reklama

Kubek: PES je mrtvý. Blatný ho svým rozhodnutím zabil, už je to jen cár papíru

Nemůžeme mít systém, který nerespektujeme, řekl o protiepidemickém systému PES prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Při pondělním rozhodnutí vlády, že některá opatření se budou zpřísňovat, ale Česko zůstane ve třetím stupni, si prý Kubek pomyslel, že ministr zdravotnictví Jan Blatný „zabil svého psa“. Při nedodržování opatření je podle něj systém už jen cárem papíru.

reklama

„Když jsem slyšel pana ministra, tak jsem si v duchu řekl, že Blatný zabil svého psa. Nemůžete mít systém, který hned nerespektujeme. Parametry na rozvolnění 3. prosince nebyly splněny a vláda se neřídila pravidlem, že plošná opatření by se měla určovat podle nejhorších míst,“ prohlásil Kubek o otevření restaurací nebo obnovení prezenční výuky ve školách.

K tématu

V lednu nás čeká peklo

Už samotný vznik systému PES považuje Kubek za nesmyslný. „PES je mrtvý, když ho přestanete respektovat. Systém vznikl jen na popud opozice a lidí. Když se jím přestaneme řídit, je to jen cár papíru,“ uvedl Kubek s tím, že epidemická situace se podle něj bude den ode dne zhoršovat. „Vláda nebude mít odvahu před Vánoci opatření zpřísňovat, v lednu nás čeká peklo,“ dodal prezident ČLK.

Nemile se vyjádřil i konkrétně k ministru Blatnému, se kterým se má Kubek setkat ještě během tohoto týdne. „Když Blatný nastoupil, slíbili jsme, že ho budeme podporovat. Snažíme se, ale on s námi nekomunikuje. Za pět a půl týdne jsme zatím jednali jen jednou,“ nastínil Kubek.

Na schůzku půjde se třemi konkrétními požadavky. „Chci vědět, jak se bude očkovat proti covidu. Já vím, jak bude probíhat očkování v Bavorsku. Ale co bude u nás, nevím. Ministerstvo necítilo potřebu záležitost s námi konzultovat. Jinak budu požadovat, aby vakcína byla pro všechny zdarma a mezi rizikovými skupinami byli všichni zdravotníci,“ okomentoval Kubek. Česko bude mít v první vlně necelých sedm milionů vakcín.

Nebýt Vánoc, k rozvolnění by nedošlo

Očkování podle něj není možné „hodit na bedra“ praktickým lékařům, jak to u běžných očkování bývá. „Tak velkou logistickou akci ještě české zdravotnictví nezažilo. Musí být velká očkovací centra a mobilní jednotky pro seniory nebo pečovatelské domy. Musíme mít také obrovské množství materiálu, miliony stříkaček nebo rukavic,“ dodal.

Na setkání s ministrem by chtěl také požadovat odměny pro zdravotníky bez ohledu na to, jestli pracují v nemocnicích, nebo ambulancích. „Mezi zdravotníky se šíří pocit obětované jednotky, která se musí starat o nakažené, zatímco jiní si vesele popíjejí v hospodách. Kdyby nebylo Vánoc, k rozvolnění by nedošlo. Vánocemi ale život nekončí,“ upozornil Kubek.

Třetím bodem jednání má být změna kompenzační vyhlášky, za jaké peníze zdravotnická zařízení pracují. Je prý nepřijatelné, aby se o tématu bavila vláda až v příštím roce.

K tématu

Tagy: Pavlína Wolfová Česká lékařská komora Milan Kubek 360⁰ Pavlíny Wolfové Jan Blatný testování na koronavirus PES

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Byznys

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka

Češi v roce 2020 ve vybraných hypermarketech a supermarketech nakoupili meziročně o osm procent více ovoce. Prodeje zeleniny proti roku 2019 vzrostly o zhruba čtyři procenta. Tehdy přitom nad ovocem, u kterého tržby stouply o 0,6 procenta, zvítězila zelenina s meziročním růstem o 12,3 procenta. Větší zájem měli v roce 2020 čeští zákazníci také o zdravé potraviny, jinak táhly hlavně citróny a jablka. Vyplývá to z dat výzkumné společnosti Nielsen.

Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Mercedes-Benz GLA 220d 4Matic: Narostl a do rodiny lépe zapadá
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama