reklama

Kubek: PES je mrtvý. Blatný ho svým rozhodnutím zabil, už je to jen cár papíru

Nemůžeme mít systém, který nerespektujeme, řekl o protiepidemickém systému PES prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Při pondělním rozhodnutí vlády, že některá opatření se budou zpřísňovat, ale Česko zůstane ve třetím stupni, si prý Kubek pomyslel, že ministr zdravotnictví Jan Blatný „zabil svého psa“. Při nedodržování opatření je podle něj systém už jen cárem papíru.

reklama

„Když jsem slyšel pana ministra, tak jsem si v duchu řekl, že Blatný zabil svého psa. Nemůžete mít systém, který hned nerespektujeme. Parametry na rozvolnění 3. prosince nebyly splněny a vláda se neřídila pravidlem, že plošná opatření by se měla určovat podle nejhorších míst,“ prohlásil Kubek o otevření restaurací nebo obnovení prezenční výuky ve školách.

V lednu nás čeká peklo

Už samotný vznik systému PES považuje Kubek za nesmyslný. „PES je mrtvý, když ho přestanete respektovat. Systém vznikl jen na popud opozice a lidí. Když se jím přestaneme řídit, je to jen cár papíru,“ uvedl Kubek s tím, že epidemická situace se podle něj bude den ode dne zhoršovat. „Vláda nebude mít odvahu před Vánoci opatření zpřísňovat, v lednu nás čeká peklo,“ dodal prezident ČLK.

Nemile se vyjádřil i konkrétně k ministru Blatnému, se kterým se má Kubek setkat ještě během tohoto týdne. „Když Blatný nastoupil, slíbili jsme, že ho budeme podporovat. Snažíme se, ale on s námi nekomunikuje. Za pět a půl týdne jsme zatím jednali jen jednou,“ nastínil Kubek.

Na schůzku půjde se třemi konkrétními požadavky. „Chci vědět, jak se bude očkovat proti covidu. Já vím, jak bude probíhat očkování v Bavorsku. Ale co bude u nás, nevím. Ministerstvo necítilo potřebu záležitost s námi konzultovat. Jinak budu požadovat, aby vakcína byla pro všechny zdarma a mezi rizikovými skupinami byli všichni zdravotníci,“ okomentoval Kubek. Česko bude mít v první vlně necelých sedm milionů vakcín.

Nebýt Vánoc, k rozvolnění by nedošlo

Očkování podle něj není možné „hodit na bedra“ praktickým lékařům, jak to u běžných očkování bývá. „Tak velkou logistickou akci ještě české zdravotnictví nezažilo. Musí být velká očkovací centra a mobilní jednotky pro seniory nebo pečovatelské domy. Musíme mít také obrovské množství materiálu, miliony stříkaček nebo rukavic,“ dodal.

Na setkání s ministrem by chtěl také požadovat odměny pro zdravotníky bez ohledu na to, jestli pracují v nemocnicích, nebo ambulancích. „Mezi zdravotníky se šíří pocit obětované jednotky, která se musí starat o nakažené, zatímco jiní si vesele popíjejí v hospodách. Kdyby nebylo Vánoc, k rozvolnění by nedošlo. Vánocemi ale život nekončí,“ upozornil Kubek.

Třetím bodem jednání má být změna kompenzační vyhlášky, za jaké peníze zdravotnická zařízení pracují. Je prý nepřijatelné, aby se o tématu bavila vláda až v příštím roce.

Tagy:
Sledujte ŽIVĚ speciál 360° s Marianem Jurečkou: Jaký má názor na Šlachtovo hnutí?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ speciál 360° s Marianem Jurečkou: Jaký má názor na Šlachtovo hnutí?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předseda lidovců Marian Jurečka. Pořad můžete sledovat živě od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Nenávist mezi Izraelem a Íránem zapomenuta. Trenér Čechů Ginzburg předvedl pěkné gesto

Bylo to jen obyčejné potřesení rukou, ale v tomto případě znamenalo daleko více. Čeští basketbalisté vstoupili do olympijského turnaje výhrou nad Íránem (84:78). Tedy státem, který neuznává Izrael. A právě ze židovské země pochází Ronen Ginzburg, trenér Tomáše Satoranského a spol. Kouč spolu se svým íránským protějškem však ukázali, že se dokážou povznést nad politiku.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Dominance v souboji o bronz. Šermíř Choupenitch zajistil Česku druhou medaili

V pondělí to českým barvám začalo na olympiádě v Tokiu cinkat. Po stříbru Lukáše Rohana ve vodním slalomu získal další medaili fleretista Alexander Choupenitch. Napřed neuspěl v semifinále, nakonec se ale dočkal velkého úspěchu v souboji o bronz. Domácího Japonce Takahira Šikineho porazil 15:8 a získal po 113 letech první českou medaili ze šermu pod pěti kruhy.

Nepochopitelná chyba v Tokiu. Start triatlonu zhatila loď, následovaly divoké manévry

Tohle si organizátoři her v Tokiu nemohou dát za rámeček. Pondělní start triatlonu se proměnil v grotesku poté, co části závodníků znemožňoval skok do vody po zahajovacím výstřelu motorový člun vysílací společnosti. Tím pádem zůstali někteří olympionici stále na molu, zatímco jiní ukrajovali první metry náročné disciplíny. Závod musel být restartován.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama