reklama

Bratrský rozkol: Harry a Meghan jsou neuctiví vůči královně, tvrdí princ William

Princ William označil počínání svého bratra Harryho a jeho manželky a bývalé herečky Meghan Markle vůči britské královně Alžbětě II. za neuctivé až urážlivé. Měl se tak vyslovit v reakci na to, že Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, minulý týden potvrdili, že se nevrátí k plnění povinností v rámci královské rodiny.

reklama

Princ Harry byl vždy považovaný ze volnomyšlenkáře, někdy až rebela královské rodiny. Sňatkem s americkou herečkou Meghan Markle začalo „vzdalování“ se nejen od bratra Williama či otce Charlese, prvního následníka trůnu. Po jejich svatbě v roce 2019 Harry dokonce přiznal, že se se svým bratrem vydali rozdílnými cestami a skoro se nevídají. Loni v březnu se pár rozhodl opustit královskou rodinu a odstěhovat se do USA. V té době ale stále měli vévoda a vévodkyně ze Sussexu patronáty nad několika organizacemi, Harrymu zůstaly vojenské hodnosti.

K tématu

Po uplynutí ročního přechodného období se věci pohnuly minulý týden, kdy Buckinghamský palác vydal oficiální prohlášení o definitivním odchodu prince Harryho a jeho podruhé těhotné manželky Meghan z královské rodiny. „Vévoda a vévodkyně ze Sussexu potvrdili Jejímu Veličenstvu královně, že se nevrátí k plnění pracovních povinností královské rodiny,“ uvedl palác .

Svou roli mohly sehrát i lukrativní dohody, které Harry a Meghan nedávno uzavřeli s americkou internetovou televizí Netflix. Či to, že manželé poskytli otevřený rozhovor slavné americké moderátorce Oprah Winfrey a nejen ve Velké Británii se s napětím čeká, co všechno pár prozradil. Vzhledem k tomu, že Winfrey „dostala“ například z cyklisty Lance Armstronga přiznání k užívání dopingu, lze zřejmě očekávat, že manželé v rozhovoru promluví nejen o svém soukromí, ale právě i o královské rodině. Sama královna Alžběta II. se prý o chystaném rozhovoru dozvěděla až z televize.

V prohlášení Buckinghamského paláce stojí, že jakkoliv jsou všichni zarmouceni, vévoda a vévodkyně zůstávají milovanými členy rodiny. Podle odborníka na královskou rodinu Phila Dampiera je ale královna ve skutečnosti velice zdrcená.

„Královna má Harryho velmi ráda. Musí se kvůli němu cítit velmi zklamaně. Tvrdí, že Meghan a Harry jsou velmi milovanými členy rodiny, ale ve skutečnosti bude velmi zdrcená a přát si, aby se Megxit nikdy nestal,“ citoval Dampiera deník The Sun. Výraz Megxit si vypůjčil z označení brexit, pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

/ fotografií

Podle Dampiera je jednání vévody a vévodkyně ze Sussexu vůči královně Alžbětě II. necitlivé. V podobném tónu mluvil také princ William, po otci Charlesovi druhý v pořadí následnictví. Bratr Harry je šestý v pořadí následnictví na britský trůn. Podle zprávy nedělníku Sunday Times zdroje blízké Williamovi uvedly, že je „velmi rozrušený tím, co se stalo a shledává chování Harryho a Meghan urážlivé a neuctivé“.

Zřeknutím se oficiálních povinností coby členů královské rodiny měli dát Harry a Meghan najevo, že upřednostňují osobní svobodu a nezávislost na veřejných financích. Nyní žijí se synem Archiem v Kalifornii.

Nesouhlasem s královnou se podle zahraničních médií Harry postavil zády k Británii a vztah mezi bratry je údajně na bodu mrazu. Konflikt byl dokonce několikrát označen za jednu z největších roztržek v královské rodině za poslední desetiletí. Další eskalace může přijít 7. března, kdy by se měl vysílat rozhovor s moderátorkou Oprah Winfrey.

Královna Alžběta II. a Harry s Meghan
Královna Alžběta II. a Harry s Meghan
Zdroj: AP

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama