatí škody.

Česko bez plynu z Ruska? Těžko si představit, že by republika zimu přežila, varuje senátor

15. července 2022 20:31

Strach, že Rusko po plánované odstávce plynovodu Nord Stream 1 neobnoví dodávky do Evropy, postupně sílí. Senátor Zdeněk Nytra (ODS) v pořadu K věci na CNN Prima NEWS prohlásil, že pokud k černému scénáři dojde, Česká republika bez jiného řešení jen těžko přežije. Proto je důležité, aby se Evropa na takovou možnost v řádů dnů nebo jednotek týdnů připravila.

Zeman k sabotáži: Prezident onemocní, Vystrčil a další pojmou zrůdnou myšlenku sesadit ho

3. července 2022 11:36

Senátoři měli několik týdnů počkat, než začali nahlas uvažovat o aktivaci článku 66 české Ústavy, podle které by bylo možné převést některé prezidentské pravomoci na zákonodárce a vládu. Podle prezidenta republiky Miloše Zemana je tak naprosto v pořádku, aby bylo prověřeno, zda nedošlo k pokusu o sabotáž. „Je to termín, který je podle právníků naprosto v pořádku,“ řekl Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Zeman: Pokus o převedení mých pravomocí mohl být sabotáž. Prověřte to, žádá Blažka

29. června 2022 13:41
Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman předal ve středu ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření toho, že se v souvislosti se Zemanovým onemocněním mohl stát trestný čin sabotáže. V podnětu upozornil na to, že jakožto přímo volená hlava státu byl nucen čelit pokusu o zbavení svých pravomocí. Blažek uvedl, že podnět postoupí příslušným orgánům. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil podnět „skoro za hloupost“, neboť směřuje k něčemu, co se nestalo.

Podpora zkrácených úvazků: Zaměstnavatelé zaplatí nižší sociální odvody, odhlasoval Senát

29. června 2022 10:23
Aktualizováno

Zaměstnavatelé budou u kratších pracovních úvazků hradit v některých případech nižší odvody na sociální zabezpečení. Úleva bude činit pět procent z obvyklého pojistného 24,8 %. Změnu ve středu schválil Senát. Opatření má zaměstnavatele motivovat k širšímu vytváření a nabízení zkrácených úvazků a podpořit obyvatele, kteří jsou na trhu práce zranitelní. Zjednoduší se také pravidla u dávky na bydlení, změní se pravidla čerpání rodičovského příspěvku nebo vyplácení dávky mimořádné okamžité pomoci.

Senát dal zelenou příspěvku 5000 korun na dítě. Vládní návrh dostane k podpisu prezident

24. června 2022 11:35

Rodiny, jejichž loňské příjmy nepřevýšily jeden milion korun hrubého, budou dostávat od srpna jednorázový příspěvek 5 000 korun na dítě do 18 let věku. Předpokládá to vládní návrh zákona, jehož přijetí v pátek umožnil Senát. Senátoři se na návrh předsedy klubu ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry rozhodli, že se předlohou nebudou zabývat, což jim umožňuje senátní jednací řád. Návrh zákona tak nyní dostane k podpisu prezident.

Lex Ukrajina, milostivé léto a třídy pro dětské uprchlíky. Senát schválil zákony

24. června 2022 10:35

Ubytovávání a registraci uprchlíků z Ukrajiny i po skončení nouzového stavu umožní novela, kterou v pátek schválil Senát. Norma řeší i dávky běžencům. Senátoři kývli také na opakování takzvaného milostivého léta, které umožní některým dlužníkům v exekuci splatit závazky bez úroků nebo penále. Další přijatou změnou je, že školy budou moci v příštím školním roce vytvářet třídy pro uprchlíky z Ukrajiny, pokud pro ně nebudou místa v běžných třídách.

Vynikající a silný, zhodnotil Zelenského projev Svoboda. Co podle něj prezidenta ještě čeká?

15. června 2022 19:38

Silný a dobrý. Tak zhodnotil projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k české Sněmovně a Senátu bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Ředitel Diplomatické akademie vyzdvihl především to, že Zelenského řeč byla přímo adresována českému lidu. Ukrajinský prezident podle něj zvládá svoji nelehkou úlohu velmi dobře. Stojí před ním ale ještě další složité úkoly.

Hlavní zprávy

Fiala se dopustil kiksu. Ekonom volá po zvýšení normativů za bydlení, jak by pomohly?
Bydlení

Fiala se dopustil kiksu. Ekonom volá po zvýšení normativů za bydlení, jak by pomohly?

Vláda zváží úpravu takzvaných normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku. Příští týden požádá úřady o údaje pro případné navýšení částek. Ve čtvrtek to řekl premiér Petr Fiala. Debatu o podpoře vyvolal premiér svým slibem po jednání vlády, že stát lidem výdaje na byt nad 30 či 35 procent jejich příjmu dorovná. To ale podle ekonomů není splnitelné, podle Lukáše Kovandy se Fiala dopustil zásadního kiksu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:22

Na Krymu jsou opět hlášeny exploze

22:01

Ukrajinská nadace koupila satelit na pomoc armádě

21:19

V ruské oblasti u Ukrajiny vypukl požár muničního skladu

20:48

Jednání o míru? Až Rusové opustí okupovaná území, zopakoval Zelenskyj

Senát

Senát je horní komora Parlamentu České republiky. Zasedá v něm 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu šesti let. Každé dva roky se volí třetina senátorů. Senátorem může být každý, kdo alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 40 let a není u něho ve dnech voleb omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva. Senát projednává návrhy zákonů, které mu postoupila Poslanecká sněmovna. Sídlem Senátu je areál Valdštejnského paláce s Valdštejnskou zahradou, Valdštejnskou jízdárnou, Kolovratským palácem a Malým Fürstenberským palácem.