reklama

Kubek: PES je mrtvý. Blatný ho svým rozhodnutím zabil, už je to jen cár papíru

Nemůžeme mít systém, který nerespektujeme, řekl o protiepidemickém systému PES prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Při pondělním rozhodnutí vlády, že některá opatření se budou zpřísňovat, ale Česko zůstane ve třetím stupni, si prý Kubek pomyslel, že ministr zdravotnictví Jan Blatný „zabil svého psa“. Při nedodržování opatření je podle něj systém už jen cárem papíru.

reklama

„Když jsem slyšel pana ministra, tak jsem si v duchu řekl, že Blatný zabil svého psa. Nemůžete mít systém, který hned nerespektujeme. Parametry na rozvolnění 3. prosince nebyly splněny a vláda se neřídila pravidlem, že plošná opatření by se měla určovat podle nejhorších míst,“ prohlásil Kubek o otevření restaurací nebo obnovení prezenční výuky ve školách.

V lednu nás čeká peklo

Už samotný vznik systému PES považuje Kubek za nesmyslný. „PES je mrtvý, když ho přestanete respektovat. Systém vznikl jen na popud opozice a lidí. Když se jím přestaneme řídit, je to jen cár papíru,“ uvedl Kubek s tím, že epidemická situace se podle něj bude den ode dne zhoršovat. „Vláda nebude mít odvahu před Vánoci opatření zpřísňovat, v lednu nás čeká peklo,“ dodal prezident ČLK.

Nemile se vyjádřil i konkrétně k ministru Blatnému, se kterým se má Kubek setkat ještě během tohoto týdne. „Když Blatný nastoupil, slíbili jsme, že ho budeme podporovat. Snažíme se, ale on s námi nekomunikuje. Za pět a půl týdne jsme zatím jednali jen jednou,“ nastínil Kubek.

Na schůzku půjde se třemi konkrétními požadavky. „Chci vědět, jak se bude očkovat proti covidu. Já vím, jak bude probíhat očkování v Bavorsku. Ale co bude u nás, nevím. Ministerstvo necítilo potřebu záležitost s námi konzultovat. Jinak budu požadovat, aby vakcína byla pro všechny zdarma a mezi rizikovými skupinami byli všichni zdravotníci,“ okomentoval Kubek. Česko bude mít v první vlně necelých sedm milionů vakcín.

Nebýt Vánoc, k rozvolnění by nedošlo

Očkování podle něj není možné „hodit na bedra“ praktickým lékařům, jak to u běžných očkování bývá. „Tak velkou logistickou akci ještě české zdravotnictví nezažilo. Musí být velká očkovací centra a mobilní jednotky pro seniory nebo pečovatelské domy. Musíme mít také obrovské množství materiálu, miliony stříkaček nebo rukavic,“ dodal.

Na setkání s ministrem by chtěl také požadovat odměny pro zdravotníky bez ohledu na to, jestli pracují v nemocnicích, nebo ambulancích. „Mezi zdravotníky se šíří pocit obětované jednotky, která se musí starat o nakažené, zatímco jiní si vesele popíjejí v hospodách. Kdyby nebylo Vánoc, k rozvolnění by nedošlo. Vánocemi ale život nekončí,“ upozornil Kubek.

Třetím bodem jednání má být změna kompenzační vyhlášky, za jaké peníze zdravotnická zařízení pracují. Je prý nepřijatelné, aby se o tématu bavila vláda až v příštím roce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Plyn o čtvrtinu zdraží i Pražská plynárenská. Nebude se to týkat všech zákazníků
Energetika

Plyn o čtvrtinu zdraží i Pražská plynárenská. Nebude se to týkat všech zákazníků

Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží některým zákazníkům plyn v průměru o 24,6 procenta. Netýká se to klientů se zafixovanými cenami, naopak s ním musí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard. Firma zdražení odůvodnila nepříznivou situací na trhu. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí firmy Miroslav Vránek.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Roušky i při výuce a hrozící omezení péče. Epidemie zrychluje podle rizikového scénáře

Některé děti starší 12 let budou muset mít zakryté dýchací cesty i během vyučování ve třídách. Opatření navrhne ministerstvo zdravotnictví. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) však zdůraznil, že jde o lokální opatření, nikoliv plošné. Restrikce budou namířené jen na epidemicky postiženější kraje ČR. Podle Vojtěcha v některých krajích vlivem covidu hrozí omezování nemocniční péče. S nařízením nesouhlasí ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Zázrak v hořícím letadle. Všech 21 osob na palubě se zachránilo díky nevídanému štěstí

Nevídané štěstí potkalo cestující úterního letu z Houstonu do Boston. Letoun měl při startu važné potíže, narazil do nedalekého plotu a ihned začal hořet. Všem 21 osobám na palubě se však podařilo plamenům uniknout a jako zázrakem všichni vyvázli bez vážnějších zranění. Nejmladšímu cestujícímu bylo jen 10 let, pasažéři mířili na baseballový zápas.

Do konce roku zemřou na covid dva tisíce lidí, varuje Hořejší. Hostomský by rozvolňoval

Šíření covidu v Česku neustále zrychluje. V úterý přibylo 3 246 případů, podle imunologa Václava Hořejšího a biochemika Zdeňka Hostomského je ale potřeba sledovat zejména počty hospitalizovaných a zemřelých. Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že nakažlivější variantě delta se stejně neubráníme. Hořejší očekává, že do konce roku zemřou na covid ještě dva tisíce lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama