reklama

Byla urputná, neslevovala a trestala kamarády i publikum. Hegerová by oslavila 90 let

Zpěvačka Hana Hegerová by ve středu oslavila 90 let. Zemřela před půl rokem po dlouhodobých zdravotních komplikacích. A tak se sice bez královny šansonu, ale s její oblíbenou pálenkou připíjelo na křtu její autobiografie. Jak na ni vzpomínají kolegové?

reklama

„Já si na ni vzpomenu skoro denně. Když mě něco nebo někdo naštve, vybaví se mi, jak říkala: ‚Držte si nadhled.‘ A ještě: ‚Nenechte si hlavu zaplevelit myšlenkami cizích lidí, především těch hlupáků.‘ Ona všechno vymazávala z paměti, a i proto se asi mohla dožít takového věku,“ zavzpomínal na Hanu Hegerovou producent Fero Fenič.

Podle spisovatele Tomáše Padevěta byla urputná v tom, že neslevovala a nedělala kompromisy. Také dokázala být přísná. „U kamarádů se to projevovalo tak, že když někdo přišel pozdě, nepromluvila s ním půl hodiny. A u publika, které neprojevovalo pozornost, třeba přerušila koncert,“ popsal Padevět s tím, že se zpěvačka ráda hodně a hlučně smála.

Hudebního skladatele Zdeňka Mertu zase Hegerová učila skládat písně po svém. „Také mi dávala texty autorů, které měla kolem sebe, a říkala, jak si představuje nálady. A protože v tu dobu nic nenahrávala, měli jsme na to hodně času. Pro mě to byla i terapie, bylo mi přes dvacet, ona byla mladá, krásná, bylo jí něco po čtyřiceti,“ vyprávěl s úsměvem Merta.

„Být u zrodu jednoznačně uměleckého díla, to se nedá ani popsat. S Hanou jsem prožil mnoho takových chvil – a i za to jsem jí neskonale vděčný,“ zavzpomínal producent a textař Michal Horáček.

Vykala si i s partnery a milenci

Hana Hegerová, rozená Carmen Mária Štefánia Farkašová, byla právem označovaná za nekorunovanou královnu československého šansonu. V branži používala jméno Hana, ale v soukromí si nechávala ráda říkat Carmen. „Měla docela ráda oboje, Carmen i Hanu. Já i Petr Hapka jsme jí říkali Hana,“ dodal Horáček.

Producent Fenič zpěvačku zase oslovoval Carmen. „Říkali jí tak nejbližší lidé, měla to i v občanském průkazu – Carmen Farkašová. Bral jsem to jako projev velké důvěry, ona si s většinou lidí vykala. I s milenci a partnery,“ upozornil a dodal: „Já jsem se jí na to jednou ptal, jestli to není divné. Ona řekla, že naopak, že je to vzrušující.“

Hegorová si dlouho vykala i se skladatelem Mertou. „Až později jsme si začali tykat. Já jsem jí říkal Hano, mně se Carmen nelíbilo. Nechtěl jsem jí říkat Carmen, byla to Hana Hegerová, velká žena, která nejen v mém životě způsobila velký průvan,“ vysvětlil.

Tagy:
narozeniny zpěvačka kultura SHOWTIME smrt Michal Horáček Hana Hegerová Fero Fenič Tomáš Padevět Zdeněk Merta

Hlavní zprávy

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchaném na náboženské menšině jezídů.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama