
Guru Jára se posunul do on-line světa. Členky sekty láká na Filipíny kvůli „očistným“ pobytům
Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, více se bude zohledňovat jejich majetek. Studenti a studentky vyšších odborných a vysokých škol s malými dětmi pravděpodobně budou moci získat od státu novou dávku na jejich hlídání ve výši třetiny minimální mzdy. Vysokoškoláci z chudších rodin budou mít nárok na další novou státní podporu v podobě příspěvku na studium. Změny ve středu schválil Senát.
Senát chce od příštího roku zakázat rekreačním a sportovním střelcům, aby si pořizovali tlumiče pro pistole a revolvery k běžnému užití. Zároveň navrhl umožnit, aby si tito střelci mohli tlumiče půjčovat na střelnicích od jejich provozovatelů kvůli omezení hluku. Vyhověl tak nejčastější námitce odpůrců zákazu. Změnu nyní posoudí Sněmovna, která před měsícem přísnější zákaz tlumičů odmítla.
Bude až na příští vládě, jak naloží s financováním veřejnoprávních médií, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS šéfredaktor webu Deník.to Marek Stoniš s tím, že současné navyšování z pera vládních poslanců považuje za skandální. Komentátor Thomas Kulidakis se divil tomu, proč představitelé kabinetu „tlačí“ toto téma v době, kdy by měli řešit jiné zákony. Zvyšování poplatků, které je součástí velké mediální novely, ve středu schválil Senát.
Zvyšování poplatků za veřejnoprávní média by měla předcházet diskuse o jejich fungování, zhodnotil mediální expert Aleš Borovan ve vysílání CNN Prima NEWS. Vládní koalice podle něj v této věci postupuje opačně. O tom, zda si Češi do budoucna za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) připlatí, má ve středu rozhodnout Senát.
Senát by měl ve středu rozhodnout o navýšení poplatků pro veřejnoprávní média, které je součástí velké mediální novely. Někteří senátoři jsou proti této úpravě – například senátor Zdeněk Hraba (za ODS) kritizuje nejen rozšíření plátců, ale i netransparentnost financování České televize. Francouzský právník Benoît Le Bret mimo jiné upozornil, že nové poplatky mohou být v rozporu s evropským právem. Senátorka Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu) však apeluje na potřebu veřejnoprávních médií.
Navyšování koncesionářských poplatků může štěpit koalici. Ve vysílání CNN Prima NEWS na to poukázal opoziční poslanec Partik Nacher (ANO). Podle svých slov zaznamenal kritiku z řad vládních senátorů. Členy horní komory Parlamentu podle něj mohou přesvědčit možné problémy spojené s hospodářskými pravidly Evropské unie. Zákonodárce Jan Kuchař (STAN) připomněl, že Senát a Sněmovna se často názorově liší. Věří však, že novela projde i menší parlamentní komorou.
Navýšení poplatků pro veřejnoprávní média, které schválila minulý týden Sněmovna, teď musí posoudit Senát a prezident Petr Pavel. Po jejich případném kladném posouzení se poplatky zvýší následující měsíc. Jak to ale bude s poplatníky, kteří už poplatky uhradili za celý rok v současné výši?
Senátem prošel veterinární zákon, jehož součástí je i uzákonění rituální porážky na českých jatkách. Senátor Václav Láska pro CNN Prima NEWS vyjádřil obavu, že zvíře může při omráčení elektřinou trpět. Senátor Starostů Petr Štěpánek se však při jednání v horní komoře Parlamentu zákonu zastal s tím, že jde o humánnější přístup než doposud. Podobně to vidí i senátor Ondřej Lochman (STAN), který argumentoval tím, že zvířata nebudou muset trpět během převozu do vzdálených zemí, kde tento způsob porážky vyžadují.
K lepšímu dodržování práv dětí by měl přispět dětský ombudsman, který má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Novou funkci ustaví od července vládní novela, kterou ve středu schválil Senát hlasy 49 ze 70 přítomných členů. Proti hlasovalo osm senátorů. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentu republiky. Zřízením funkce dětského ochránce práv Česko vyhoví požadavku Výboru pro práva dětí OSN, který se opírá o Úmluvu o právech dítěte. Úmluva začala platit v bývalém Československu v roce 1991.
Česko by mohlo přijít až o šestnáct miliard korun, pokud nedojde ke schválení novely energetického zákona Lex OZE 3. Senát ji nedávno vrátil zpět Sněmovně mimo jiné i kvůli přílepku, který omezuje pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Podle senátorů i samotných měst by hrozilo, že by ulice byly častěji rozkopané, popřípadě by z nich zmizela zeleň.
Zlo začíná lhostejností, musíme se mu umět postavit, uvedla předsedkyně polského Senátu Malgorzata Kidawová-Blońská. Na půdě české horní komory se zúčastnila konference věnované Františce Plamínkové, političce a bojovnici za rovnoprávnost žen, kterou za heydrichiády popravili nacisté. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) společně s dalšími politiky pak uctil její památku. K tématu genderové rovnoprávnosti ve společnosti uvedl, že se ženy potýkají s řadou nespravedlností, jako jsou například nevybíravé komentáře ohledně jejich oblečení. „To je typická věc, která není normální a neodpovídá moderní společnosti,“ uvedl Vystrčil.
Šéf ANO Andrej Babiš v reakci na dotaz CNN Prima NEWS dodatečně odsoudil prohlášení ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva. Ten koncem minulého týdne na základě vylhaného příspěvku napsal, že senátorce Miroslavě Němcové (ODS) přeje z celého srdce smrt. Babiš v souvislosti s Němcovou čelí ostré kritice za své nedělní vystoupení v pořadu Luboše Xavera Veselého, ve kterém se jí vysmíval. Expremiér se nyní hájí, že během víkendu ještě neslyšel výrok Medveděva, tudíž nevěděl, o čem je řeč.
Českou politickou scénou otřáslo prohlášení ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva. Ten na Telegramu mimo jiné napsal, že senátorce Miroslavě Němcové (ODS) z celého srdce přeje, aby zahynula v krvavých vichrech nového pražského jara. Ruský politik se chytl zfalšovaného příspěvku, v němž měla Němcová údajně vyzvat k opětovné blokádě Leningradu. Čeští představitelé se za senátorku jednoznačně postavili.
Senát je horní komora Parlamentu České republiky. Zasedá v něm 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu šesti let. Každé dva roky se volí třetina senátorů. Senát projednává návrhy zákonů, které mu postoupila Poslanecká sněmovna. Sídlem Senátu je areál Valdštejnského paláce s Valdštejnskou zahradou, Valdštejnskou jízdárnou, Kolovratským palácem a Malým Fürstenberským palácem.