reklama

Hajdúch: Česko míří do třetí vlny pandemie, vinu nese špatná komunikace vlády

Kapacity testů na koronavirus se využívají minimálně zejména kvůli neochotě lidí a špatné vládní komunikaci, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS národní koordinátor pro testování Marián Hajdúch, který po rezignaci na postu koncem prosince končí. Host moderátorky Pavlíny Wolfové si také myslí, že Česko je na začátku třetí vlny pandemie.

reklama

„Patříme mezi nejméně testující země v Evropě, což je jeden z důvodů, proč se nám nedaří epidemii uhasit. Myslím, že jsme na začátku třetí vlny epidemie. Samotným testováním situaci podle mě ale nezvládneme,“ uvedl Hajdúch v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. V Česku je prý možno provést padesát tisíc testů denně, reálná čísla jsou ale pod hranicí dvaceti tisíc.

Problémem podle Hajdúcha je mimo jiné neochota lidí chodit na testy, s čím je spojená také špatná komunikace vlády Andreje Babiše (ANO). „Testy nejsou indikované od lékařů a politiků. Lidé také hlásí méně kontaktů, mají nedůvěru v odborníky a politiky. Je potřeba změnit komunikaci ke společnosti na mnohem transparentnější a pravdivější,“ vysvětlil Hajdúch.

Velkým tématem je v poslední době používání antigenních testů, které nejsou podle mnoha studií příliš spolehlivé. „Antigenní testy se zavedly kvůli navýšení kapacity. To je podle mě dobrá cesta. Pokud je cílem redukovat populační nálož viru, musejí se antigenní testy opakovat. Existuje nějaká inkubační doba a vylučování antigenu trvá pět dnů. To znamená, že během 14 dnů by si člověk měl testování třikrát zopakovat. Pokud se tak nebude dít, nepovede testování ke zpomalení infekce,“ prohlásil Hajdúch.

Dělají se rozhodnutí, která nejsou odborně v pořádku

Z funkce koordinátora pro testování prý odchází, protože nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí. „Byl jsem velmi nespokojen, že se používají antigenní testy v pečovatelských domech, protože to řada autorů nedoporučuje,“ uvedl jeden z důvodů Hajdúch.

„Chtěl jsem odvést službu veřejnosti. Motivace se pomalu vytrácí, a když se dělají rozhodnutí, která podle mě nejsou odborně v pořádku, nezbývá mi nic jiného než odejít. Nemáme žádné pravomoci exekutivního charakteru a můžeme jen doporučovat. Značnou část doporučení ale ministerstvo zdravotnictví ignoruje. Neříkám ale, že rozhoduje pouze špatně,“ dodal končící koordinátor.

Tagy:
Pavlína Wolfová 360⁰ Pavlíny Wolfové koronavirus Marián Hajdúch počet testů komunikace vlády testování na koronavirus třetí vlna antigenní testování
Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska
Cestování

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama