reklama

Bratrský rozkol: Harry a Meghan jsou neuctiví vůči královně, tvrdí princ William

Princ William označil počínání svého bratra Harryho a jeho manželky a bývalé herečky Meghan Markle vůči britské královně Alžbětě II. za neuctivé až urážlivé. Měl se tak vyslovit v reakci na to, že Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, minulý týden potvrdili, že se nevrátí k plnění povinností v rámci královské rodiny.

reklama

Princ Harry byl vždy považovaný ze volnomyšlenkáře, někdy až rebela královské rodiny. Sňatkem s americkou herečkou Meghan Markle začalo „vzdalování“ se nejen od bratra Williama či otce Charlese, prvního následníka trůnu. Po jejich svatbě v roce 2019 Harry dokonce přiznal, že se se svým bratrem vydali rozdílnými cestami a skoro se nevídají. Loni v březnu se pár rozhodl opustit královskou rodinu a odstěhovat se do USA. V té době ale stále měli vévoda a vévodkyně ze Sussexu patronáty nad několika organizacemi, Harrymu zůstaly vojenské hodnosti.

Po uplynutí ročního přechodného období se věci pohnuly minulý týden, kdy Buckinghamský palác vydal oficiální prohlášení o definitivním odchodu prince Harryho a jeho podruhé těhotné manželky Meghan z královské rodiny. „Vévoda a vévodkyně ze Sussexu potvrdili Jejímu Veličenstvu královně, že se nevrátí k plnění pracovních povinností královské rodiny,“ uvedl palác .

Svou roli mohly sehrát i lukrativní dohody, které Harry a Meghan nedávno uzavřeli s americkou internetovou televizí Netflix. Či to, že manželé poskytli otevřený rozhovor slavné americké moderátorce Oprah Winfrey a nejen ve Velké Británii se s napětím čeká, co všechno pár prozradil. Vzhledem k tomu, že Winfrey „dostala“ například z cyklisty Lance Armstronga přiznání k užívání dopingu, lze zřejmě očekávat, že manželé v rozhovoru promluví nejen o svém soukromí, ale právě i o královské rodině. Sama královna Alžběta II. se prý o chystaném rozhovoru dozvěděla až z televize.

V prohlášení Buckinghamského paláce stojí, že jakkoliv jsou všichni zarmouceni, vévoda a vévodkyně zůstávají milovanými členy rodiny. Podle odborníka na královskou rodinu Phila Dampiera je ale královna ve skutečnosti velice zdrcená.

„Královna má Harryho velmi ráda. Musí se kvůli němu cítit velmi zklamaně. Tvrdí, že Meghan a Harry jsou velmi milovanými členy rodiny, ale ve skutečnosti bude velmi zdrcená a přát si, aby se Megxit nikdy nestal,“ citoval Dampiera deník The Sun. Výraz Megxit si vypůjčil z označení brexit, pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Podle Dampiera je jednání vévody a vévodkyně ze Sussexu vůči královně Alžbětě II. necitlivé. V podobném tónu mluvil také princ William, po otci Charlesovi druhý v pořadí následnictví. Bratr Harry je šestý v pořadí následnictví na britský trůn. Podle zprávy nedělníku Sunday Times zdroje blízké Williamovi uvedly, že je „velmi rozrušený tím, co se stalo a shledává chování Harryho a Meghan urážlivé a neuctivé“.

Zřeknutím se oficiálních povinností coby členů královské rodiny měli dát Harry a Meghan najevo, že upřednostňují osobní svobodu a nezávislost na veřejných financích. Nyní žijí se synem Archiem v Kalifornii.

Nesouhlasem s královnou se podle zahraničních médií Harry postavil zády k Británii a vztah mezi bratry je údajně na bodu mrazu. Konflikt byl dokonce několikrát označen za jednu z největších roztržek v královské rodině za poslední desetiletí. Další eskalace může přijít 7. března, kdy by se měl vysílat rozhovor s moderátorkou Oprah Winfrey.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama