reklama

Hajdúch: Česko míří do třetí vlny pandemie, vinu nese špatná komunikace vlády

Kapacity testů na koronavirus se využívají minimálně zejména kvůli neochotě lidí a špatné vládní komunikaci, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS národní koordinátor pro testování Marián Hajdúch, který po rezignaci na postu koncem prosince končí. Host moderátorky Pavlíny Wolfové si také myslí, že Česko je na začátku třetí vlny pandemie.

reklama

„Patříme mezi nejméně testující země v Evropě, což je jeden z důvodů, proč se nám nedaří epidemii uhasit. Myslím, že jsme na začátku třetí vlny epidemie. Samotným testováním situaci podle mě ale nezvládneme,“ uvedl Hajdúch v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. V Česku je prý možno provést padesát tisíc testů denně, reálná čísla jsou ale pod hranicí dvaceti tisíc.

K tématu

Problémem podle Hajdúcha je mimo jiné neochota lidí chodit na testy, s čím je spojená také špatná komunikace vlády Andreje Babiše (ANO). „Testy nejsou indikované od lékařů a politiků. Lidé také hlásí méně kontaktů, mají nedůvěru v odborníky a politiky. Je potřeba změnit komunikaci ke společnosti na mnohem transparentnější a pravdivější,“ vysvětlil Hajdúch.

Velkým tématem je v poslední době používání antigenních testů, které nejsou podle mnoha studií příliš spolehlivé. „Antigenní testy se zavedly kvůli navýšení kapacity. To je podle mě dobrá cesta. Pokud je cílem redukovat populační nálož viru, musejí se antigenní testy opakovat. Existuje nějaká inkubační doba a vylučování antigenu trvá pět dnů. To znamená, že během 14 dnů by si člověk měl testování třikrát zopakovat. Pokud se tak nebude dít, nepovede testování ke zpomalení infekce,“ prohlásil Hajdúch.

Dělají se rozhodnutí, která nejsou odborně v pořádku

Z funkce koordinátora pro testování prý odchází, protože nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí. „Byl jsem velmi nespokojen, že se používají antigenní testy v pečovatelských domech, protože to řada autorů nedoporučuje,“ uvedl jeden z důvodů Hajdúch.

„Chtěl jsem odvést službu veřejnosti. Motivace se pomalu vytrácí, a když se dělají rozhodnutí, která podle mě nejsou odborně v pořádku, nezbývá mi nic jiného než odejít. Nemáme žádné pravomoci exekutivního charakteru a můžeme jen doporučovat. Značnou část doporučení ale ministerstvo zdravotnictví ignoruje. Neříkám ale, že rozhoduje pouze špatně,“ dodal končící koordinátor.

K tématu

Tagy: Pavlína Wolfová 360⁰ Pavlíny Wolfové koronavirus Marián Hajdúch počet testů komunikace vlády testování na koronavirus třetí vlna antigenní testování

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Ještě jsme nevyhráli. Pandemie je v kritickém bodě, varuje WHO a mluví o další pohromě

Ještě jsme nevyhráli. Pandemie je v kritickém bodě, varuje WHO a mluví o další pohromě

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že pandemie koronaviru zdaleka ještě není u konce. Naopak – křivka stále stoupá a dostáváme se do kritické fáze. V jižní Asii navíc rychle přibývá případů nákazy, a tak dochází ke zpřísnění opatření, zatímco část Evropy naopak rozvolňuje. Celosvětově ale počty případů podle WHO exponenciálně rostou.

Tisíce vakcín od Pfizeru nemohou být použity. Hrozí, že lidé nedostanou druhou dávku včas
Gagarinův start Sověti do poslední minuty tajili. Praha nic nevěděla, NASA ho zaspala
PŘEHLEDNĚ: Děti se vrátily do škol. Jak vypadá testování a na co si dát pozor?
V Česku se chystá koncert pro tisíc lidí. Ještě v dubnu zazpívá Lounová či Ledecký
reklama
reklama
Petříček: Odcházím se vztyčenou hlavou. Odvolají mě kvůli politickým důvodům

Vláda

Domácí zpravodajství

Zelení dávají ruce pryč od ČSSD. S Petříčkem bychom se asi dohodli, hlásí Berg
Sex není pud. Děti se o něm často učí z porna místo od rodičů, říká sexuoložka
Další články
reklama
reklama